Szwajcaria Lwówecka - szlak, mapa, dojazd

Szwajcaria Lwówecka to potoczna nazwa zgrupowań piaskowych formacji skalnych znajdujących się w Lwówku Śląski, w obrębie Parku Krajobrazowego Dolina Bobru. Inna nazwa tego miejsca, z jaką możecie się zetknąć to Lwóweckie Skały. Jest to drugie, co do wielkości nagromadzenie form skalnych (po Górach Stołowych), jakie można zobaczyć w Sudetach. Przez Szwajcarię Lwówecką przebiega ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza Szwajcaria Lwówecka, która prowadzi przez wszystkie zakamarki tego skalnego labiryntu. Spokojne jej przemierzanie i zapoznanie się z atrakcjami, jakie proponuje, nie powinno zająć więcej niż 90 minut. 

Szwajcaria Lwówecka
Szwajcaria Lwówecka

Szwajcaria Lwówecka- gdzie leży? Jak dojechać? Gdzie zaparkować? 

Szwajcaria Lwówecka znajduje się w południowej części Lwówka Śląskiego, przy drodze wojewódzkiej nr 297 prowadzącej w kierunku Jeleniej Góry. Leży ona na wysokości ok. 250 m n.p.m. na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Przy tzw. Placu Lwóweckich Gwarków znajduje parking, na którym zmieści się kilkanaście samochodów. Może miejsca nie jest zbyt dużo, ale zaobserwowaliśmy, że następuje tu szybka rotacja samochodów. Sam plac jest upamiętnieniem tradycji górniczych, które w tej okolicy sięgają aż XIII wieku, kiedy to w pobliżu podejmowano próby wydobywania złota. Na placu znajduje się wagonik górniczy, kilka ławeczek, a to, co dla nas najważniejsze rozpościera się stąd przepiękny widok na skalne baszty Lwóweckich Skał. 

Szwajcaria Lwówecka - szlak, mapa, dojazd
Plac Lwóweckich Gwarków

Lwóweckie Skały- jak powstały? 

Lwóweckie Skały, czyli zespół urokliwych piaskowych form skalnych powstał w wyniku intensywnego procesu wietrzenia mrozowego. W efekcie możemy oglądać wysokie na nawet 30 metrów baszty, a także ambony, półki skalne, czy jaskinie szczelinowe. Tworzą one bardzo malowniczy obszar przypominający skalny labirynt. Jeśli chodzi o etymologię powszechnej nazwy Lwóweckich Skał, czyli Szwajcaria Lwówecka to mamy w tym temacie rozbieżności. Jedno źródło podaje, że turyści, którzy przybywali w okolice Lwówka Śląskiego w XIX wieku, porównywali to miejsce z krajobrazami Szwajcarii. Inna wersja zakłada, że Lwóweckie Skały wykazują duże podobieństwo do formacji skalnych, jakie można zobaczyć w Szwajcarii Saksońskiej. Niezależnie od tego, która wersja jest prawdziwa, nazwa Szwajcaria Lwówecka stała się chyba już na zawsze rozpoznawalna wśród turystów. 

Szwajcaria Lwówecka
Szwajcaria Lwówecka
Szwajcaria Lwówecka
Szwajcaria Lwówecka

Szwajcaria Lwówecka- co warto zobaczyć? 

Wejście do skalnego labiryntu utworzonego przez Lwóweckie Skały znajduje się po lewej stronie, patrząc na formacje skalne z parkingu. Na początek musimy zmierzyć się z wykutymi w skale piaskowca schodami, które wyprowadzają nas kilkanaście metrów nad poziom parkingu. Wędrujemy teraz nad urwiskiem pod największymi skalnymi basztami, jakie możemy podziwiać w Szwajcarii Lwóweckiej. Rozpościera się stąd ładna panorama na okolicę, ale uprzedzamy- wyżej będzie jeszcze ładniej! Docieramy do skrzyżowania dróg. Polecamy skręcić w prawo, by dosłownie po kilkudziesięciu metrach dotrzeć na punkt widokowy, z którego rozpościera się panorama na Karkonosze. Z łatwością można dojrzeć Szrenicę i stację przekaźnikową położoną na skraju Śnieżnych Kotłów. Dla jeszcze lepszych widoków możemy skorzystać z zamontowanej tutaj lunety.

Zobacz także: Sępia Góra- opis szlaku

Szwajcaria Lwówecka
Szwajcaria Lwówecka
Szwajcaria Lwówecka
Szwajcaria Lwówecka

Po zachwycie nad pięknymi krajobrazami wtapiamy się w skrajny labirynt. My postanowiliśmy poruszać się ścieżką dydaktyczną, ale Lwóweckie Skały można także poznać wędrując za żółtymi szlakowskami. Liczne skałki (oczywiście w miejscach, gdzie nie ma przepaści) są idealnym miejscem, na to by dzieciaki trochę potuptały o własnych siłach. Im większa skała, tym oczywiście większa motywacja do tego, by podążać dalej. A im wędrujemy dalej, tym jest piękniej.

W końcu dochodzimy do miejsca, w którym możemy wejść na szczyty skalnych baszt. Tak, to te same baszty, które oglądaliśmy z dołu. Widok, jaki z nich się rozpościera, mógłby robić za scenografię do niejednego filmu. Skalne formacje zachwycają i pobudzają wyobraźnię. Jest tylko jedno “ale”. To biało-czerwone barierki, które zamontowano na skalnych basztach w celu zwiększenia bezpieczeństwa odwiedzających to miejsce turystów. Naszym zdaniem cel nie został zupełnie osiągnięty, bo barierki można bez problemu obejść, a niestety ogromnie oszpeciły one krajobraz. Mimo zabiegów Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, który apelował o demontaż barierek, te nadal pozostają na skałach. 

Szwajcaria Lwówecka
Szwajcaria Lwówecka
Szwajcaria Lwówecka
Szwajcaria Lwówecka i słynne biało-czerwone barierki

Szwajcaria Lwówecka- czy warto tutaj przyjechać? 

Po zachwycie nad panoramą rozpościerającą się z baszt Lwóweckich Skał schodzimy do parkingu. Podążamy tą samą drogą, którą wędrowaliśmy do góry, dzięki czemu na nowo odkrywamy formacje skalne, które niedawno mijaliśmy. W skalnym labiryncie Szwajcarii Lwóweckiej spędziliśmy ponad godzinę. Musimy przyznać, że miejsce to jest wyjątkowe i zdecydowanie warto tutaj przyjechać, czy to przy okazji podążając w Karkonosze, czy Góry Izerskie, czy jako cel jednodniowej, krótkiej wycieczki.

Szwajcaria Lwówecka - szlak, mapa, dojazd
Szwajcaria Lwówecka to świetny pomysł na wycieczkę z dzieckiem
Szwajcaria Lwówecka - szlak, mapa, dojazd
Szwajcaria Lwówecka

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!