Dolina Pięciu Stawów widziana z Krzyżnego

Tatry- szlaki dla początkujących. Które szlaki w Tatrach dla początkujących warto odwiedzić? Oto 10 naszych propozycji!

1. Gęsia Szyja (1489 m n.p.m.), Rusinowa Polana i Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach- Tatry – szlaki dla początkujących

Wycieczkę rozpoczniemy na parkingu przy Drodze Oswalda Balzera, gdzie swój wylot ma Dolina Filipka. Ta urocza, jednak mało znana dolina wiedzie do Sanktuarium Maryjnego na Wiktorówkach, do którego spokojnym tempem dojdziemy w 45-60 minut. Trasa jest przyjemna, nie ma tu stromych podejść. Spod sanktuarium czeka nas 10- minutowe podejście na Rusinową Polanę. Wiedzie ono po schodach, które zwłaszcza po deszczu i w zimie potrafią być bardzo śliskie.

Trud wynagradzają piękne widoki, jakie rozpościerają się z polany. Panorama jaką możemy oglądać obejmuje najwyższe tatrzańskie szczyty z Rysami, Wysoką Gerlachem, Lodowym Szczytem na czele. Dla głodnych dalszej wędrówki proponujemy zdobycie Gęsiej Szyi (1489 m n.p.m.). Dostaniemy się na nią podążając za zielonymi znakami. Szlak wiedzie po schodach, co dla niektórych może być męczące. Ze szczytu rozpościera się wyjątkowy widok na grań Wołowców.

W drodze na Wiktorówki.Tatry- szlaki dla początkujących
W drodze na Wiktorówki. Tatry- szlaki dla początkujących
Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach
Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach. Tatry- szlaki dla początkujących
Rusinowa Polana. Tatry- szlaki dla początkujących
Rusinowa Polana. Tatry- szlaki dla początkujących

2. Sarnia Skała (1377 m n.p.m.) Tatry – szlaki dla początkujących

Sarnia Skała to szczyt, z którego rozpościera się zdecydowanie najpiękniejsza panorama na północną ścianę Giewontu. Oprócz niego możemy podziwiać również widoki na Zakopane, pasmo Gubałówki, a w oddali również na Beskid Żywiecki, czy Gorce. Proponowana przez nas wycieczka wiedzie przez Dolinę Białego, której wylot znajduje się przy Ścieżce pod Reglami.

Po przejściu doliny czeka nas podejście czarnym szlakiem najpierw na Czerwoną Przełęcz (1301 m n.p.m.), a następnie na Sarnią Skałę (1377 m n.p.m.). Po zdobyciu szczytu swoje kroki kierujemy ku Dolinie Strążyskiej. Tutaj ostrożnie, gdyż czeka nas strome zejście aż pod słynną herbaciarnie zlokalizowaną na Polanie Strążyskiej. Dla fanów wodospadów polecamy wydłużenie wycieczki o 10 minut do Wodospadu Siklawica. Po jego podziwianiu pozostaje nam już tylko zejście Doliną Strążyską na Ścieżkę pod Reglami, którą możemy dojść do punktu startu.

Dolina Białego
Dolina Białego
Północna ściana Giewontu
Północna ściana Giewontu. Tatry- szlaki dla początkujących



3. Doliny Podreglowe (Dolina Białego, Ku Dziurze, Strążyska, Za Bramką)

Wylot Dolin Podreglowych znajdują się przy Ścieżce pod Reglami. Wędrując nią możemy wejść do każdej z dolin, by je dogłębniej poznać. Propozycja ta nadaje się dla początkujących turystów, również na rodzinny spacer z dziećmi. Dolinę Białego i Dolinę Strążyską pokrótce opisaliśmy w propozycji wycieczki na Sarnią Skałę. Jeśli chodzi o Dolinę ku Dziurze to prowadzi ona ku…. dziurze, jaką jest jaskinia znajdująca się na jej końcu. Do jaskini można wejść, jednak niezbędne jest posiadanie swojego źródła światła.

Kolejną niezwykle urokliwą doliną jest Dolina za Bramką. Nie spotkacie tutaj zbyt wiele turystów, a dzięki temu można w ciszy i spokoju nacieszyć się pięknem przyrody, które nas otacza. Wędrując doliną będziemy musieli przejść przez kilka skalnych „bramek”, od których dolina wzięła swoją nazwę. Wejście do Doliny ku Dziurze i Doliny za Bramką nie wymaga zakupu biletu wstępu do TPN.

