Svycarna
Czechy Europa Jeseniki Sudety

Jeseniki: Svycarna- najstarsze schronisko w Czechach

Nasza propozycja na dzisiaj to Jeseniki, a konkretnie masyw Malego Deda. Przenieśmy się do Svycarny, najstarszego schroniska górskiego zlokalizowanego w Czechach. Jego początki to XVIII w. a za budową chaty w tym miejscu stał bogaty ród Lichtensteinów mający swoje dobra w pobliskich Velkich Losinach. Początkowo służyło za schron dla pasterzy, myśliwych, czy straży leśnej. Dopiero pod koniec XIX w. zaczęto przyjmować do niej pierwszych turystów. Obecny wygląd schroniska to zasługa jego przebudowy w latach 50. XX w.

Svycarna
Pewnego zimowego dnia, schodząc z Pradziada

Charakterystyczna budowlą jest zlokalizowana obok schroniska 8- metrowa dzwonnica. Wzniesiono ją stosunkowo niedawno, bo w 2006 r. Ma ona postać trójnogu usytuowanego na kamiennym postumencie. Celem jej ustawienia było upamiętnienie ludzi gór, którzy zginęli na górskich szlakach.

Jeśli szukasz noclegu w Jesenikach, miło nam będzie, gdy skorzystasz z tego linku. Ty otrzymasz świetną ofertę, a jednocześnie wspomożesz naszego bloga! Dzięki!

WYBIERAJĄC SIĘ NA WYCIECZKI W GÓRY NIE ZAPOMNIJ O DODATKOWYM UBEZPIECZENIU, KTÓREGO KOSZT NA JEDEN DZIEŃ TO ZALEDWIE 2- 3 ZŁ! UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE MOŻESZ ZNALEŹĆ TUTAJ

Jak tutaj dotrzeć? 

Svycarna jest zazwyczaj przystankiem dla turystów zmierzających w kierunku najwyższego szczytu Jeseników- Pradziada. Można tutaj dotrzeć przez Malego Deda. Z parkingu na Videlskym Krzyżu (zlokalizowany na drodze z Jesenika do Karlovej Studenki )oraz  z Beli pod Pradadem, odwiedzając po drodze Velky Vodospad. Najczęściej uczęszczanym szlakiem do Svycarny jest ten wiodący z Cervonohorskego Sedla przez Maly Jezernik. Poniżej szlaku wiedzie rownież droga rowerowa, która zimą służy narciarzom biegowym.

Więcej pomysłów na wycieczkę po Jesenikach odnajdziecie tutaj: 6 pomysłów na wycieczki w Jeseniki [Nasze propozycje]Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

You may also like...