Na wieży widokowej na Trójgarbie

Gdzie w góry z Wrocławia? Oto propozycje 10 wycieczek!

1. Trójgarb (Góry Wałbrzyskie)

Trójgarb do 2018 roku nie był popularnym celem górskich wycieczek. Zmieniło się to po postawieniu na jego szczycie wyjątkowej i naszym zdaniem najpiękniejszej wieży widokowej w całych polskich Sudetach. Posiada ona 4 tarasy widokowe usytuowane na wysokości 17-23 metrów, z których rozpościera się piękna panorama na Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Suche, czy inne szczyty Gór Wałbrzyskich. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych można również z nich dostrzec Wrocław. Na wieży znajdują się ławeczki, dlatego można tutaj przysiąść na dłużej i zachwycać się nad wspaniałą panoramą. Obok wieży widokowej znajduje się również świetna infrastruktura. Liczne ławki, wiata, a także miejsca na ognisko.

Szczegółowy opis szlaku na Trójgarb wraz z mapą znajdziecie w linku poniżej:
https://manawpodrozy.pl/gory-walbrzyskie-trojgarb-i-jagodnik/

Widok z wieży widokowej na Trójgarbie
Widok z wieży widokowej na Trójgarbie
Na wieży widokowej na Trójgarbie
Na wieży widokowej na Trójgarbie

2. Borowa (Góry Wałbrzyskie)

Najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich, na wierzchołku którego stoi futurystyczna wieża widokowa. Ma ona kształt skręconej spirali, a taras widokowy znajduje się 16 metrów nad ziemią. Można z niego podziwiać panoramę na Sudety Środkowe, Karkonosze, a także Masyw Ślęży, czy nawet Wrocław! Prz wieży znajdują się ławki, wiata, a także miejsca na ognisko. Na Borową wiedzie wiele szlaków turystycznych, z których najpopularniejsze są te prowadzące z Jedliny-Zdrój oraz Wałbrzycha.

Szczegółowy opis szlaku na Borową wraz z mapą znajdziecie w linku poniżej:
https://manawpodrozy.pl/borowa-gora-najwyzszy-szczyt-gor-walbrzyskich-relacja-z-wyprawy/

Wieża widokowa na Borowej
Wieża widokowa na Borowej
Widok z wieży widokowej na Borowej
Widok z wieży widokowej na Borowej w stronę Chełmca

3. Chełmiec (Góry Wałbrzyskie)

Chełmiec to szczyt, który dzięki umiejscowieniu na jego wierzchołku Krzyża Milenijnego oraz przekaźnika radiowo-telewizyjnego jest bardzo łatwo rozpoznawalny. Sieć szlaków wiodąca na niego jest bardzo gęsta. Można go zdobyć albo z Wałbrzycha, albo z Boguszów-Gorce, w którym to mieście znajduje się najwyżej położony w Polsce rynek. Na wierzchołku Chełmca oprócz wcześniej wspomnianych krzyża i przekaźnika, znajduje się także ponad 100- letnia wieża widokowa, która niestety jest otwarta jedynie w weekendy. Chełmiec jest zaliczany do Korony Gór Polski.

Szczegółowy opis szlaku na Chełmiec wraz z mapą znajdziecie w linku poniżej:
https://manawpodrozy.pl/kolejny-ze-szczytow-korony-gor-polski-chelmiec/

Wieża widokowa na Chełmcu
Wieża widokowa na Chełmcu
Krzyż Milenijny na szczycie Chełmca
Krzyż Milenijny na szczycie Chełmca

4. Skalne Grzyby (Góry Stołowe)

Skalne Grzyby rozpościerają się na długości ok. 2 kilometrów między Batorówkiem, a Radkowem. Jest to unikatowe miejsce na mapie Gór Stołowych, choć nie tak znane jak Szczeliniec, czy Błędne Skały. Skały, jakie można tutaj zobaczyć, jak sama nazwa mówi przyjmują kształty grzybów. Jedne są mniejsze, drugie większe, ale wśród każdej skalnej formacji można doszukać się podobieństwa do borowika, rydza, czy kurki:) Wycieczka wśród Skalnych Grzybów nie jest długa, nie ma tutaj większych przewyższeń dlatego idealnie nada się na rodzinną wycieczkę.

