City Break

Słowiński Park Narodowy: Jezioro Łebsko

Jezioro Łebsko to trzecie pod względem wielkości (po Jeziorze Śniardwy i Mamry) jezioro w Polsce. Jest również największym jeziorem przybrzeżnym w naszym kraju. Znajduje się ono na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, pomiędzy Łebą na wschodzie i Klukami na zachodzie. W całości jest objęte ochroną czynną, a to oznacza, że praktycznie niemożliwe jest korzystanie z niego w celach rekreacyjnych. 

Jezioro Łebsko- w tle Rowokół

Jezioro Łebsko jak powstało? 

Jezioro Łebsko wbrew powszechnej opinii nie było kiedyś zatoką morską. Jego etiologia jest zupełnie inna. Powstało na skutek podniesienia poziomu Morza Bałtyckiego i zalania łąk, na których terenie znajduje się aktualnie. Jest ono zasilane przez wody rzeki Łeby. Ponadto, jest ono połączone kanałami z Jeziorami Gardno i Sarbsko, a także z Morzem Bałtyckim. Przez to wody tych wszystkich akwenów mieszają się ze sobą. W efekcie wody Jeziora Łebsko, a także Gardno i Sarbsko są słone (stężenie dochodzi nawet do 10 promili). 

Jedna z wież widokowych nad brzegiem Jeziora Łebsko
Jedna z wież widokowych nad brzegiem Jeziora Łebsko

Jezioro Łebsko jest bardzo płytkim akwenem- jego średnia głębokość wynosi ok. 2 metry. Wszystko ze względu na fakt niesienia dużych osadów przez rzekę Łebę. W efekcie dochodzi do zarastania przez roślinność płytszych obszarów jeziora. Jest to przyczyną (jak i zasypywanie jeziora przez wydmy znajdujące się na Mierzei Łebskiej) stałego zmniejszania się powierzchni jeziora (przez ostatnie 80 lat jego powierzchnia zmniejszyła się o ok. 400 ha). 

Rekreacja na Jeziorze Łebsko

Ze względu na ochronę czynną Jeziora Łebsko, rekreacja nad tym zbiornikiem wodnym prawie nie istnieje. W kilku miejscach nad brzegiem jeziora znajdują się kładki, a także wieże widokowe umożliwiające podziwianie tego pięknego akwenu. Takie ułatwienia znajdziecie w: 

  • Rąbce; 

  • przy Muzeum Wyrzutni Rakiet; 

  • ok. 1 km na wschód od Kluk; 

  • w miejscowości Żarnowska; 

Na stronie internetowej Słowińskiego Parku Narodowego znajduje się informacja na temat statków pasażerskich kursujących po Jeziorze Łebsko, jednak my nie znaleźliśmy żadnej informacji na ten temat, będąc na miejscu. 

Z tego samego źródła mamy również informacje na temat możliwości wędkowania w Jeziorze Łebsko (w określonych miesiącach) oraz uprawiania kajakarstwa. 

Mimo że na pierwszy rzut oka wydaje się, że Jezioro Łebsko nie oferuje żadnych atrakcji, to my się w tym miejscu zakochaliśmy. Jest tutaj cisza, spokój, piękne widoki, czyli wszystko, czego potrzebujemy do odpoczynku.

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy?

You may also like...

Dodaj komentarz