City Break

Słowiński Park Narodowy: Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Kluki to miejscowość leżąca nad Jeziorem Łebsko w Słowińskim Parku Narodowym. Pierwsze jej zabudowania zaczęły pojawiać się w XVI w., ale dopiero pod koniec 18. stulecia za sprawą rodziny Klück wieś została rozbudowana. Charakterystycznym elementem miejscowości są budynki o charakterze ryglowym, kryte gontem lub strzechą. Miejscowość do lat 70. XX wieku zamieszkiwali Słowińcy, czyli grupa etnograficzna będąca odłamem ludności kaszubskiej. W celu zachowania tradycyjnego budownictwa, a także upamiętnienia tradycji Słowińców, w 1963 roku w miejscowości Kluki otwarto Muzeum Wsi Słowińskiej.

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach- co zobaczymy?

Muzeum Wsi Słowińskiej powstało w 1963 roku. Wtedy to otwarto wystawę w jednej z zagród. Z czasem wieś opuszczało coraz więcej jej autochtonicznych mieszkańców pozostawiając swoje domostwa wraz z wyposażeniem. Osoby prowadzące muzeum w ten sposób pozyskiwali eksponaty, z których powstawały kolejne wystawy. 

Od lat 70. XX wieku prowadzono prace mające na celu przeniesienie i zrewitalizowanie budynków zlokalizowanych w różnych częściach wsi, w których mieszkali Słowińcy w jedno miejsce. W ten właśnie sposób powstało muzeum, które możemy oglądać w dzisiejszym kształcie. 

Znajduje się tutaj kilka zagród mających na celu zobrazowanie codziennego życia Słowińców. Zobaczymy zagrody mieszkańców zajmujących się rybołówstwem, kowalstwem, czy rolnictwem. W domostwach możemy oglądać pełne, oryginalne ich wyposażenie, zobaczyć w jaki sposób wypiekano chleb, czy dowiedzieć się jak pozyskiwano torf służący do ogrzewania domostw. Jest także karczma wokół, której “kręciło” się życie wsi. 

My natomiast polecamy Wam wizytę w sklepiku zlokalizowanym na terenie muzeum. Można tutaj zakupić ręcznie wykonane przez mieszkanki Kluk i okolic pamiątki. Przy odrobinie szczęścia można ponadto zobaczyć także, w jaki sposób przędzi się wełnę (oczywiście pozyskiwaną z owiec zamieszkujących Kluki;)). 

Muzeum Wsi Słowińskiej- jak dojechać?

Muzeum Wsi Słowińskiej znajduje się w Klukach, ok. 3 kilometry za Smołdzinem. Najdogodniejszym dojazdem jest poruszanie się drogą wojewódzką nr 213 (Słupsk- Wicko) i na wysokości wsi Choćmirówko skręcenie w stronę Smołdzina. We wsi Kluki znajduje się bezpłatny parking (ok. 300 metrów za muzeum).

Kluki- co warto jeszcze zobaczyć? 

W pobliżu wsi Kluki znajduje się platforma widokowa. Jest ona zlokalizowana nad brzegiem Jeziora Łebsko. Oprócz jeziora można z niej podziwiać Wydmę Łącką oraz Wydmę Sowie Góry znajdujące się w Słowińskim Parku Narodowym. 

Ponadto, warto odwiedzić: 

You may also like...

Dodaj komentarz