Stegastein- najpiękniejsza platforma widokowa w Norwegii? (dojazd)

Stegastein to jedna z najpiękniej położonych platform widokowych w całej Norwegii. Można z niej podziwiać niesamowity widok na Aurlandsfjord, czyli uznawany za jeden z najładniejszych norweskich fiordów, otaczające go góry, których wysokość przekracza 1500 m n.p.m., a także leżące nad jego brzegiem, niezwykle malownicze miasteczko, Aurland. Platforma widokowa Stegastein leży przy tzw. Drodze Śnieżnej, czyli jednej z dróg scenicznych Norwegii, której przejazd sam w sobie jest ogromną atrakcją turystyczną.

Będąc w Norwegii zobacz także:
Język Trolla, czyli jedną z najsłynniejszych formacji skalnych na świecie; 

Stegastein- najpiękniejsza platforma widokowa w Norwegii? (dojazd)
Platforma widokowa Stegastein

Stegastein, czyli najpiękniej położona platforma widokowa w Norwegii

Stegastein jest uznawana za najpiękniej położoną platformę widokową w całej Norwegii. Nic dziwnego, bowiem z jej tarasu rozpościera się niesamowity widok na Aurlandsfjord, który potrafi zahipnotyzować każdego, kto się tutaj zjawi. Drewniana konstrukcja znajduje się 650 metrów nad powierzchnią wód fiordu. Co więcej, jest ona wysunięta na 30 metrów, a je koniec zakończony jest szybą. Dzięki zastosowaniu tego ostatniego zabiegu, zmierzając do końca platformy, mamy wrażenie że, spadniemy w potężną przepaść.

Widok na Aurlandsfjord ze Stegastein
Widok na Aurlandsfjord ze Stegastein
Widok na Aurlandsfjord ze Stegastein
Widok na Aurlandsfjord ze Stegastein
Widok na Auland ze Stegastein
Widok na Auland ze Stegastein
Wigibasy na platformie widokowego Stegastein
Wigibasy na platformie widokowego Stegastein. Fot. Tomek Wróblewski www.gorskaprzygoda.pl

Urok platformy najlepiej jest podobno podziwiać, będąc na niej samemu. Niestety przez większość czasu jest to niemożliwe, ponieważ Stegastein cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Podczas naszej wizyty cały czas było na niej kilkadziesiąt osób, więc nie było szans, by w pełni poczuć magię tego miejsca.

Na Stegastein
Na Stegastein
Widok na Stegastein i Aurlandsfjord
Widok na Stegastein i Aurlandsfjord

Gdy jednak nie przepadamy za tłumem turystów…

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, na Stegastein nie zaznaliśmy spokoju, a przez to nie mogliśmy w pełni nasycić się widokami, jakie ona oferuje. Na szczęście, jadąc Drogą Śnieżną, można odszukać inne ciekawe punkty widokowe, które nie są aż tak oblegane przez turystów. Pierwszy z nich znajduje się nieco poniżej Stegastein. Nazywa się on Ås i oferuje praktycznie taki sam widok, jak ze Stegastein. Jedynym problemem, jaki może się pojawić, jeśli będziecie chcieli zobaczyć z niego widoki, może być brak miejsca do zaparkowania samochodu. Niestety, znajduje się tutaj miejsce dla zaledwie 3-4 aut.

Stegastein- najpiękniejsza platforma widokowa w Norwegii? (dojazd)
W okolicach punktu widokowego Ås

Drugi z punktów widokowych, który chcemy Wam zaproponować jest naszym zdaniem dużo lepszy niż Stegastein, a jeśli do tego dodamy brak turystów, to z pewnością Was tym miejscem zainteresujemy. Jak się do niego dostać? Ok. 2 kilometry od Stegastein- jadąc w stronę miejscowości Læredal, po lewej stronie znajduje się niewielki parking. Jest to początek szlaku na Prest (1457 m n.p.m.). Nie musimy, jednak wychodzić tak wysoko, by zachwycać się pięknymi widokami. Jeśli nie mamy zbyt dużo czasu, to wystarczy przejść zaledwie kilka minut za szlakiem na Prest, po czym dojdziemy do fantastycznego punktu widokowego, z którego Aurlandsfjord wygląda niezwykle malowniczo. My spędziliśmy w tym miejscu sporo czasu, bo było się czym zachwycać!

