Skalne Grzyby to jedne z ciekawszych formacji skalnych znajdujących się na terenie Parku Narodowego Góry Stołowe. Rozciągają się one na długości ok. 2 kilometrów, między Batorówkiem a Radkowem. My, w 2019 roku przeszliśmy pętlę z Batorówka (o niej przeczytasz TUTAJ), a tym razem na “grzybobranie: ruszyliśmy z Wambierzyc. Naszym głównym celem stało się wejście na punkt widokowy Pielgrzym, a także podziwianie tych formacji skalnych, których nie zobaczyliśmy, gdy wędrowaliśmy tędy po raz pierwszy. 

Wambierzyce- gdzie zaparkować? 

Tutaj zaczyna się spory problem, gdyż przy niebieskim szlaku w Górnych Wambierzycach, nie znajduje się żaden parking. Swoje auto możemy zostawić wzdłuż drogi, która niestety jest dość wąska. My byliśmy tutaj w niepogodę i swój samochód pozostawiliśmy, jednak przy sprzyjającej aurze zdajemy sobie sprawę, że może być to utrudnione. 

Wówczas zostaje nam zaparkowanie na jednym z parkingów zlokalizowanych w centrum Wambierzyc. W większości są one płatne, tylko za jeden- przy wylocie na Ratno Dolne nie pobiera się opłaty (zaznaczony na poniższej mapie). Z centrum tej wsi czeka nas jednak spory odcinek do przejścia, by dotrzeć do granicy lasu.

Niebieskim szlakiem pod skałę Pielgrzym

Tak jak już wyżej wspomnieliśmy, samochód parkujemy przy niebieskim szlaku, tuż przy wyjściu do lasu- dalej po prostu nie pojedziemy, bo jest szlaban i zakaz wjazdu. Stąd do Skały Pielgrzym zaprowadzi nas niebieski szlak. Ścieżka, którą wędrujemy, jest bardzo wygodna. Łagodnie i stopniowo wznosi się do góry. Idealnie do tego, by Tosia ucięła sobie drzemkę, a my w tym czasie rozkoszowali się pięknem lasu. W takich oto okolicznościach w ciągu 40 minut docieramy pod Skałę Pielgrzym. 

Na Rozdrożu pod Pielgrzymem
W drodze na Skałę Pielgrzym

Skała Pielgrzym- punkt widokowy na okolicę

Z Rozdroża pod Pielgrzymem możemy udać się na punkt widokowy zlokalizowany na wierzchołku tej skały. To zaledwie kilkuminutowa wędrówka przebiegająca po skałach, a także schodkach. W nagrodę otrzymujemy przepiękny widok na Wzgórza Ścinawskie, Wzgórza Włodzickie, a także Góry Sowie. Zatrzymujemy się tutaj zaledwie na chwilę, gdyż widzimy, jak ze wschodu zmierza ku nam komórka burzowa. Schodzimy do lasu, by nie znajdować się w najwyższym punkcie w okolicy. Jednocześnie sprawdzamy radary burzowe. Okazuje się, że burza oddala się od nas, więc decydujemy się na dalszą wędrówkę. 

Pielgrzym- punkt widokowy
Jest i wspólna fota!:)

Przez Skalne Grzyby na Skalne Wrota

Z Rozdroża pod Pielgrzymem niebieskim szlakiem wznosimy się ku górze. Po 15 minutach wędrówki meldujemy się na kolejnym skrzyżowaniu szlaków. W lewo możemy udać się w stronę Rogacza. My natomiast skręcamy w prawo, i wraz z czerwonym i żółtym szlakiem zmierzamy ku skalnym grzybom. Po drodze możemy dojrzeć grzyby piętrowe, albo grzyby bliźniaki. Nas bardzo zainteresowała natomiast formacja skalna zwana głową lamy… Natura potrafi być bardzo zaskakująca. 

Skalne Grzyby
Skalne Grzyby
Widzicie podobieństwo do lamy?:>

Po chwili przy grzybach bliźniakach dochodzimy do kolejnego rozwidlenia szlaków. Tutaj możemy odpocząć w bardzo funkcjonalnej wiacie turystycznej. Są nawet przygotowane leżanki! Oj ten szlak oprócz dostarczania wrażeń hedonistycznych pozwala także odpocząć, i to przez duże “O”! Pozostawiamy szlak żółty, który podąża w stronę Niknącej Łąki, a my już tylko z czerwonym szlakiem docieramy po chwili do formacji skalnej Skalne Wrota. Oj, zrobiły one na nas duże wrażenie! Po chwili zachwytu dochodzimy do niebieskiego szlaku łącznikowego, którym docieramy do szlaku zielonego. Teraz już wygodną ścieżką zamykamy pętlę przy rozdrożu pod Pielgrzymem. 

Grzyby bliźniaki i nasza Tosia
Skalne Grzyby
Wiata turystyczna z leżankami w środku
Skalne Wrota

Po prawie dwóch godzinach przemierzania ścieżki wśród skalnych grzybów docieramy do niebieskiego szlaku, którym zmierzaliśmy do góry z Wambierzyc. Tym samym zmierzamy ku końcowi naszej wycieczki. Szlak jest krótki, jednak zapewnia moc wrażeń. Idealnie nadaje się na wycieczkę z dziećmi. Tylko ten parking… warto tu wybrać się w tygodniu, gdy z parkowaniem nie będziecie mieć problemu;) 

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!