Świdnica- co warto zobaczyć?

Świdnica to bardzo bogate pod względem liczby zabytków miasto leżące na Dolnym Śląsku. Została ona założona już w XIII wieku. Przez lata pretendowała do drugiego (po Wrocławiu) najważniejszego miasta na Śląsku. Rywalizację tę toczyła z naszą Nysą. Stąd, w mieście można dostrzec liczne, bogato zdobione kamienice oraz przepiękne kościoły, na czele z katedrą. Najważniejszym zabytkiem Świdnicy jest Kościół Pokoju, który został wpisany na listę UNESCO. Na pełne zwiedzanie tego miasta należy przeznaczyć co najmniej cały dzień. Warto, jednak zatrzymać się na dłużej.

Świdnica- widok z wieży ratuszowej na katedrę oraz Masyw Ślęży
Świdnica- widok z wieży ratuszowej na katedrę oraz Masyw Ślęży

Świdnica- jak tutaj dojechać?

Świdnica jest położona na Dolnym Śląsku, zaledwie ok. 45 kilometrów na południowy-zachód od Wrocławia. Dzięki położeniu blisko autostrady A4 dojazd do Świdnicy nie powinien nikomu sprawić większych problemów. Co więcej, Świdnica jest również dobrze skomunikowana ze stolicą Dolnego Śląska. Regularnie kursują tu pociągi, a także autobusy. 

Jeśli będziecie szukać parkingu w Świdnicy, to musicie pamiętać, że parkingi tutaj są płatne od poniedziałku do piątku. W weekendy i święta postój jest natomiast bezpłatny. W naszej opinii najłatwiej było znaleźć wolne miejsce parkingowe w okolicach Kościoła Pokoju. Stamtąd do centrum miasta jest natomiast przysłowiowy “rzut beretem”. 

Świdnica- co warto zobaczyć?

Fakt, iż Świdnica przez wieki pretendowała do jednego z najważniejszych miast na Śląsku, wpłynął na jej rozwój. Przez miasto prowadziło kilka ważnych szlaków handlowych. Przez co kupcy budowali tu swoje bogato zdobione kamienice. Możemy je oglądać również dzisiaj. Świdnica miała wiele szczęścia, bo nie została zniszczona w czasie II wojny światowej. Z tego powodu jej centrum zachowało swoją oryginalną zabudowę. Oprócz przepięknej starówki Świdnica oferuje jeszcze inne ciekawe miejsca, za którymi kryją się niezwykłe historie. Wszystkie opisane w tym wpisie atrakcje zaznaczone zostały na poniższej mapie.

1. Kościół Pokoju

Kościół Pokoju to zdecydowanie największa atrakcja Świdnicy. Nie można go pominąć podczas zwiedzania miasta. Zbudowany w 1657 roku kościół został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co tylko podkreśla jego wyjątkowość. Dzięki takiemu zaszczytnym tytułowi jest celem wycieczek nie tylko polskich turystów, ale i zagranicznych. Warto wspomnieć, że odwiedzili go, m.in. Dalajlama XIV, król szwedzki Gustaw XVI, czy kanclerz Niemiec Angela Merkel. 

Świdnica- Kościół Pokoju
Świdnica- Kościół Pokoju
Świdnica- Kościół Pokoju.
Świdnica- Kościół Pokoju.

Czemu Kościół Pokoju zawdzięcza swoją wyjątkowość? Po pierwsze niezwykłe są jego parametry. To największy drewniany barokowy kościół w Europie! Trudno sobie to wyobrazić, ale w jego wnętrzu może zmieścić się aż 7500 wiernych! Po drugie sama historia powstania Kościoła Pokoju jest niezwykła. Budowa kościoła jest ściśle związana z zapisami pokoju westfalskiego, kończącego wojnę trzydziestoletnią. Jego zapisy umożliwiły wybudowanie na terenie państwa Habsburgów tylko 3 kościołów ewangelickich (oprócz kościoła w Świdnicy, powstały świątynie w Jaworzu oraz w Głogowie). To nie jedyne obwarowania, jakie przyjęto. Do budowy kościoła można było użyć tylko nietrwałych materiałów jak drewno, czy glina. Poza tym kościół musiał stanąć poza murami miejskimi, a jego budowa miała trwać maksymalnie 1 rok. 

Świdnica- Kościół Pokoju
Świdnica- Kościół Pokoju
Świdnica- Kościół Pokoju. Loża Hochbergów
Świdnica- Kościół Pokoju. Loża Hochbergów

Coś, co wydawało się niewykonalne, dokonano w zaledwie 10 miesięcy. Kościół Pokoju w Świdnicy wybudowano metodą szachulcową. Wykorzystano do tego drewno oraz glinę i słomę. Co niezwykłe, również jego bardzo bogate wnętrze zostało w całości wykonane z drewna. Patrząc na ołtarz, czy liczne rzeźby aż trudno to sobie wyobrazić. Gwarantujemy Wam, że każda osoba, która zobaczy wnętrze Kościoła Pokoju w Świdnicy, będzie nimi zachwycona.

