Widok na Sokolik Krzyżną Górę oraz Góry Kaczawskie

Skalnik to najwyższy szczyt Rudaw Janowickich, wznoszący się na wysokość 944 m n.p.m. Najkrótszy szlak pozwalający na jego zdobycie prowadzi z niewielkiej wsi Czarnów. Ze względu na to, że jest już prawie 14, a o 16 zaczyna robić się ciemno to i tą opcję my wybieramy. Dwie godziny jakie mamy do dyspozycji bez problemu wystarczą, aby zdobyć kolejny szczyt, który jest zaliczany do Korony Gór Polski.

Pod Ostrą Małą

Gdzie zaparkować? 

Największe problemy przy zdobywaniu Skalnika mamy z zaparkowaniem samochodu. Najpierw szukamy jakiegokolwiek parkingu, a gdy znajdujemy ten zlokalizowany na skraju lasu okazuje się, że pomieści on dosłownie 3 samochody. Nic dziwnego, że wiele aut stoi przy drodze, którą wiedzie żółty szlak. My dopiero miejsce dla siebie znajdujemy 700 metrów od wspomnianego parkingu. Dzięki temu nasza wycieczka z 4,5 kilometrów wydłuży się do 6.

Ruszamy na szlak. Kierunek Skalnik

Niebieski i Zielony szlak na Ostrą MałąPo problemach z zaparkowaniem samochodu ruszamy w końcu na szlak, a właściwie na dwa: niebieski i zielony. Oba doprowadzą nas wprost na Rozdroże pod Ostrą Małą. Trasa ta stale wznosi nas ku górze. Ścieżka prowadzi przez las świerkowy. Brak tutaj jakichkolwiek widoków. Jest ciemno, ale jednocześnie tajemniczo i niezwykle intrygująco. Mija nas całkiem sporo turystów i cieszy nas fakt, że wielu z nich wybrała się na ten szlak ze swoimi dziećmi:) 

Konie Apokalipsy- w drodze na Skalnik

Konie Apokalipsy
Kamienne schody na punkt widokowy

Po 40 minutach meldujemy się na Rozdrożu pod Ostrą Małą i od razu ruszamy na wprost, w kierunku punktu widokowego. Znajduje się tutaj grupa ostańców skalnych, zwanych Koniami Apokalipsy. Na zlokalizowanym w najwyższym punkcie (934 m n.p.m.) ostańcu stworzono punkt widokowy. Prowadzą na niego schody, które wykuto w skale już… w 1886 r.!!! Z punktu widokowego roztacza się naprawdę wspaniała panorama. Chociaż nam podziwianie widoków znacznie utrudnia niski pułap chmur to i tak przepięknie wyglądają pozostałe szczyty Rudaw Janowickich z Krzyżową Góra oraz Sokolikiem, a także szczyty Gór Kaczawskich. Najpiękniejsze widoki rozciągają się na południe w kierunku Karkonoszy. Nam nie było dane zobaczyć Śnieżki, ale mogliśmy podziwiać panoramę na Śnieżne Kotły, Wielki Szyszak, Łabski Szczyt oraz Szrenicę. 

Widok z Ostrej Małej na Karkonosze
Widok z Ostrej Małej na Karkonosze
Widok z Ostrej Małej na Sokolika, Krzyżną Górę oraz Góry Kaczawskie

WYBIERAJĄC SIĘ NA WYCIECZKI W GÓRY NIE ZAPOMNIJ O DODATKOWYM UBEZPIECZENIU, KTÓREGO KOSZT NA JEDEN DZIEŃ TO ZALEDWIE 2- 3 ZŁ! UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE MOŻESZ ZNALEŹĆ TUTAJ

Kierunek? Skalnik

Po dłuższej chwili spędzonej na Ostrej Małej, udajemy się z powrotem na Rozdroże pod Małą Ostrą, a stamtąd kierujemy się niebieskim szlakiem na szczyt Skalnika. Po ok. 600 metrach natrafiamy w gęstym lesie na dwie tabliczki i pewnie gdyby nie one, to byśmy nawet nie zauważyli, że jesteśmy na szczycie. Skręcając kilka metrów w lewo natrafiamy na skrzynkę z pieczątką w środku. Podbijamy książeczki, robimy zdjęcia i ruszamy w trasę powrotną po własnych śladach.

Skrzynka z pieczątkami na SkalnikuSkalnik

Po dwóch godzinach wędrowania po Rudawach Janowickich meldujemy się przy samochodzie. Krótki szlak, który oferuje przepiękną panoramę z Ostrej Małej możemy każdemu z Was polecić:) 

Leśna ścieżka prowadząca do Czarnowa – szlak niebieski i zielony

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!