City Break

Słowiński Park Narodowy: Wydma Czołpińska

Słowiński Park Narodowy jest znany przede wszystkim z przepięknych wydm, jakie można zobaczyć na jego terenie. Ta najbardziej znana, którą zobaczycie we wszystkich folderach promujących tę okolicę, znajduje się w pobliżu Łeby. To Wydma Łącka. W Słowińskim Parku Narodowym jest udostępniona dla turystów także inna wydma, mniej znana, a przez to mniej oblegana przez turystów. Jest nią Wydma Czołpińska. 

Wydma Czołpińska

Wydma Czołpińska- gdzie się znajduje? 

Wydma Czołpińska znajduje się w okolicach miejscowości Czołpino, na zachód od Łeby i Jeziora Łebsko. Można się na nią dostać, podążając nadmorskim brzegiem z Łeby, jednak wiąże się to z ponad 20- kilometrowym spacerem w jedną stronę. Dużo łatwiejszą opcją jest dotarcie do Smołdzińskiego Lasu. Tutaj możemy zatrzymać samochód na jednym z parkingów (najlepiej wybrać ten znajdujący się w pobliżu Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego). Stąd na Wydmę Czołpińską mamy ok. 2 kilometry. 

Wydma Czołpińska
Na wydmie Czołpińskiej

Kilka słów o Wydmie Czołpińskiej

Wydma Czołpińska mimo tego, że jest mniej popularna od Wydmy Łąckiej, jest miejscem wartym odwiedzenia. Przemierzając szlak czerwony, który przez nią prowadzi, co rusz podchodzimy pod wzniesienia usypane z przesuwającego się stale piasku. Z każdego z nich rozpościera się przepiękny widok na wydmy porośnięte trawami piaskowymi. Wysokość Wydmy Czołpińskiej dochodzi nawet do 56 metrów, przez co nosi miano najwyższej z wydm, jakie można spotkać w Słowińskim Parku Narodowym. Po przejściu całej ścieżki poprowadzonej przez Wydmę Czołpińską docieramy do przepięknej i niezwykle rozległej plaży położonej nad brzegiem Morza Bałtyckiego. Stąd możemy podążyć z powrotem po naszych śladach, ruszyć brzegiem morza do Czerwonej Szopy (jedynej w tej okolicy restauracji i strzeżonej plaży), bądź skierować się ku latarni morskiej. 
Na wydmie Czołpińskiej

Latarnia morska w Czołpinie

Latarnia morska w Czołpinie została zbudowana w 1875 roku. Jednak dopiero w 1994 roku została udostępniona zwiedzającym. Co ciekawe, została ona wzniesiona na najwyższej w okolicy wydmie. Z jej tarasu widokowego rozpościera się piękna panorama na Morze Bałtyckie, Wydmy Czołpińskie, Wydmę Łącką, Jezioro Łebsko, Dołgie Duże, a także wzniesienie Rowokół. Najkrótsza trasa do niej prowadzi z parkingu leśnego w Czołpinie (ok. 15 minut). 
Latarnia morska w Czołpinie
Widok z latarni morskiej w Czołpinie na Rowokół
Widok z latarni morskiej w Czołpinie na Wydmę Czołpińską
Na latarni morskiej

Wydma Czołpińska informacje praktyczne

  • wejście na Wydmę Czołpińską wymaga zakupu biletu wstępu do Słowińskiego Parku Narodowego (7 zł normalny; 3.5 zł ulgowy- stan na 2021 rok);
  • parkingi w okolicach Czołpina są płatne (2 zł/ h- stan na 2021 rok);
  • zwiedzanie Wydmy Czołpińskiej jest możliwe jedynie, poruszając się specjalnie wyznaczoną ścieżką; 
  • wstęp na latarnię w Czołpinie jest płatny (4 zł normalny, 2 zł ulgowy- stan na 2021 rok); 
Na wydmie Czołpińskiej

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy?

 

You may also like...

Dodaj komentarz