Siklawica. Tatry- szlaki dla początkujących
Siklawica. Tatry- szlaki dla początkujących
Dolina za Bramką. Tatry- szlaki dla początkujących
Dolina za Bramką. Tatry- szlaki dla początkujących
Jaskinia Dziura
Jaskinia Dziura. Tatry- szlaki dla początkujących

4. Wielki Kopieniec (1328 m n.p.m.)- Tatry – szlaki dla początkujących

Wielki Kopieniec, choć jest niezbyt wysokim szczytem, to jest jedynym miejscem w Tatrach, skąd można podziwiać zarówno najbardziej wysunięty na wschód tatrzański szczyt- Hawrań, jak i na zachód- Osobitą. Poza tym, możemy z niego podziwiać widoki na Giewont, Czerwone Wierchy, Orlą Perć, czy Tatry Bielskie. Wycieczkę na Wielki Kopieniec proponujemy rozpocząć w Jaszczurówce (dzielnica Zakopanego, do której dojedziemy autobusem miejskim), skąd przez Dolinę Olczyską dotrzemy na Polanę Olczyską, a następnie na Polanę Kopieniec. Na tej ostatniej warto przeznaczyć chwilę czasu na podziwianie przepięknych szałasów pasterskich. Z Wielkiego Kopieńca proponujemy zejść zielonym szlakiem do Toporowej Cyhrli, z której do centrum Zakopanego możemy wrócić komunikacją miejską.

Potok Olczyski
Potok Olczyski. Tatry- szlaki dla początkujących
Panorama z Wielkiego Kopieńca
Panorama z Wielkiego Kopieńca. Tatry- szlaki dla początkujących

5. Na Nosal (1206 m n.p.m.)

Wejście na Nosal (1206 m n.p.m.) to krótka wycieczka nadająca się na popołudniowy spacer, czy wędrówkę z dziećmi. Trasa rozpoczyna się w Kuźnicach, gdzie wraz z zielonymi znakami wkraczamy na teren TPN. Czeka nas ok. 45 minut podejścia na szczyt Nosala, z którego wierzchołka rozpościera się panorama na całą Orlą Perć, a także na Świnicę. Ze szczytu proponujemy zejść ku Przełęczy Nosalowej, z której podążamy w kierunku Kuźnic, gdzie kończymy krótką, ale bardzo przyjemną pętelkę.

6. Na Grzesia (1653 m n.p.m.)

Po przejściu całej Doliny Chochołowskiej od Siwej Polany aż do schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej, wielu turystów rusza dalej na szlak. Do najpopularniejszego szczytu, który zdobywają należy Grześ. Na jego wierzchołek dojdziemy poruszając się za żółtymi znakami. Z Polany Chochołowskiej nie powinno nam to zająć więc niż 1,5 godziny. Z wierzchołka rozpościera się piękna panorama na najwyższe szczyty Tatr Zachodnich, w tym Starorobociański Wierch, czy Bystrą.

Zimowa panorama z Grzesia
Zimowa panorama z Grzesia. Tatry- szlaki dla początkujących

7. Dolina Kościeliska (Wąwóz Kraków, Jaskinia Mroźna, Staw Smreczyński). Tatry – szlaki dla początkujących

Dolina Kościeliska jest z pewnością najbardziej urozmaiconą doliną w całych Tatrach. Oprócz spaceru dnem doliny do schroniska zlokalizowanego na Hali Ornak polecamy odwiedzenie przynajmniej jednej z tutejszych jaskiń. Mamy do wyboru Jaskinię Mroźną (jedyna ze sztucznym oświetleniem- obowiązują bilety wstępu), Mylną i Raptawicką. Ciekawą opcją jest również odwiedzenie wyjątkowego Wąwozu Kraków, który jest miejscem niezwykle urokliwym. Będąc tutaj nie można nie ominąć Smoczej Jamy, której przejście może dodać niewielką nutkę adrenaliny. Dla spragnionych pięknych widoków, z Hali Ornak warto wybrać się nad Smreczyński Staw, w którego tafli odbijają się Smreczyński Wierch, Kamienista, czy Tomanowy Wierch.

