Alpy Bez kategorii Test sprzętu

Sprzęt na Via Ferraty

Wybór sprzętu wspinaczkowego dla amatora

Na Via Ferratach oprócz kondycji należy przede wszystkim zadbać o sprzęt. Istnieje możliwość jego wypożyczenia, tak jak robiliśmy w ubiegłym roku oraz na climbing day. Żelazne drogi jednak spodobały nam się na tyle, że postanowiliśmy wybrać swój własny sprzęt wspinaczkowy. Szukaliśmy wszechstronnej, wygodnej uprzęży, o niewielkiej wadze oraz lonży. Nasz wybór padł na uprząż Climbing Technology ASCENT i lonżę TOP SHELL SPRING tej samej firmy. Oczywiście do całego zestawu konieczny jest również kask, który ma za zadanie chronić naszą głowę.

Dlaczego Outdoorzy.pl?

Wybór sklepu nie był przypadkowy, już wcześniej zaopatrywaliśmy się
w sprzęt górski od Outdoorzy.pl. Duży wybór, szybka wysyłka, konkurencyjne ceny, dobry kontakt, a przy reklamacji gwarancyjnej szybka naprawa lub zwrot na nowy sprzęt (testowaliśmy to na własnej skórze ;P). Tym większa była nasza radość, gdy Outdoorzy.pl zdecydowali się zostać naszymi partnerami i wesprzeć nas w zakupie. Taką solidną firmę, aż chce się polecać innym. 

Uprząż CLIMBING TECHNOLOGY ASCENT

Zacznę od tego, że jestemy amatorami wszystkiego co związane
ze wspinaczką, więć był to dla nas trudny wybór. Przed zakupem radziliśmy się u różnych źródeł i na tej podstawie wybraliśmy sprzęt, który ma posłużyć nam na lata. Sama uprząż waży 450g (rozmiar M-L). Podczas noszenia nie odczuliśmy jej ciężaru na sobie.

Najważniejsza była wygoda, co w przypadku uprzęży CLIMBING TECHNOLOGY ASCENT zapewnia pas wyścielony szybkoschnącą pianką. Na Ferratach chodziliśmy na południowej skale, co wiązało się ze stałą ekspozycją na Słońce, a wiadomo- Słońce plus wysiłek równa się człowiek zlany potem. Założona uprząż nie spowodowała nadmiernego pocenia na udach i w pasie co potwierdza oddychalność sprzętu. Zarówno pas biodrowy jak i pasy udowe są lekko poszerzane i wyścielone pianką co zapewnia komfort podczas wiszenia ( tak zdarzały nam się przerwy na odpoczynek ;D).

krótki odpoczynek na Ferracie

Drugim ważnym wariantem, na który zwróciliśmy uwagę był szybki
i  łatwy montaż. Nie wiemy co nam jeszcze strzeli do głowy, może to będzie wspinaczka górska zimą, więc z założenia pasy udowe musiały być regulowane, aby zapewnić dokładne dopasowanie do różnej odzieży górskiej. CLIMBING TECHNOLOGY ASCENT posiada 4 klamry szybkiego zapinania, po jednej na pasach udowych i dwie na pasie biodrowym. Co to dla nas oznacza?? Szybkie dopasowanie sprzętu nawet przy grubszej odzieży i gwarancja dokładnego wyśrodkowania uprzęży. Dobre dopasowanie sprzętu to podstawa. Gwarantuje bezpieczeństwo podczas aktywności i komfort noszenia.WYBIERAJĄC SIĘ NA WYCIECZKI W GÓRY NIE ZAPOMNIJ O DODATKOWYM UBEZPIECZENIU, KTÓREGO KOSZT NA JEDEN DZIEŃ TO ZALEDWIE 2- 3 ZŁ! UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE MOŻESZ ZNALEŹĆ TUTAJ

Kolejną zaletą sprzętu są cztery duże i dwie małe szpejarki. Nie trzeba być pedantem, żeby docenić tyle miejsca na dokładne rozdzielenie sprzętu na pasie biodrowym. Duże szpejarki zapewniają wygodny dostęp do sprzętu. Pomieszczą i uporządkują nieraz spore ilości sprzętu potrzebne do wspinania.

Uprząż CLIMBING TECHNOLOGY ASCENT możecie zakupić w sklepie Outdoorzy.pl

https://www.outdoorzy.pl/15836-climbing-technology-uprzaz-ascent.html

Lonża TOP SHELL SPRING

Poza kaskiem i uprzężą, lonża to jeden z niezbędnych elementów wyposażenia na via ferraty. Ma za zadanie zatrzymać i zamortyzować upadek po odpadnięciu ze skały. Składa się z absorbera energii i dwóch ramion zakończonych karabinkami. Jeden z karabinków ma być zawsze wpięty w linę. Całość łączy się z łącznikiem na uprzęży za pomocą pętli.

Lonża TOP SHELL SPRING składa się z taśmowego absorbera energii, schowanego w pokrowcu odpornym na przetarcia. Posiada specjalny znacznik- metkę, której zerwanie wskazuje na konieczność wymiany sprzętu. Dodatkowo pokrowiec posiada okienko, które umożliwia podgląd taśmy bez konieczności jego otwierania.

Ramiona wykonane są z elastycznej taśmy, dzięki czemu podczas przepinania można je łatwo naciągnąć. Pozostając bliżej stalowej liny, ramiona nie plączą się między nogami lub pozostałym sprzętem.

Automatyczne karabinki bezząbkowe Catch Free posiadaja zamki
z podwójną blokadą zapobiegają przypadkowemu otwarciu. Zostały dodatkowo wzmocnione panelami co zwiększa ich wytrzymałość. Zamek jest łatwy w obsłudze a samo przepinanie karabinków jest płynne.

Wiele firm oferuje sprzęt wspinaczkowy i przeznaczony do Via Ferrat. W dużej mierze nasz zakup zależy od kwoty jakiej przenaczymy na zakup sprzętu. Przed zakupem warto jednak przymierzyć uprząż, kask oraz sprawdzić lonżę.  W końcu chodzi tu o nasze bezpieczeństwo 😉

Lonżę TOP SHEEL SPRING możecie zakupić w sklepie Outdoorzy.pl

https://www.outdoorzy.pl/22214-climbing-technology-lonza-top-shell-spring.html

Nasz pluszak także posiada sprzęt ;DJeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Może Cię także zainteresuje...