Sky Bridge 721 w Dolní Morava - szlak, dojazd, bilety wstępu

Sky Bridge to najdłuższy na świecie most wiszący dla pieszych. Ma on długość 721 metrów i rozciąga się między grzbietami dwóch górskich szczytów –  Slamníka i Chlumu. Sky Bridge znajduje się w pobliżu miejscowości Dolní Morava, leżącej u podnóża Śnieżnika, zaledwie kilka kilometrów od polsko-czeskiej granicy. Mimo że, spacer mostem wydaje się dość ekstremalnym przeżyciem, to jest on na tyle zabezpieczony, że wejście na niego nie wymaga wykrzesania zbyt wiele odwagi. 

Sky Bridge

Sky Bridge- kilka ogólnych informacji

Najdłuższy na świecie most wiszący Sky Bridge został otwarty 13 maja 2022 roku i stanowi jeden z elementów wchodzącego w skład resortu Dolní Morava. Oprócz niego znajduje się tu wieża widokowa Sky Walk- Ścieżka w Obłokach, spora ilość narciarskich tras zjazdowych, a także trasy rowerowe. Dzięki temu region ten jest tłumnie odwiedzany przez turystów przez cały rok. 

Sky Bridge został zawieszony na 6 linach, a udźwig każdej z nich wynosi 360 ton. Konstrukcja ta jest także stabilizowana przez 60 lin wiatrowych, które minimalizują uczucie “bujania” na moście, gdy wiatr wieje tu nieco silniej. W najwyższym punkcie jest on zawieszony aż 95 metrów nad powierzchnią ziemi. Most ma 1,2 metra szerokości, co pozwala na swobodne mijanie się dwóch osób. Jego waga to aż 405 ton!

Sky Bridge

Co ważne, w okresie letnim jest on jednokierunkowy. Oznacza to, że możliwe jest tylko i jedynie przejście od zboczy Slamníka w stronę Chlumu. Wówczas powrót do miejsca “startu” możliwy jest tylko i wyłącznie poprzez podążanie ścieżką edukacyjną “Most Czasu”. W zimie natomiast ze względu na  przebiegające przez ścieżkę trasy narciarskie, możliwe jest jedynie przejście mostu tam i z powrotem, z rozpoczęciem wycieczki na zboczach Slamníka.

Z istotnych praktycznych informacji warty odnotowania jest także zakaz wejścia na most z wózkiem dziecięcym i zwierzętami. Most także nie jest przystosowany dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Z naszego doświadczenia powiemy Wam, że również wejście z nosidłem przez system barierek nie należało do najłatwiejszych.

Zobacz także: Śnieżnik- szlak z Międzygórza

Sky Bridge

Jak dojechać do Dolní Morava?

Jadąc na Sky Bridge z Polski należy kierować się do miejscowości Dolní Morava. Podążając z Dolnego Śląska najlepiej jest przekroczyć granicę w Baboszowie, skąd do celu pozostanie nam kilkanaście kilometrów drogi. Inna możliwość to dojazd do Dolní Morava od strony Jesenika i przekroczenie granicy w Głuchołazach. Ta opcja będzie korzystna dla osób jadących z centralnej i wschodniej Polski.

W Dolní Morava znajduje się kilka parkingów. Aby mieć najbliżej do kolejki wywożącej turystów w pobliże początku Sky Bridge, bądź by znaleźć się jak najbliżej szlaku, polecamy Wam zaparkować na parkingach oznaczonych jako P6 lub P7. Wszystkie parkingi w Dolní Morava są płatne, a koszt postoju to 100 kC za cały dzień.

Bilety wstępu

Aktualne ceny biletów wstępu na Sky Bridge można sprawdzić TUTAJ.  

Bilety najkorzystniej jest kupić online– wówczas ich cena jest najniższa. Nieznacznie droższe są wtedy, gdy kupimy je w jednym z automatów, które znajdują się w okolicach dolnej stacji kolejki Śnieżnik oraz przy wejściu na most, na zboczach Slamníka. Najdroższą opcją jest zakup biletu bezpośrednio w kasie. 

Sky Bridge

Istnieje możliwość zakupu różnych pakietów, które umożliwiają skorzystanie z kilku atrakcji w resorcie Dolní Morava. Najpopularniejsze pakiety obejmują: 

  • wjazd kolejką + Sky Bridge + zjazd Mamucią Kolejką Górską; 
  • Sky Bridge + wieża widokowa Sky Walk; 
  • wjazd i zjazd kolejką + Sky Bridge; 

Pakietów jest wiele i z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. W okresie zimowym możliwe jest także dokupienie wejścia na Sky Bridge do skipassa. 

Sky Bridge 721 w Dolní Morava - szlak, dojazd, bilety wstępu

Sky Bridge- jak dojść?

Z Dolní Morava na Sky Bridge można dostać się kolejką Śnieżnik– jej górna stacja znajduje się zaledwie 200 metrów od wejścia na wiszący most. Inną opcją dotarcia na Sky Bridge jest wędrówka szlakiem turystycznym o kolorach żółtym oraz niebieskim. Wiąże się to z ponad 3-kilometrowym marszem w jedną stronę, co nie powinno zająć więcej niż 100 minut. My, jako piechurzy oczywiście polecamy Wam wybór numer 2.

Sky Bridge 721 w Dolní Morava - szlak, dojazd, bilety wstępu

Może Cię zainteresuje? Z Dolni Morava na Śnieżnik!

Sky Bridge- odczucia z wędrówki po najdłuższym na świecie moście wiszącym

Wejście na Sky Bridge wiąże się z wyzwoleniem nieco większej ilości adrenaliny. Wchodząc na most, widzimy, jak obniża się on w dół, by następnie wspinać się w górę do punktu wyjścia. Most wyłożony jest ażurowymi, metalowymi podestami, dzięki czemu podczas jego przemierzania możemy spojrzeć w dół. Dla niektórych wiąże się to z ekstremalnym odczuciami, gdyż most w najwyższym punkcie zawieszony jest aż 95 metrów nad powierzchnią ziemi.

Sky Bridge 721 w Dolní Morava - szlak, dojazd, bilety wstępu

Czy most się buja podczas przejścia przez niego? Tak, most się buja, gdy oddziałują na niego podmuchy wiatru, a także w efekcie na drgania wywołane przez przechodzących przez niego turystów. Bujanie to nie jest jednak zbyt duże, ponieważ jest neutralizowane przez 60 lin stabilizujących most.

Ile czasu potrzeba na przejście mostu? Jedni przejdą go w kilka minut, jednak nie ma żadnych ograniczeń czasowych, co do pozostawania na moście, dlatego można tu spędzić śmiało kilkadziesiąt minut. Można przy tym podziwiać ładne widoki na Góry Hanuszowickie (cz. Hanušovická vrchovina) w roli głównej. Bardzo dobrze widoczna jest także wieża widokowa Sky Walk.

Sky Bridge 721 w Dolní Morava - szlak, dojazd, bilety wstępu
Widok na Góry Hanuszowickie
Sky Bridge 721 w Dolní Morava - szlak, dojazd, bilety wstępu
Sky Walk- Ścieżka w Obłokach znajdująca się obok najdłuższego wiszącego mostu na świecie

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!