W Jaskini Raptawickiej
W Jaskini Raptawickiej. Tatry- szlaki dla początkujących
Nad Stawem Smreczyńskim. Tatry- szlaki dla początkujących
Nad Stawem Smreczyńskim. Tatry- szlaki dla początkujących
Wąwóz Kraków
Wąwóz Kraków. Tatry- szlaki dla początkujących

8. Nad Czarny Staw Gąsienicowy (1628 m n.p.m.)

Czarny Staw Gąsienicowy to naszym zdaniem najpiękniej położony staw w całych Tatrach. Wszystko ze względu na otaczające go szczyty. Kościelec, Kozi Wierch, Granaty…  Kto nie marzy o ich zdobyciu?:) Wycieczkę nad Czarny Staw Gąsienicowy rozpoczynamy w Kuźnicach, gdzie musimy podjąć decyzję czy na Halę Gąsienicową wybrać się przez Boczań, czy przez Dolinę Jaworzynki. My polecamy tę drugą opcję. To dlatego, że szlak ten w drugiej części jest bardziej stromy i łatwiej nim wchodzić niż schodzić.

Trasę przez Boczań natomiast proponujemy jako opcję powrotu do naszego punktu startu. Po dojściu na Przełęcz między Kopami pozostaje nam zaledwie kilka minut spaceru na Halę Gąsienicową. To jedno z piękniejszych miejsc w polskich górach, a widok na Kościelec z tej perspektywy zapiera dech w piersiach. Po dojściu do schroniska Murowaniec, obieramy niebieskie znaki szlaku, które zaprowadzą nas nad sam staw.

Czarny Staw Gąsienicowy
Czarny Staw Gąsienicowy. Tatry- szlaki dla początkujących
Czarny Staw Gąsienicowy zimą
Czarny Staw Gąsienicowy zimą. Tatry- szlaki dla początkujących
Hala Gąsienicowa
Hala Gąsienicowa. Tatry- szlaki dla początkujących

9. Kasprowy Wierch i Beskid- najłatwiejszy dwutysięcznik do zdobycia

Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) to jeden z najbardziej słynnych szczytów górskich w Polsce. Jego zdobycie wcale nie jest trudnym wyczynem. Wycieczkę rozpoczynamy w Kuźnicach skąd zielonym szlakiem wiodącym przez Myślenickie Turnie udajemy się ku naszemu upragnionemu celowi. Na ten odcinek musimy przeznaczyć ok. 2-2,5 godzin czasu. Po zdobyciu Kasprowego Wierchu warto pokusić się o wejście na Beskid (2012 m n.p.m.), który jest uznawany za najłatwiej dostępny dwutysięcznik w Polsce. Kolejno udajemy się na Przełęcz Liliowe, z której podążamy do Doliny Gąsienicowej, a następnie przez Boczań wracamy do Kuźnic.

Na Kasprowym Wierchu
Na Kasprowym Wierchu
Panorama ze szczytu Beskid
Panorama ze szczytu Beskid. Tatry- szlaki dla początkujących



10. Dolina Pięciu Stawów i Schronisko w Dolinie Roztoki

Dolina Pięciu Stawów to jedno z najbardziej znanych, a jednocześnie najpiękniejszych miejsc w całych Tatrach. Aby się tutaj dostać, wędrówkę należy rozpocząć na Palenicy Białczańskiej, skąd do Wodogrzmotów Mickiewicza podążamy asfaltową drogą wraz z turystami udającymi się nad Morskie Oko. Przy wodospadach wybieramy zielone znaki, które zaprowadzą nas aż pod Wodospad Wielka Siklawa- najwyższy wodospad w Polsce, którego wody wypływają z Wielkiego Stawu Polskiego.

Będąc w Dolinie Pięciu Stawów warto rozkoszować się widokiem na otaczające nas szczyty- Miedziane, Szpiglasowy Wierch, czy Kozi Wierch wyglądają stąd niezwykle. Nie można ominąć schroniska PTTK położonego nad Przednim Stawem Polskim. W drodze powrotnej na Palenicę Białczańską przy Wodogrzmotach Mickiewicza proponujemy pokusić się o podążanie dalej Doliną Roztoki aż do schroniska położonego na jej skraju. To urocze miejsce z pewnością zaczaruje Was swoim wdziękiem.

Dolina Pięciu Stawów widziana z Krzyżnego
Dolina Pięciu Stawów widziana z Krzyżnego
Schronisko PTTK w Dolinie 5 Stawów Polskich
Schronisko PTTK w Dolinie 5 Stawów Polskich

A Wy które szlaki w Tatrach dla początkujących polecacie?

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!