Stóg Izerski (szlaki, schronisko, kolej gondolowa) [Góry Izerskie]

Stóg Izerski to szczyt w Górach Izerskich wznoszący się na wysokość 1105 m n.p.m. Około 50 metrów poniżej wierzchołka znajduje się schronisku PTTK na Stogu Izerskim, a na jego północnych zboczach funkcjonuje kolej gondolowa. Stóg Izerski jest częstym celem wędrówek turystów i kuracjuszy, którzy swoją wędrówkę rozpoczynają najczęściej w Świeradowie-Zdroju. 

Kolej gondolowa na Stóg Izerski
Kolej gondolowa na Stóg Izerski

Stóg Izerski- którędy dojść na szczyt? 

Ze Świeradowa-Zdroju na Stóg Izerski biegnie szlak o kolorze czerwonym. Jest to fragment Głównego Szlaku Sudeckiego, czyli 440- kilometrowej trasy prowadzącej właśnie ze Świeradowa-Zdroju aż do Prudnika w Górach Opawskich. Rozpoczynając wycieczkę w uzdrowiskowej części miasta, na Stóg Izerski dotrzemy po ok. 2-godzinnej wędrówce, w czasie której będziemy mieli do pokonania 5 kilometrów. 

Zobacz także: Wysoka Kopa- opis szlaku

Stóg Izerski (szlaki, schronisko, kolej gondolowa) [Góry Izerskie]
Zielony szlak ze Stogu Izerskiego w kierunku Czerniawy-Zdrój

Inną opcją dotarcia na Stóg Izerski jest rozpoczęcie wędrówki w Czerniawie-Zdrój, jednej z dzielnic Świeradowa-Zdrój. Prowadzi stąd szlak o kolorze zielonym, który w dużej większości posiada nawierzchnię asfaltową. Ma on również ok. 5 kilometrów długości i na jego przejście w jedną stronę należy także zarezerwować ok. 120 minut. 

Stóg Izerski (szlaki, schronisko, kolej gondolowa) [Góry Izerskie]
Panorama na Czerniawską Kopę ze szlaku zielonego

Dla kochających wędrówki polecamy zdobyć Stóg Izerski wraz z wizytą na Polanie i Hali Izerskiej. W tym celu ze Świeradowa-Zdroju należy kierować się za niebieskimi szlakowskazami, które zaprowadzą nas po 7 kilometrach na Halę Izerską. Z niej, żółtym szlakiem możemy przejść przez malowniczą Dolinę Izery na Stóg Izerski. Tego typu wycieczka powinna nam zająć ok. 6 godzin, a w jej trakcie pokonamy ok. 18 kilometrów. Do tego należy oczywiście doliczyć zejście ze Stogu Izerskiego do Świeradowa-Zdroju. 

Stóg Izerski (szlaki, schronisko, kolej gondolowa) [Góry Izerskie]
Panorama rozpościerająca się sprzed schroniska PTTK na Stogu Izerskim

Na szczycie Stogu Izerskiego znajduje się przekaźnik radiowo-telewizyjny, dzięki któremu ta góra jest z łatwością rozpoznawalna z daleka. Wierzchołek jest porośnięty lasem, więc nie rozpościera się stąd żadna panorama. W celu oglądania pięknych widoków należy udać się w okolice schroniska PTTK na Stogu Izerskim. 

Stóg Izerski- kolej gondolowa

Kolej gondolowa kursująca ze Świeradowa-Zdroju na Stóg Izerski to kolejna opcja dostania się na ten szczyt. Jej dolna stacja znajduje się na wysokości 617 m n.p.m., przy ulicy Źródlanej w Świeradowie-Zdroju. Kolejka ma ponad 2 kilometry długości, a przejazd nią trwa ok. 8 minut. Wszystkich wagoników jest łącznie 71, a w każdym z nich może zmieścić się do 8 osób. Dzięki temu, w ciągu godziny na Stóg Izerski może wyjechać prawie 2,5 tysiąca osób! Wzdłuż kolejki gondolowej poprowadzono oświetlony stok narciarski o długości ok. 2,5 kilometrów. Na górze, w górnej stacji kolejki znajduje się restauracja, a także apartamenty. Aktualny cennik oraz godziny funkcjonowania kolejki można sprawdzić pod linkiem-> TUTAJ.

Tosia spogląda na kolejkę wywożącą turystów na Stóg Izerski
Tosia spogląda na kolejkę wywożącą turystów na Stóg Izerski

Stóg Izerski- schronisko PTTK

Około 50 metrów poniżej szczytu Stogu Izerskiego znajduje się schronisko PTTK. Wybudowane w 1924 roku stanowi częsty cel wycieczek kuracjuszy i turystów ruszających w góry ze Świeradowa-Zdroju. W jego wnętrzu znajduje się duża jadalnia, a także weranda, skąd rozpościera się piękna panorama na Pogórze Izerskie. Schronisko oferuje oczywiście także noclegi, a także serwuje dania, które zaspokoją głód niejednego turysty. 

Stóg Izerski (szlaki, schronisko, kolej gondolowa) [Góry Izerskie]
Schronisko PTTK na Stogu Izerskim

P.S. Ze Stogu Izerskiego warto wybrać się w dalszą drogę. Możemy z niego dotrzeć w okolice wspomnianej wcześniej Hali Izerskiej, przejść się Doliną Izery, bądź zdobyć Smrek, na którego szczycie znajduje się wieża widokowa oferująca wyjątkową panoramę na okolicę. 

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!