Świdnica- Kościół Pokoju.
Świdnica- Kościół Pokoju.
Świdnica- Kościół Pokoju.
Świdnica- Kościół Pokoju.

Oprócz samego kościoła warto przejść się po przykościelnym placu. Wokół świątyni znajduje się zabytkowy cmentarz, który funkcjonował do końca XIX wieku. Dostrzeżemy tu także dawną szkołę parafialną oraz dzwonnicę. Ostatnie dwa obiekty zostały dobudowane w 1708 roku po uzyskaniu zgody od króla Szwecji. Przy bramie wejściowej na plac kościelny funkcjonuje natomiast kawiarnia. Wstęp na plac kościelny jest bezpłatny, natomiast aby wejść do kościoła, należy uiścić opłatę. Aktualny cennik i godziny otwarcia Kościoła Pokoju w Świdnicy można sprawdzić tutaj

Cmentarz przy Kościele Pokoju
Cmentarz przy Kościele Pokoju
Dzwonnica i dawny budynek szkoły parafialnej przy Kościele Pokoju
Dzwonnica i dawny budynek szkoły parafialnej przy Kościele Pokoju

2. Świdnica- rynek z niezwykłą zabudową

Świdnicki rynek może śmiało pretendować do jednego z najpiękniejszych w naszym kraju. Kiedyś jedna z gazet porównała go do krakowskiego, co niespecjalnie spodobało się Świdniczanom. Bo ich rynek jest unikatowy i wyjątkowy! Otoczony z każdej ze stron przepięknymi średniowiecznymi i renesansowymi kamienicami. Wiele z nich jest bogatozdobionych. Większość na szczęście jest odrestaurowana. Do najważniejszych kamienic na rynku należą: kamienica “Pod Złotą Koroną”, która kiedyś pełniła funkcję hotelu (co ciekawe spał w nim sam Adolf Hitler), “Pod Hermesem”, kamienica “Pod Złotą Gęsią”, “Pod Złotym Gryfem”, czy pod “Złotym Chłopkiem”. Jedna z kamienic natomiast to dawny Pałac Hochbergów. Piękne kamienice w Świdnicy znajdują sie również przy ulicy Grodzkiej. To przy niej mieszkali najbogatsi kupcy. 

Świdnica- rynek
Świdnica- rynek
Rynek w Świdnicy
Rynek w Świdnicy
Fontanna Neptuna i wieża ratuszowa
Fontanna Neptuna i wieża ratuszowa

W rogach świdnickiego rynku znajdują się barokowe fontanny. Jedna z nich jest wyjątkowo ozdobna, bo na jej szczycie znajduje się figura Neptuna. Tuż obok tej fontanny stoi wysoka kolumna Trójcy św. z 1693 roku. Na środku rynku znajduje się natomiast ratusz z wieżą. W budynku ratusza funkcjonuje Muzeum Dawnego Kupiectwa. Tuż przed wejściem do niego na ławeczce usadowiono pomnik Marii Cuntiz. To sławna mieszkanka Świdnicy, która napisała jedno z ważniejszych dzieł astronomicznych XVII wieku – Urania propitia. 

Na rynku znajduje się również Informacja Turystyczna. Funkcjonuje tutaj także wiele kawiarni i restauracji. Znakiem rozpoznawczym centralnego placu tego miasta są także budki, w których można zakupić świeże kwiaty. 

Świdnica Rynek
Świdnica Rynek
Rynek w Świdnicy
Rynek w Świdnicy
Z pomnikiem Marii Cunitz
Z pomnikiem Marii Cunitz

3. Muzeum Dawnego Kupiectwa

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy to jedyne tego typu muzeum w Polsce. Funkcjonuje ono w budynku tutejszego ratusza. Świdnica przez lata była znana z bogatych kupców i handlowych tradycji. Nic dziwnego zatem, że takie muzeum tu powstało. Można w nim zobaczyć urządzenia używane do mierzenia i ważenia towarów, czy sporą kolekcję dawnych kas i kalkulatorów. Jest tu również sala poświęcona tradycjom browarniczym Świdnicy, a także historii aptekarstwa w tym mieście. Wstęp do muzeum jest płatny. Cennik i godziny otwarcia można sprawdzić tutaj

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy
Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy
Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy
Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy
Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy
Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy
Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy
Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy

4. Świdnica- wieża ratuszowa

Wieża ratuszowa, którą możemy zobaczyć obecnie w Świdnicy, została wzniesiona w 2012 roku. Początki jej historii sięgają aż XIII wieku. Wtedy to powstał tu pierwszy ratusz z wieżą. Później była ona wielokrotnie modernizowana. Przetrwała do 5 stycznia 1967 roku. Wtedy to o godzinie 15.15 wieża ratuszowa się zawaliła. Przyczynę tej tragedii budowlanej było rozbieranie sąsiadujących z nią kramów, co naruszyło stabilność wieży. Na szczęście podczas tego zdarzenia nikt nie zginął. 

