City Break

Słowińśki Park Narodowy: Rowokół

Rowokół (115 m n.p.m.) to wzgórze polodowcowe leżące w okolicy wsi Smołdzino na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Na przełomie wieków było ono świętą górą Słowińców- grupy etnograficznej zamieszkującej ten teren aż do lat 70. XX wieków. Na górze Rowokół znajduje się wieża widokowa, z której rozpościera się przepiękna panorama na okolicę. 

Wieża widokowa

Rowokół- święta góra Słowińców

Rowokół już od wczesnych lat średniowiecznych był znanym miejscem kultu pogańskiego. Na szczycie odnaleziono koliste wały ogniska ofiarnego, które datowane zostały na IX- XI wiek. W tym okresie znajdowała się tutaj takżę świątynia ku czci boga Swarożyca. Jednak już na przełomie XIII i XIV wieku Rowokół stał się miejscem pielgrzymek chrześcijan. Na jego szczycie wzniesiono kaplicę poświęconą św. Mikołajowi- patronowi marynarzy, rybaków i piratów. W jej wnętrzu umieszczono natomiast obraz Najświętszej Maryi Panny. Z wieży kaplicy w nocy zapalano światło, które stanowiło punkt nawigacyjny dla statków pływających po Bałtyku. Kaplicę zburzono w wyniku reformacji zapoczątkowanej na terenie Prus przez Marcina Lutra w XVI wieku. 

Na początku szlaku

Rowokół- szlak

Najkrótszy szlak na Rowokół wiedzie ze Smołdzina. Tuż obok stacji benzynowej znajduje się sporej wielkości, bezpłatny parking, z którego bezpośrednio wejdziecie na niebieski szlak wiodący ku górze Rowokół. 

Trasa z parkingu na szczyt ma długość ok. 1 kilometra (jest znakowana na kolor niebieski) i jej przejście nie powinno zająć więcej niż 20-25 minut. Ścieżka początkowo łagodnie wznosi się ku górze, a tuż przed wierzchołkiem wędrujemy po drewnianych schodach. Co istotne, umożliwiono poruszanie się po nich wózkiem, czy to dziecięcym, czy inwalidzkim. 

Uwaga! Wędrówkę w lesie buczynowo- dębowym bardzo utrudniają komary, których jest tutaj cała masa! Warto wcześniej spryskać się jakimś preparatem, który ma właściwości je odstraszające. 

Najkrótszy szlak na Rowokół znakowany jest na niebiesko
Najkrótszy szlak na Rowokół znakowany jest na niebiesko
Ostatni fragment trasy to wejście po schodach

Wieża widokowa

Na szczycie Rowokołu znajduje się 20,5- metrowa wieża widokowa. Wstęp na nią jest płatny (4 zł normalny, 2 zł ulgowy). Warto, wejść na nią i zobaczyć piękne widoki, jakie rozpościerają się z tarasu widokowego. Obejmują one nie tylko Morze Bałtyckie, ale i Jezioro Gardno (8. co do wielkości jezioro w Polsce), Jezioro Łebsko (3. co do wielkości jezioro w Polsce), Wydmę Czołpińską z latarnią morską, a także Jezioro Dołgie Duże, czy Wydmę Łącką. 

Widok z wieży na Rowokole na Jezioro Gardno
Widok z wieży na Rowokole na Jezioro Gardno na Wydmę Czołpińską
Widok z wieży na Rowokole na Jezioro Gardno na Morze Bałtyckie

Rowokół- informacje praktyczne

  • Bezpłatny parking znajduje się tuż u wylotu niebieskiego szlaku prowadzącego na Rowokół ze Smołdzina; 

  • Szlak w jedną stronę ma ok. 1 km długości i jego przejście zajmuje ok. 20- 25 minut; 

  • Wstęp na szlak jest bezpłatny; 

  • Na szczycie Rowokół znajduje się wieża widokowa, na którą wstęp jest płatny (4 zł bilet normalny, 2 zł bilet ulgowy); 

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy?

You may also like...