Świątynia Wang

Świątynia Wang- najbardziej charakterystyczna budowla Karpacza?

Najbardziej charakterystyczna budowla w Karpaczu- tak można powiedzieć o świątyni Wang. Kościół, który został przeniesiony z miejscowości Vang w Norwegii w 1842 r. stał się najbardziej znanym zabytkiem w Karkonoszach. 

Wieża świątyni Wang
Wieża świątyni Wang

Jak to się stało, że kościół z Vang znalazł się w Karpaczu?

Mieszkańcy miasteczka Vang, w Norwegii postanowili zbudować nowy kościół, gdyż stary był po prostu za mały. Nie mieli oni jednak zbyt dużych funduszy na to aby powstała nowa świątynia. Wpadli, więc na pomysł sprzedania starego, drewnianego kościoła, co pozwoli choć trochę zapełnić budżet na budowę nowego. Kościół został rozebrany na części i przetransportowany na statku do Szczecina, skąd trafił do Berlina. W stolicy ówczesnego Cesarstwa Niemieckiego, Fryderyk Wilhelm IV zdecydował, że budowla zostanie wzniesiona na nowo na Dolnym Śląsku, a dokładnie w Karpaczu, gdzie nie było jeszcze żadnego kościoła. 

Gdy wszystkie części przewieziono do Karpacza, okazało się, że wielu elementów brakowało i mieszkańcy na własną rękę dorabiali brakujące elementy. W ten sposób wznieśli w 1844 r. świątynie, która do dzisiaj służy jako parafia ewangelicka dla tutejszych mieszkańców.

Świątynia Wang
Świątynia Wang

Dlaczego świątynia Wang jest wyjątkowa?

Po pierwsze dlatego, że do budowy drewnianego kościoła nie użyto ani jednego gwoździa, a wszystkie łączenia powstały przy pomocy złączy ciesielskich. We wnętrzu kościoła na uwagę zasługują rzeźbione portale oraz lwy nordyckie, a na zewnątrz kamienna wieża. Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!