Site icon www.manawpodrozy.pl

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie – dojazd, zwiedzanie, czy warto przyjechać?

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie to największy tego typu obiekt w całej Polsce. Obecnie zajmuje on powierzchnię 100 ha, na których uprawiane są rzadkie i zagrożone wyginięciem rośliny. Idea powstania ogrodu pojawiła się pod koniec lat 90. XX wieku, kiedy to okazało się, że w okolicach Fiołkowej Góry oraz dolin potoków Promny oraz Jasienicy znajdują się setki unikatowych gatunków roślin i zwierząt. W celu ich ochrony na pobliskich wzgórzach, w wąwozach i wyrobiskach wapiennych stworzono obszar mający na celu ich ochronę. 

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie

Śląski Ogród Botaniczny- zwiedzanie

Wejście na teren Śląskiego Ogrodu Botanicznego jest bezpłatne. Samochód natomiast najlepiej pozostawić na parkingu zlokalizowanym przy ulicy Sosnowej w Mikołowie. Za postój swojego pojazdu również nie uiszczamy żadnej opłaty. 

Szczegółowe informacje nt. godzin otwarcia znajdziesz TUTAJ

W ogrodzie na zwiedzających czekają liczne alejki spacerowe, które pozwalają na dogłębniejsze poznanie tego miejsca. Przy niektórych roślinach umieszczono także tabliczki informacyjne umożliwiające ich identyfikację. Na podmokłych terenach natomiast znajdują się podesty, które ułatwiają zwiedzanie. W centralnym punkcie ogrodu stoi także wieża widokowa, z której tarasu można podziwiać cały teren ogrodu, a także miasta aglomeracji Śląska oraz szczyty Beskidu Śląskiego oraz Małego. W jej pobliżu znajduje się także kawiarnia. 

Śląski Ogród Botaniczny oferuje także atrakcje dla najmłodszych. Z pewnością należy do nich sporej wielkości plac zabaw. Ponadto, dla dzieci cykliczne organizowane są warsztaty edukacyjne. 

Dojazd

Śląski Ogród Botaniczny znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 927. Podążając od strony Katowic najlepiej jechać drogą krajową nr 81 (kierunek Skoczów) i w Mikołowie skręcić w prawo za kierunkowskazami na Rybnik. W ten sposób dojedziemy pod parking zlokalizowany przy ulicy Sosnowej.

Zobacz także: Geosfera Jaworzno

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Exit mobile version