Na punkcie widokowym pod szczytem Prest
Na punkcie widokowym pod szczytem Prest

Aurlandsfjord, czyli co widać ze Stegastein?

Aurlandsfjord to jeden z piękniejszych fiordów w całej Norwegii. Ma on 29 kilometrów długości. Stanowi odnogę Sognefjordu, czyli najdłuższego fiordu w Norwegii i drugiego, co do długości fiordu na świecie. Dlaczego widok ze Stegastein na Aurlandsfjord jest tak niesamowity? To zasługa otaczających go gór. Wysokość niektórych z nich sięga nawet 1800 m n.p.m.! Koniec Aurlandsfjordu zlokalizowany jest w miejscowości Flåm. Znajduje się tam port, w którym cumują potężne wycieczkowce, a także stacja kolejowa. To właśnie z tej miejscowości rusza słynny pociąg Flåmbana, którego trasa przejazdu jest uznawana za najpiękniejszą trasę kolejową na świecie.

Stegastein- najpiękniejsza platforma widokowa w Norwegii? (dojazd)
Flåm
Flåm
Flåm

Stegastein- gdzie się znajduje?

Platforma widokowa Stegastein jest położona 9 kilometrów od leżącej nad brzegiem Aurlandsfjordu, miejscowości Aurland. Z niej do celu dojedziemy po ok. 15 minutach podróży samochodem. Co ważne, droga ta jest bardzo wąska i kręta. Nie można się po niej poruszać samochodami o długości powyżej 12,4 metra. Jej nazwa to Aurlandsfjellet, choć powszechnie nazwano ją Drogą Śnieżną. Ma 47 kilometrów i łączy Aurland z miejscowością Læredal. Jej najwyższy punkt wznosi się na wysokość 1306 m n.p.m.

Droga Śnieżna- jedna z piękniejszych dróg w Norwegii

Droga Śnieżna swoją nazwę zawdzięcza temu, że przez bardzo długi okres w roku, zalega na niej śnieg. Jest ona otwierana zazwyczaj dopiero w czerwcu i jeszcze wtedy w jej okolicy zalega duża ilość śniegu. Wówczas przejeżdżając nią, mamy możliwość jazdy przez śnieżne tunele. Droga Śnieżna jest zamykana już w październiku, kiedy znowu zasypywana jest dużą ilością śniegu.

Droga Śnieżna
Droga Śnieżna

Droga Śnieżna jest jedną z najpiękniejszych tras drogowych w całej Norwegii. Zaliczana jest do tzw. scenicznych dróg, których sam przejazd stanowi nie lada atrakcję. Dziewiczy krajobraz, górskie szczyty i polodowcowe jeziorka bardzo przyciągają naszą uwagę. Chciałoby się co chwilę zatrzymywać, robić zdjęcia i zachwycać się tym, co nas otacza. Niestety nas gonił czas, bo musieliśmy dojechać na nocleg. Na pewno będziemy chcieli kiedyś tu przyjechać na dłużej, by móc się w spokoju zatrzymać, i może nawet spędzić tutaj noc.

Droga Śnieżna
Droga Śnieżna

Droga jest magiczna i na pewno trzeba się nią przejechać, nawet jeśli tylko naszym celem jest Stegastein. Dodatkowo powrót można tak zaplanować, by przejechać się najdłuższym na świecie tunelem, który łączy Aurland z Læredal. Tunel ten ma aż 24,5 kilometry długości! Aby nie znudzić kierowców, co 6 kilometrów zmieniają się w nim kolory. Znajdują się w nim także specjalnie wykute jaskinie, w których możliwe jest zawracanie. Tunel powstał w latach 1995-2000, a koszt jego budowy wyniósł ponad 1 miliard dolarów. Sam przejazd nim stanowi niesamowitą atrakcję.

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!