Site icon www.manawpodrozy.pl

Skalnik i Ostra Mała z Czarnowa – szlaki, mapa, Korona Gór Polski [Rudawy Janowickie]

Skalnik i Ostra Mała z Czarnowa - szlaki, mapa, Korona Gór Polski [Rudawy Janowickie]

Skalnik (945 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Rudaw Janowickich. Położony jest on w południowej części tego pasma. Masyw Skalnika jest bardzo rozległy. Posiada kopulasty niczym niewyróżniający się kształt. Najwyższy wierzchołek Skalnika wznosi się na wysokość 945 m n.p.m. i jest w pełni zalesiony. Znajduje się na nim tabliczka z nazwą i wysokością szczytu, a także skrzyneczka z pieczątką stanowiącą potwierdzenie jego zdobycia. Kiedyś wznosiła się na nim wieża widokowa, jednak dzisiaj pozostały po niej tylko i wyłącznie betonowe bloki, do których była zakotwiczona.

Dużo ciekawszy jest za to południowo-zachodni wierzchołek Skalnika. Znajdują się na nim liczne formacje skalne, z których na najwyższej Ostrej Małej znajduje się punkt widokowy. Rozpościera się z niego wyjątkowa panorama na Karkonosze, Kotlinę Jeleniogórską, Pogórze Izerskie, Góry Kaczawskie, czy Góry Sokole. Z Ostrej Małej można także dojrzeć znajdujące się na północno-zachodnich zboczach Skalnika gołoborza. Ostra Mała ma wysokość 935 m n.p.m. Jednak jest to wielkość odnosząca się do punktu geodezyjnego znajdującego się ok. 50 metrów od najwyższej formacji skalnej. Jednak, gdy wysokość Ostrej Małej została zmierzona w najwyższym punkcie formacji skalnej, na której znajduje się punkt widokowy, okazało się, że ma ona 945 m n.p.m., więc tyle samo co północno-wschodni wierzchołek Skalnika.

Korona Gór Polski– jak zdobyć wszystkie 28 szczytów?

Skalnik Zdobyty
Widok na Skalnik z Czarnowa

Najkrótszy i najpopularniejszy szlak na Skalnik prowadzi ze wsi Czarnów. Inne często uczęszczane przez turystów drogi prowadzące na najwyższy szczyt Rudaw Janowickich rozpoczynają się w Strużnicy, na Przełęczy Kowarskiej, a także w samych Kowarach. 

My wycieczkę na Skalnik rozpoczynamy w Czarnowie, z którego to mamy zaplanowaną 7-kilometrową pętlę. 

Czarnów- tutaj rozpoczynamy wędrówkę na Skalnik

Czarnów to niewielka wieś położona w zacisznej dolinie w Rudawach Janowickich u stóp masywu Skalnika. Zamieszkuje ją niewiele ponad 50 osób. W miejscowości tej znajduje się jedyne w Polsce gospodarstwo ruchu religijnego Hare-Kryszna. Co więcej, znajduje się tutaj także świątynia hinduistyczna Nowe Śantipur. Znajduje się ona w normalnym budynku mieszkalno-gospodarczym. To ze względu na fakt, że w latach 80. ruch ten był w naszym kraju organizacją nielegalną, więc jego członkowie skryli się z dala od dużych skupisk ludzi i nie mogli się niczym szczególnym wyróżniać.

Agroturystyka Czartak w Czarnowie

Do Czarnowa dojedziemy, podążając drogą wojewódzką nr 367 łączącą Kamienną Górę z Kowarami. W miejscowości Pisarzowice musimy skręcić zgodnie z kierunkowskazami na Czarnów. Jadąc do celu, najpierw po lewej stronie miniemy stok narciarski, a dopiero potem dojedziemy do zabudowań wsi.

Parkingi w Czarnowie są dwa. Jeden z nich znajduje się tuż obok Agroturystyki Czartak. Miejsce tutaj znajdzie jednak zaledwie kilka samochodów. Z tego względu wąska droga prowadząca na ten parking jest często zastawiona przez auta parkujące wzdłuż niej. Trochę lepsza sytuacja jest z parkingiem znajdującym się tuż obok świątyni hinduistycznej. Zmieści się tu z 6-8 samochodów, ale generalnie jest tutaj jakby nieco swobodniej. My skorzystaliśmy z opcji numer 2.

Parking w Czarnowie przy hinduskiej świątyni

Na Skalnik niebieskim szlakiem

Z parkingu ulokowanego pod świątynią hinduistyczną zmierzamy asfaltową drogą do góry. Po ok. 300 metrach docieramy do skrzyżowania z drogą, którą przebiegają szlaki o kolorze niebieskim i czarnym. Nas będzie bardziej interesował ten pierwszy, który będzie nam towarzyszył aż do Skalnika. Skręcamy w prawo i podążamy asfaltową wąską drogą. Po lewej stronie mijamy jeden z monumentów religijnych Hare-Kryszny. Niedługo potem nasz szlak skręca w lewo i leśną ścieżką obok wiaty dochodzimy do agroturystyki Czartak, przy której znajduje się drugi z parkingów we wsi.