Ratusz w Świdnicy
Ratusz w Świdnicy
Świdnica- co warto zobaczyć?
Świdnica- widok z wieży ratuszowej na Góry Wałbrzyskie

Na wieży ratuszowej, na wysokości 38 metrów znajduje się ogólnodostępny taras widokowy. Zdecydowanie warto się na niego wybrać, bo panorama, jaka się z niego rozciąga, jest niezwykle rozległa. Na taras można wejść po ponad 200 schodach lub wjechać windą. Jeden z tarasów jest otwarty (znajdujący się na samej górze), a drugi z nich (leżący piętro niżej) jest oszklony. 

Świdnica- co warto zobaczyć?
Świdnica- widok z wieży ratuszowej na Góry Sowie
Masyw Ślęży widoczny z wieży ratuszowej w Świdnicy
Masyw Ślęży widoczny z wieży ratuszowej w Świdnicy

Z wieży ratuszowej można dostrzec nie tylko zabudowania Świdnicy. Świetnie widoczna jest leżąca nieopodal Ślęża oraz Radunia. Po przeciwnej stronie dostrzeżemy natomiast Góry Sowie z Wielką Sową i Kalenicą, a nieco dalej na horyzoncie Góry Wałbrzyskie z Borową, Chełmcem, czy Trójgarbem. Gdy wytężymy wzrok, to naszym oczom ukaże się także Śnieżka. Po przeciwnej stronie możemy natomiast doszukiwać się zabudować stolicy Dolnego Śląska, czyli Wrocławia. 

Wstęp na wieżę jest płatny. Można zakupić jeden bilet wraz z biletem wstępu do Muzeum Dawnego Kupiectwa. 

Świdnica- co warto zobaczyć?
Na wieży ratuszowej w Świdnicy zamontowane są bezpłatne lunety

5. Katedra św. Stanisława i św. Wacława

Katedra św. Stanisława i św. Wacława to znacząco wyróżniająca się w świdnickim krajobrazie budowla. Wszystko za sprawą wysokiej na 101,5 metra strzelistej wieży kościelnej. Budowę świątyni rozpoczął w 1330 roku książe świdnicki Bolko II. Trwała ona jednak aż 150 lat i zakończyła się dopiero w 1488 roku. I to nie do końca! Pierwotnie kościół miały zdobić dwie wieże. Drugiej nigdy nie udało się zbudować. Przez co teraz widzimy wyraźną asymetryczność. Wchodząc do kościoła, warto spojrzeć nieco do góry. Naszym oczom ukaże się potężne okno, mające powierzchnię ponad 100 metrów kwadratowych

Wnętrze świdnickiej katedry jest niezwykle bogato zdobione. Przed nami wyrasta przepiękny, barokowy ołtarz z 1694 roku. Idąc główną nawą, warto zadrzeć głowę do góry. Tuż pod sufitem znajduje się wiele, potężnych obrazów. Waga każdego z nich sięga aż 6 ton! 

Świdnica- katedra
Świdnica- katedra
Katedra w Świdnicy- widok na przednią elewację
Katedra w Świdnicy- widok od frontu
Wnętrze katedry w Świdnicy jest bardzo bogato zdobione
Wnętrze katedry w Świdnicy jest bardzo bogato zdobione

6. Apteka pod Bykami

Niedaleko katedry znajduje się Apteka pod Bykami. Co w niej jest takiego wyjątkowego? Funkcjonuje ona w tym miejscu nieprzerwanie od 1882 roku! Według podań lokalnej społeczności apteka miała tu funkcjonować jeszcze wcześniej, a ufundować ją farmaceucie mieli sami świdniczanie. Wszystko ze względu na to, że ów farmaceuta wymyślił lekarstwo, które uleczyło bydło, które cierpiało z powodu epidemii. Na pamiątkę tamtych wydarzeń, mieszczanie umieścili nad wejściem do apteki płaskorzeźby byków. Kamienica przy ul. Długiej 45, w której mieści się apteka, jest także uważana za najstarszy budynek w mieście. To właśnie tutaj miało lokować się miasto. 

