Site icon www.manawpodrozy.pl

Stobrawski Park Krajobrazowy – atrakcje, mapa, co warto zobaczyć?

Stobrawski Park Krajobrazowy - atrakcje, mapa, co warto zobaczyć?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Stobrawski Park Krajobrazowy znajduje się w północnej części województwa opolskiego, pomiędzy Opolem, a Kluczborkiem. Położony jest on w granicach aż 12 gmin, a jego powierzchnia wynosi ponad 52 tysiące hektarów! Na tak dużym obszarze znajduje się kilkaset szlaków pieszych, rowerowych, a także mnóstwo atrakcji, które warto zobaczyć! Co koniecznie trzeba odwiedzić? Poniżej nasze propozycje😊

Dawna linia kolejowa w okolicach Zagwiździa. Stobrawski Park Krajobrazowy

1. Wydmy w Kosowcach- najwyższe w Stobrawski Park Krajobrazowy

Charakterystycznym lasem porastającym Stobrawski Park Krajobrazowy jest bór sosnowy, ale nie byle jaki, bo pooceaniczny. Przemierzając tutejsze leśne ścieżki, co chwilę mamy wrażenie, że zaraz wyjdziemy na jedną z wydm i ujrzymy morze! I niewiele się pomylimy! Bo akurat wydm tutaj nie brakuje. Powstały one kilkanaście tysięcy lat temu, po ustąpieniu lodowca, jaki pokrywał ten obszar. Najwyższe i największe z nich znajdują się w okolicach Kosowców. Ich wysokość dochodzi nawet do 30 metrów! Inne warte uwagi wydmy znajdują się w okolicach Dąbrówki Łubniańskiej, Brynicy, czy wspomnianego wyżej Zagwiździa. Tylko morza brak…

Wydmy w Kosowcach- najwyższe w Stobrawski Park Krajobrazowy
Wydmy w okolicach Dąbrówki Łubniańskiej. Stobrawski Park Krajobrazowy

2. Studzionka- kapliczka z „cudowną wodą”

Niedaleko Dąbrowy Łubniańskiej znajduje się kapliczka zwana „Studzionka”, z której według wierzeń wypływa „uzdrawiająca” woda. W XVIII wieku tutejszy chłop Szymon Soppa, który przewlekle chorował poszedł kosić łąkę i zasłabł. Wówczas napił się wypływającej ze źródła wody i wkrótce wyzdrowiał. Poprawę swojego zdrowia przypisywał jej cudownym właściwościom.

Wkrótce, coraz więcej okolicznych mieszkańców korzystało z „uzdrawiającej” wody. Nawet nadleśniczy, który był początkowo sceptycznie nastawiony do tych wierzeń, po utracie wzroku poddał się kuracji wodą. W ten sposób udało mu się odzyskać wzrok. Dla uczczenia tamtych wydarzeń postanowiono wznieść kapliczkę, w której zabudowano studnię, z której po dzień dzisiejszy wypływa uzdrawiająca woda. Studzionka jest miejscem chętnie odwiedzanych przez mieszkańców, a także pielgrzymów, którzy przyjeżdżają tutaj, by przekonać się o uzdrawiających właściwościach tutejszej wody.

Województwo opolskie- co warto zobaczyć?

Studzionka- święte źródło

3. Park w Pokoju

Park w Pokoju powstał w II połowie XVIII wieku z inicjatywy księcia Carla Christiana Erdmanna von Wurtemberga. Wzniósł on na terenie dzisiejszego Pokoju pałac, wraz z zabudowaniami, a także park mający aż 193 ha powierzchni. Został on podzielony na 3 części: park angielski, park krajobrazowy oraz park francuski. Na jego terenie zbudowano liczne alejki spacerowe, altanki, figury, a także amfiteatr, zamki, świątynie, czy salon herbaciany.