Szczegółowy opis szlaku wśród Skalnych Grzybów wraz z mapą znajdziecie w linku poniżej:
https://manawpodrozy.pl/gory-stolowe-skalne-grzyby/

Skalne Grzyby
Skalne Grzyby
Skalne Grzyby
Skalne Grzyby

5. Szczeliniec (Góry Stołowe)

Szczeliniec to najwyższy szczyt Gór Stołowych i jego swoista wizytówka. Charakterystyczna płaska sylwetka masyw Szczelińca jest łatwo rozpoznawalna zarówno z bliższej jak i dalszej okolicy. Najciekawszy szlak na Szczeliniec prowadzi z Karłowa. Do pokonania mamy tutaj prawie 700 kamiennych schodów. Na osoby, które je pokonają czeka wyjątkowa panorama jaka rozpościera się z tarasu widokowego tutejszego schroniska. Będąc na Szczelińcu nie sposób nie wybrać się na trasę turystyczną poprowadzoną po jego wierzchołku. Na niej czekają na nas liczne skalne labirynty, Fotel Pradziada, na którym możemy zasiąść, a także unikatowe formacje skalne poruszające wyobraźnię każdego oraz Piekiełko, które stanowiło scenografię do Opowieści z Narnii.

Szczegółowy opis szlaku na Szczeliniec wraz z mapą znajdziecie w linku poniżej:
https://manawpodrozy.pl/gory-stolowe-szczeliniec-wielki-zima-z-karlowa/

Schronisko na Szczelińcu
Schronisko na Szczelińcu
Na wierzchołku Szczelińca
Na wierzchołku Szczelińca

6. Broumovske Steny (Góry Stołowe)

Komu się marzy by skorzystać z uroków huśtawki zawieszonej na drzewie na wierzchołku góry, z której rozpościera się panorama na wyżej wspomniany Szczeliniec? Taka możliwość istnieje, gdy zawędrujemy na Korunę, jeden ze szczytów leżących w Broumovskich Stenach. Gdy zdecydujemy się na wędrówkę po tym paśmie czeka nas przynajmniej 20-kilometrowy spacer wśród wyjątkowych i bardzo ciekawych formacji skalnych, z których godne uwagi są przede wszystkim: Skalne Dziwadło oraz Kamienna Brama. Możemy tutaj również znaleźć skalne grzyby, a po trudach wycieczki posilić się w gospodzie Hvezda.

Szczegółowy opis szlaku wśród Broumovskich Sten wraz z mapą znajdziecie w linku poniżej:
https://manawpodrozy.pl/broumovske-steny-druga-wizyta/

Na huśtawce na Korunie
Na huśtawce na Korunie
Skalne Dziwadło
Skalne Dziwadło

7. Jawornik Wielki (Góry Złote)- Gdzie w góry z Wrocławia?

Złoty Stok większości turystom kojarzy się głównie z Kopalnią Złota. Zwiedzanie tej wyjątkowej atrakcji można połączyć wraz z wejściem na Jawornik Wielki. Szlak, który wiedzie na ten szczyt przebiega tuż obok pięknego pensjonatu- Złotego Jaru, a także obok wejść do sztolni, pamiętających czasy górników złota. Na Jaworniku Wielkim mieści się niewielka wieża widokowa, z której rozpościera się panorama na Góry Bardzkie, Sowie, a także Przedgórze Paczkowskie z Jeziorem Otmuchowskim i Zalewami: Kozielno i Topola.