Apteka pod Bykami w Świdnicy
Apteka pod Bykami w Świdnicy

7. Świdnica- pomnik dzików

Dziki w centrum miasta? Tak! W Świdnicy, przy ulicy Franciszkańskiej znajduje się unikatowy w skali kraju pomnik dzików! Powstał on tutaj w 2014 roku nie bez powodu. Dzik znajduje się w herbie Świdnicy i od lat zwierzę to jest związane z tym miastem. Co więcej planowana jest ekspansja dzików na pozostałe ulice miasta. Śladem Wrocławia, który ma szlak krasnali, w Świdnicy ma powstać szlak dzików! Już nie możemy się doczekać! Warto także wspomnieć, że pod pomnikiem dzików umieszczono kapsułę czasu. Ma ona zostać otwarta dokładnie 2114 roku. 

Świdnica- pomnik dzików
Świdnica- pomnik dzików
Świdnica- pomnik dzików
Świdnica- pomnik dzików
Świdnica- pomnik dzików
Świdnica- pomnik dzików

8. Srający Chłopek

Pozostając w temacie unikatowych pomników nie sposób wspomnieć o rzeźbie “Srającego Chłopka”. Wbrew pozorom nie jest to wcale twór dzisiejszych czasów. “Srający Chłopek” powstał już w 1935 roku! Znajduje się on na granicy Świdnicy i Zawiszowa przy wjeździe na teren tutejszej oczyszczalni ścieków. Rzeźba przedstawia dojrzałego mężczyznę z fajką w ręku, który “załatwia” swoje fizjologiczne potrzeby. Rzeźba na pierwszy rzut oka może wzbudzać kontrowersje, ale po jej ujrzeniu raczej wywołuje uśmiech na twarzy.
Niedawno pojawił się pomysł, aby rzeźbę przenieść do centrum Świdnicy. Większość miejskich decydentów była jednak przeciwko temu pomysłowi. Argumentowali to tym, że jest ona nierozerwalnie łączona z historią świdnickiej oczyszczalni ścieków.

Srający Chłopek- unikatowy pomnik w Świdnicy
Srający Chłopek- unikatowy pomnik w Świdnicy
Srający Chłopek- unikatowy pomnik w Świdnicy
Srający Chłopek- unikatowy pomnik w Świdnicy

9. Murale w Świdnicy

Spacerując po ulicach Świdnicy, oprócz przepięknej zabudowy z pewnością zwrócisz uwagę na murale. “Czają się” one na Ciebie na każdym kroku. W większości przypadków ich autorem jest Robert Kukla, świdnicki artysta. Murale przedstawiają przeróżne osoby, często związane z miastem. Po wyjściu z dworca natrafimy na mural Ireny Sendlerowej. Jest także mural poświęcony Marii Cunitz, czy Tomaszowi Stańko. 

Mural poświęcony Marii Cunitz
Mural poświęcony Marii Cunitz

10. Czerwony Baron i replika jego samolotu

Czerwony Baron, czyli Manfred von Richthofen to niemiecki żołnierz urodzony we Wrocławiu. Od 9. roku życia zamieszkał jednak w Świdnicy i z tym miastem był związany. W czasie I wojny światowej zasłynął jako jeden z najskuteczniejszych pilotów wojskowych ówczesnych czasów. Szacunki podają, że wziął udział w blisko 80 powietrznych pojedynkach. Swój przydomek zawdzięcza czerwonemu kolorowi samolotu, którym latał. Replika tego samolotu (Fokker Dr. 1) znajduje się w Parku generała Władysława Sikorskiego. 

11. Parki w Świdnicy

Centrum Świdnicy można uznać za jedno z najbardziej zielonych centrów miast Dolnego Śląska. W samym centrum znajduje się kilka uroczych, odrestaurowanych parków. Mowa o Parku Centralnym, wspomnianym wcześniej Parku gen. Władysława Sikorskiego, czy Parku Młodzieżowym. 

Park Centralny w Świdnicy
Park Centralny w Świdnicy
Park Centralny w Świdnicy
Park Centralny w Świdnicy

Co warto zobaczyć w okolicy Świdnicy?

Wybierając się do Świdnicy pamiętajcie, że jej położenie umożliwia odbycie wielu ciekawych górskich wycieczek. Miasto to jest doskonale skomunikowane z Wałbrzychem. Wokół tego miasta rozciągają się Góry Wałbrzyskie, a całkiem niedaleko są położone również Góry Kamienne. Ze Świdnicy jest ponadto bardzo blisko w tajemnicze Góry Sowie. Polecamy nie tylko zdobycie najwyższego szczytu tego pasma, czyli Wielkiej Sowy, ale i odwiedzenie niezwykle urokliwego Jeziora Bystrzyckiego. Blisko Świdnicy znajduje się także masyw Ślęży. Wycieczką na Ślężę czy wokół Raduni to świetny pomysł na aktywne spędzenie czasu.

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!