Park w Pokoju był naprawdę imponującą rezydencją. Niestety nie wytrzymał on próby czasu, ani II wojny światowej. Dzisiaj po pałacu już nie ma śladu. Park natomiast, mimo trwających prac rewitalizacyjnych nie jest w najlepszym stanie. Jego zwiedzanie ułatwia wytyczona od centrum wsi ścieżka edukacyjna. Piękno i wyjątkowość Parku w Pokoju jest niezaprzeczalna. Pozostaje tylko nadzieja, że z czasem jego świetność zostanie przywrócona.

Park w Pokoju- Stobrawski Park Krajobrazowy

4. Ogród Botaniczny w Zagwiździu

Ogród Botaniczny w Zagwiździu powstał w latach 20. XX wieku przy tutejszej plebani. Zbudowano tutaj ścieżki spacerowe, altanki, usypano wzgórze, na którym stoi figura św. Rocha. Posadzono tu kilkaset różnych roślin, a także utworzono alpejskie skalniaki, wykorzystując naturalne kamienie wapienne. Dzisiaj ogród jest kameralnym, urokliwym miejscem, do którego warto przyjść na krótki spacer, usiąść sobie na jednej z ławek i w ten sposób poobcować z wyjątkową roślinnością. Wstęp do ogrodu jest bezpłatny, jednak przy wejściu umieszczona jest skarbonka, do której można złożyć symboliczną opłatę- cegiełkę.

5. Dawna Huta Żelaza w Zagwiździu

Huta Żelaza w Zagwiździu powstała w drugiej połowie XVIII w. z inicjatywy samego króla pruskiego- Fryderyka II Hohenzollerna. Jej rozbudowa nastąpiło w XIX wieku. Wówczas stał się jednym z ważniejszych obiektów przemysłu metalurgicznego w Prusach. Obecnie w dawnym budynku magazynu młotowni, który został odbudowany znajduje się Regionalna Sala Muzealna. Niestety, jej minusem jest to, że jest otwarta jedynie w niedziele od 1 maja do 31 października w godzinach 14-20. Na zewnątrz kompleksu huty, warte uwagi jest koło wodne kuźni. 

Dawna Huta Żelaza w Zagwiździu. Stobrawski Park Krajobrazowy

6. Zamek Bożejów- w sercu Stobrawski Park Krajobrazowy

Zamek Bożejów to rezydencja wzniesiona w 1801 roku przez niemiecką arystokrację. Przez lata służył on jako miejsce, w którym organizowano polowania. Uczestniczył w nich nawet arcyksiążę pruski Franciszek Ferdynand. Niestety, zamek w czasie II wojny światowej uległ dewastacji, która postępowała w latach powojennych. Dopiero, w 2014 roku obiekt nabył prywatny inwestor, który stworzył tutaj wyjątkowe miejsce na mapie Opolszczyzny.

Zamek Bożejów- Stobrawski Park Krajobrazowy
W przyzamkowym stawei

Zamek Bożejów mieści się w samym sercu Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Wokół niego rozpościerają się piękne bory sosnowe, a do najbliższych zabudowań mamy kilka kilometrów. Zasięg telefonu, czy Internetu? Zapomnijcie! Za to są konie, daniele, kozy, a o poranku pod bramy zamku podchodzą jelenie i sarny. Na terenie zamku znajduje się także spa z saunami, jacuzzi, duży plac zabaw, a także wypożyczalnia rowerów.

Na Opolszczyźnie odwiedź także JuraPark w Krasiejowie

Wnętrze Zamku Bożejów
mini zoo przy Zamku Bożejów

Spędzając czas w Zamku Bożejów można się zrelaksować na kilka sposobów. Wykorzystać jedną z leśnych ścieżek na poranny jogging, wycieczkę rowerową, czy wybrać się na przejażdżkę bryczką zaprzęgniętą przez konia. Można też po prostu wziąć książkę, usiąść na leżaku i rozkoszować się pełnią ciszy. Możliwości jest naprawdę wiele!

Zamek Bożejów

Szczegółowe informacje nt. noclegów w Zamku Bożejów znajdziecie TUTAJ

Ciekawe miejsca znajdują się także w okolicach Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Z pewnością zaliczymy do nich:

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Exit mobile version