Szczegółowy opis szlaku na Jawornik Wielki  wraz z mapą znajdziecie w linku poniżej:
https://manawpodrozy.pl/jawornik-wielki-ze-zlotego-stoku/

Widok z wieży widokowej na Jaworniku Wielkim
Widok z wieży widokowej na Jaworniku Wielkim Zalewy Topola i Kozielno

8. Kalenica (Góry Sowie)- Gdzie w góry z Wrocławia?

Kalenica to trzeci pod względem wysokości szczyt Gór Sowich. Na jego wierzchołku stoi prawie 100 letnia wieża widokowa, z której rozpościera się jedna z piękniejszy panoram w całych Sudetach. Widać z niej zarówno część wschodnią Sudetów z Górami Opawskimi, Sudety Środkowe, jak i Karkonosze. Na północy wyłania się Ślęża, a także Wrocław z charakterystycznym Sky Towerem. Na Kalenicy, obok wieży znajduje się wiata, a także miejsce na ognisko. Najpopularniejsze szlaki, które wiodą na tą górę prowadzą z Przełęczy Jugowskiej, Woliborskiej, bądź z Bielawy.

Szczegółowy opis szlaku na Kalenicę  wraz z mapą znajdziecie w linku poniżej:
https://manawpodrozy.pl/gory-sowie-kalenica-z-bielawy/
http-manawpodrozy-pl-2019-04-na-kalenice-czyli-spokojny-spacer-po-html/

Widok z wieży na Kalenicy w kierunku Ślęży
Widok z wieży na Kalenicy w kierunku Ślęży
Wieża widokowa na Kalenicy
Wieża widokowa na Kalenicy

9. Wielka Sowa (Góry Sowie)- Gdzie w góry z Wrocławia?

Wielka Sowa to najwyższy szczyt wznoszący się w Górach Sowich. Na jego wierzchołku stoi wieża widokowa, która została wzniesiona w 1906 roku! Wejście na wieżę jest płatne, ale warto skorzystać z tej możliwości, gdyż widoki jakie się z niej rozpościerają są wyjątkowe. Na Wielkiej Sowie znajduje się bogata infrastruktura. Wiaty, ławki, miejsca na ognisko, a do tego w okresie letnim funkcjonują tutaj również punkty gastronomiczne. Najpopularniejsze szlaki na ten szczyt wiodą z Przełęczy Jugowskiej oraz z Przełęczy Walimskiej.

Szczegółowy opis szlaku na Kalenicę wraz z mapą znajdziecie w linku poniżej:
https://manawpodrozy.pl/gory-sowie-rymarz-sloneczna-kozia-rownia-wielka-sowa/
https://manawpodrozy.pl/gory-sowie-na-wielka-sowe/

Wieża widokowa na Wielkiej Sowie
Wieża widokowa na Wielkiej Sowie

10. Ślęża- Gdzie w góry z Wrocławia?

Ślęża to góra, która jest świetnie widoczna z Wrocławia, a to za sprawą przekaźnika radiowo- telewizyjnego umieszczonego na jej wierzchołku. Masyw Ślęży od dawien dawna związany jest z kultem pogan, o czym świadczą liczne kamienne figury, na które można się natknąć wędrując po okolicznych szlakach. Na szczycie Ślęży ulokowano schronisko, kościół, a także żelbetonową wieżę widokową. Są tutaj liczne i ławki i miejsca, w których można rozpalić ognisko. Najpopularniejsze szlaki na Ślężę wiodą z Przełęczy Tąpadła oraz z Sobótki.

Szczegółowy opis szlaku na Ślężę wraz z mapą znajdziecie w linku poniżej:
https://manawpodrozy.pl/poganskie-wierzenia-czyli-z-wizyta-na-slezy/

Na szczycie Ślęży
Na szczycie Ślęży
Jedna z figur pogańskich w Masywie Ślęży
Jedna z figur pogańskich w Masywie Ślęży

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!