Tutaj dołącza do nas także szlak o kolorze zielonym. Po przejściu krótkiego odcinka asfaltowego docieramy do szerokiej leśnej drogi, którą będziemy przez najbliższe kilka minut wędrować. Maszerując nią, musimy być jednak uważni, gdyż nasz szlak nagle skręca ostro w prawo, w mało widoczną ścieżkę. Przemierzamy przez bardzo przyjemny, wręcz tajemniczy las. Ważne, jednak jest, by wędrować od szlakowskazku do szlakowskazu, bo ścieżka niejednokrotnie jest bardzo słabo wytyczona. W drodze na Skalnik czeka nas dwukrotne przekroczenie szerokiej drogi , by za chwilę znów zameldować się na wąskiej, stromej ścieżce, która po ok. 45 minutach marszu od Czarnowa wyprowadza nas na rozwidlenie pod Małą Ostrą (924 m n.p.m.).

Zobacz także: Góry Sokole: Sokolik, Krzyżna Góra i Schronisko Szwajcarka

Niebieski i zielony szlak wiodące na rozwidlenie pod Ostrą Małą
Na niebieskim szlaku na Skalnik
Rozwidlenie szlaków pod Ostrą Małą

Skalnik zdobyty!

W tym miejscu możemy podążyć na wprost na punkt widokowy na Ostrą Małą, jednak my proponujemy, by ten element wycieczki zostawić sobie na przysłowiowy deser, a najpierw udać się na północno-wschodni wierzchołek Skalnika. W tym celu skręcamy w prawo i już z samymi niebieskimi szlakowskazami podążamy wygodną leśną ścieżką. Wznosi się ona nieznacznie do góry i po ok. 10 minutach od rozwidlenia szlaków dociera do najwyższego punktu masywu Skalnika.

Znajduje się tutaj tabliczka z nazwą i wysokością szczytu. Kilka metrów dalej w głębi lasu umieszczono natomiast skrzyneczkę z pieczątką, która może stanowić potwierdzenie zdobycia szczytu. Szczyt jest zalesiony i nie uświadczymy stąd żadnych widoków. Znajduje się tutaj za to miejsce na ognisko, więc można zorganizować sobie tu mały piknik i odpoczynek przed dalszą wędrówką.

Ostatnie metry przed szczytem Skalnika
Na szczycie Skalnika

Ostra Mała- wyjątkowy punkt widokowy w Rudawach Janowickich

Z północno-wschodniego wierzchołka Skalnika wracamy po własnych śladach na rozwidlenie dróg pod Ostrą Małą. W tym miejscu skręcamy w prawo i dobrze wydeptaną ścieżką przechodzimy obok kilkunastometrowych formacji skalnych. W ten sposób docieramy do Ostrej Małej- skały, na której szczycie znajduje się punkt widokowy. Prowadzą do niego schody, które zostały wykute w skale w 1886 roku.

Zdecydowanie warto po nich wejść, gdyż panorama, jaką możemy ujrzeć z wierzchołka zadowoli chyba każdego góromaniaka. Oczywiście najbardziej rzucają się w oczy Karkonosze ze Śnieżką, Śnieżnymi Kotłami i Szrenicą. Widoczne są także wzniesienia Pogórza Izerskiego, szczyty Gór Kaczawskich z Folwarczną i Barańcem, a także Sokoliki, które na nas chyba robią najlepsze wrażenie. Z punktu widokowego można także dojrzeć takie miejscowości jak, m.in. Kowary, Karpacz, Jelenią Górę i wsie leżące w jej pobliżu.

Schody prowadzące na punkt widokowy na Ostrej Małej
Sokoliki widziane z Ostrej Małej
Widok na Karkonosze z Ostrej Małej
Kotlina Jeleniogórska widziana z Ostrej Małej

Z Ostrej Małej przez Przełęcz pod Bobrzakiem do Czarnowa

Z Ostrej Małej docieramy do rozwidlenia szlaków, skąd za żółtymi i czerwonymi szlakowskazami kierujemy się w stronę Przełęczy pod Bobrzakiem (808 m n.p.m.). Już na samym początku tego odcinka czeka na nas bardzo ciekawe zgrupowanie formacji skalnych, zwane Końmi Apokalipsy. Taką nazwę nadali mu harcerze stacjonujący w obozowisku w Strużnicy, którzy gasili pożar traw wokół tych skał. Po przejściu wzdłuż nich maszerujemy w dół dość stromą, leśną ścieżką.

Docieramy do szerokiej leśnej drogi. Maszerując nią po kilku minutach meldujemy się na Przełęczy pod Bobrzakiem. Miejsce to niczym szczególnym się nie wyróżnia. Schodzimy nadal szeroką drogą na Rozdroże pod Bobrzakiem (752 m n.p.m.). Tu żegnamy się z żółtym (prowadzi na Przełęcz Kowarską) oraz czerwonym szlakiem (wiedzie do Szarocina) i skręcamy w lewo wraz z niebieskim i czarnym kolorem. Po lewej stronie mijamy wiatę turystyczną, w której przygotowane są miejsca do nocowania.

Konie Apokalipsy
Konie Apokalipsy
Wędrówka w kierunku Przełęczy pod Bobrzakiem
Wiata na Rozdrożu pod Bobrzakiem

Idziemy teraz polną drogą, która szybko zmienia się w tę o asfaltowej nawierzchni. Po prawej stronie odsłaniają nam się widoki na Góry Wałbrzyskie z Chełmcem w roli głównej. Podążając ciągle w dół, w pewnym momencie możemy spoglądać na masyw Skalnika, który dumnie wznosi się nad zabudowaniami Czarnowa. W ten oto sposób kończymy pętlę po szlakach Rudaw Janowickich. Jej długość to 7 kilometrów, a czas potrzebny do jej przebycia wraz z licznymi przerwami wyniósł niewiele ponad 3 godziny.

Widok na Góry Wałbrzyskie z Chełmcem na zejściu do Czarnowa

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Exit mobile version