Szyndzielnia i Klimczok zimą [Beskid Śląski]

Ucieczka przed smogiem

Nad Katowicami rozciąga się smog, więc decyzja była łatwa, pakujemy się do porannego pociągu do Bielska-Białej i lądujemy w Beskidzie Śląskim. Niestety smog również dotknął miejscowości podgórskie i to chyba w większym stopniu niż te w metropolii śląskiej. Liczymy, jednak, że im wyżej tym będzie troszkę lepiej…

Z Bielska Białej w góry

Z dworca PKP w Bielsku dostajemy się autobusem miejskim pod kolejkę linową na Szyndzielnię. Na miejscu wybieramy niebieski szlak i wędrujemy powoli do góry. Szlak jest dość dobrze przetarty, wejście nie sprawia żadnych problemów, a z ciągłym nabieraniem wysokości powietrze staje się coraz bardziej przejrzyste.

Niebieski szlak na Szyndzielnię
Niebieski szlak na Szyndzielnię
Pierwsze widoki
Pierwsze widoki

WYBIERAJĄC SIĘ NA WYCIECZKI W GÓRY NIE ZAPOMNIJ O DODATKOWYM UBEZPIECZENIU, KTÓREGO KOSZT NA JEDEN DZIEŃ TO ZALEDWIE 2- 3 ZŁ! UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE MOŻESZ ZNALEŹĆ TUTAJ

Schronisko PTTK Szyndzielnia

Po około godzinie jesteśmy już w okolicach górnej stacji kolejki na Szyndzielnię. Tutaj znajduje się również nowa wieża widokowa, niestety jest zamknięta (wieżę oddano do użytku w sierpniu 2015 r.). Do schroniska PTTK pozostaje nam już tylko podejście wzdłuż, niestety nieczynnego wyciągu orczykowego. Na szczycie mimo soboty i ładnej pogody nie ma tłumów. Na nas czekają wspaniałe widoki na Beskid Mały i Tatry oraz niestety spoglądanie na smog, który “wisi” nad całym Podbeskidziem. Warto przy tym zaznaczyć, że schronisko PTTK na Szyndzielni jest najstarszym schroniskiem w Beskidzie Śląskim. Stoi ono w tym miejscu od 1897 r.!

Widoki na Tatry z Szyndzielni
Widoki na Tatry z SzyndzielniSchronisko PTTK Szyndzielnia
Schronisko PTTK Szyndzielnia
Szyndzielnia
Szyndzielnia

Kierunek Klimczok

Dalej wybieramy oznakowanie żółte i kierujemy się w stronę Klimczoka. Po drodze zaliczamy właściwy szczyt Szyndzielni i podążamy po wspaniałym szlaku ku kolejnemu celu. Po kilkudziesięciu minutach meldujemy się tuż obok masztu antenowego na Klimczoku. Pogoda jest wspaniała, więc dopisują nam również widoki. Możemy podziwiać Babią Górę, Pilsko, a pomiędzy nimi wspaniały widok na tatrzańskie szczyty. Z prawej strony na wyciągnięcie ręki piętrzy się Skrzyczne. W przeciwieństwie do Szyndzielni tutaj jest uruchomiony wyciąg orczykowy, z którego korzysta całkiem sporo osób. Na szczycie jest dość ciepło, więc zatrzymujemy się tutaj na dłużej aby podziwiać wspaniałe widoki.

Tatry z Klimczoku
Tatry z Klimczoku
Na Klimczoku, w tle Babia Góra, Tatry i Pilsko
Na Klimczoku, w tle Babia Góra, Tatry i Pilsko
Wyciąg i stok na Klimczoku
Wyciąg i stok na Klimczoku

Schronisko PTTK Klimczok

Następnie swoje kroki kierujemy w kierunku schroniska PTTK Klimczok, które znajduje się na zboczach… Magury. Stąd ruszamy żółtym szlakiem po grzbiecie tego szczytu. Stąd niestety widać smog, który pokrywa całe województwo śląskie. Niestety pojawił się on również w dolinach podgórskich.

Schronisko PTTK Klimczok
Schronisko PTTK Klimczok
Bystra- okolice ogarnia smogowe powietrze
Bystra- okolice ogarnia smogowe powietrze

Powrót do smogu….

Następnie skręcamy w szlak czerwony, którym kierujemy się w stronę Bystrej. Po drodze mijamy szczyt Lanckorona, na którym stoi dość ciekawy ołtarz, z głową Chrystusa wyrytą w drzewie. Po zejściu do Bystrej pozostaje nam przedostanie się do Wilkowic na stację PKP, skąd pociągiem wracamy do Katowic.

Oczekiwanie na pociąg powrotny
Oczekiwanie na pociąg powrotny

Więcej propozycji na wycieczkę po Beskidzie Śląskim znajdziecie tutaj: 4 Najpiękniejsze Szlaki w Beskidzie ŚląskimJeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Mana
Latest posts by Mana (see all)