Hrad w Nezbudska Lucka

Miał być Mały Krywań…

Kolejny dzień na szlakach Małej Fatry mieliśmy spędzić na zdobywaniu Małego Krywania. Jednak nieznośna temperatura od samego rana nie sprzyjała długim wędrówkom. Postanowiliśmy więc pozwiedzać coś na spokojnie:) 

Stary Hrad i rzeka Wag
Stary Hrad i rzeka Wag

Nezbudska Lucka

Dlatego wybraliśmy się do wsi Nezbudska Lucka przez którą przebiega główny, czerwony szlak przebiegający przez najbardziej malownicze miejsca na Małej Fatrze. Miejscowość ta, położona jest nad najdłuższą rzeką Słowacji- Wag. Góruje nad nią zamek Novy Hrad, który jest jednym z wielu zbudowanych wzdłuż koryta rzeki. My jednak ruszamy w przeciwnym kierunku. 

WYBIERAJĄC SIĘ NA WYCIECZKI W GÓRY NIE ZAPOMNIJ O DODATKOWYM UBEZPIECZENIU, KTÓREGO KOSZT NA JEDEN DZIEŃ TO ZALEDWIE 2- 3 ZŁ! UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE MOŻESZ ZNALEŹĆ TUTAJ

Stary Hrad

Idziemy wzdłuż rzeki Wag, przechodzimy pod wiaduktami kolejowymi. Niestety nie jest tu zbyt przyjemnie. Po drugiej stronie brzegu biegnie autostrada, która wiedzie z Żyliny do Popradu. Nasi południowi sąsiedzi już niejednokrotnie nas zaskoczyli budując tego typu infrastrukturę praktycznie w granicach parku. Po 2 km dochodzimy w końcu do lasu i szlak wiedzie ku górze. Godzinka marszu i trafiamy na Stary Hrad- “brat bliźniak” Novego Hradu. Oba zamki pochodzą z przełomu XIII i XIV w. i oba stanowiły ważny element na szlaku handlowym przebiegającym przez słowackie ziemie. Stary Hrad jednak z czasem tracił na wartości, ze względu n ciągłą rozbudowę nowego zamku. 

Przy Starym Hradzie
Przy Starym Hradzie

Hrad nad Wagiem

Idąc dalej czerwonym szlakiem można dotrzeć do Chaty pod Suchym, a jeszcze dalej na Mały i Wielki Krywań. My ze względu na pogodę i co raz to wyższą temperaturę wracamy tym samym szlakiem do Nezbudskiej Lucki i postanawiamy odwiedzić jeszcze Novy Hrad. Po przejściu kładki nad Wagiem naszym oczom ukazuje się on w pięknej scenerii. Przy wejściu na zamek znajduje się stara wioska, która na pewno stanowi nie lada atrakcje dla dzieci. Wstęp na zamek jest płatny i kosztuje 5,5 euro, ale obejmuje on również oprowadzanie przewodnika (niestety nie w języku polskim). 

Hrad w Nezbudska Lucka
Hrad w Nezbudska Lucka



Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!