Site icon www.manawpodrozy.pl

Schronisko Orle i Dolina Izery [Góry Izerskie]

Schronisko Orle

Schronisko Orle

Schronisko Orle w Górach Izerskich to jeden z najchętniej wybieranych celów wycieczek w tym paśmie górskim. Wszystko za sprawą łatwej dostępności. Wycieczkę na Stacje Orle warto wydłużyć o wędrówkę Doliną Izery, skonsumowanie słynnych naleśników w Chacie Górzystów i pozostanie na noc w Izerskim Parku Ciemnego Nieba.

Schronisko Orle to jedno z najpiękniejszych schronisk w Sudetach

Stacja Orle to zdecydowanie najpiękniejsze schronisko w całych Górach Izerskich. Ulokowane w dawnych zabudowaniach XVIII-wiecznej huty szkła tylko dodaje niezwykłego uroku okolicy. Dotrzeć tu można na wiele sposobów. I każdy z nich jest bardzo popularny. Wędrować można pieszo, a nawet i bez większych problemów z wózkiem dziecięcym (!). Popularnym sposobem dotarcia do schroniska Orle jest również rower, a zimą narty biegowe, czy też sanki. To miejsce, które jest pełne życia przez cały rok!

Rzeka Izera w dolinie

Schronisko Orle – jak do niego dotrzeć?

Najpopularniejsze trasy do schroniska Orle wiodą z Jakuszyc. Jakuszyce to część Szklarskiej Poręby, położona na wysokości powyżej 800 m n.p.m. Znana jest przede wszystkim z Centrum Sportu, gdzie do najważniejszych zawodów przygotowują się, m.in. biathloniści, narciarze biegowi, ale i biegacze górscy, czy kolarze MTB. Są tu wypożyczalnie rowerów, nart biegowych, a także specjalnych wózków umożliwiających spacer po górach osobom niepełnosprawnym (wypożyczenie jest bezpłatne, a o szczegóły pytajcie na www.laczanasgory.pl).

Centrum Sportu w Jakuszycach

Do Jakuszyc najłatwiej jest dojechać oczywiście własnym środkiem lokomocji czyli samochodem. Funkcjonuje tu wiele parkingów, a koszt pozostawienia samochodu waha się od 20 do 30 zł za dobę. Do Jakuszyc dojeżdża także pociąg ze Szklarskiej Poręby oraz z czeskiego Liberca. Ciekawostką jest to, że w Jakuszycach funkcjonuje najwyżej położona stacja kolejowa w Polsce.

Do Jakuszyc można dojechać również pociągiem

Z Jakuszyc do Schroniska Orle możemy dotrzeć asfaltową drogą. Jest ona wyłączona z ruchu samochodowego (jedynie porusza się nimi obsługa schroniska i osoby posiadające pozwolenie na wjazd). Dlatego śmiało można się tędy udać na spacer. Możliwy jest przejazd z wózkiem dziecięcym, a także na dwóch kółkach. Rodzinna wycieczka rowerowa? Tak, tutaj to możliwe! Drogą asfaltową do schroniska Orle przebiega szlak o kolorze żółtym. Na Rozdrożu pod Działem Izerskim zamienia się on w kolor zielony, którym można podążyć wprost do Orle.

Na żółtym szlaku do schroniska Orle
Zielony szlak do schroniska Orle

Drugą możliwością dotarcia do schroniska Orle jest wybór nieoznakowanej ścieżki przez tzw. Samolot. To leśna ścieżka o szutrowej nawierzchni. Jest ona bardzo popularna w zimie wśród miłośników narciarstwa biegowego. Wówczas poprowadzone są tu trasy narciarskie. W okresie bez śniegu nie ma jednak przeszkód by tędy podążać. Najpierw wznosimy się nieco do góry, a potem wychodzimy na długą prostą zwaną “Samolotem”. Po jego przejściu przyjdzie nam zejście w dół wprost do schroniska Orle.

Ścieżka przez tzw. Samolot

Niezwykła historia schroniska Orle

Schronisko Orle ma swoją historię sięgającą czasów, gdy w tym miejscu działała huta szkła Karlstal-Orle. Wokół niej rozwinęła się osada, której mieszkańcy pracowali w hucie, założonej przez Karla Christiana Preusslera. Fabryka prosperowała od drugiej połowy XVIII wieku, aż do 1891 roku, kiedy to została zamknięta, a jej miejsce zajęła leśniczówka. Od tego momentu budynki były wykorzystywane przez leśników i straż graniczną, aż w końcu, po przejęciu terenu przez Polskę, góra Granicznik, u której stóp leży schronisko, zmieniła właściciela.

Dawny budynek administracji huty szkla

Z dawnej zabudowy huty przetrwały dwa budynki. W najpiękniejszym z nich, w którym miała siedzibę administracja huty znajduje się część gastronomiczna oraz urocza jadalnia. Przy bufecie można zobaczyć niewielką wystawę przedmiotów pochodzących sprzed 1945 roku przypominających o historii tego miejsca. Oprócz tego budynku w skład schroniska wchodzą dwa inne, w których w przeszłości znajdowały się strażnice pograniczników. Dzisiaj można tu wynająć pokoje.

Dawne zabudowania huty szkła

Izerski Park Ciemnego Nieba

Izerski Park Ciemnego Nieba to jedno z dwóch tego typu miejsc w Polsce (drugie jest w Bieszczadach). Jednak to jedyny park ciemnego nieba na świecie, który obejmuje swoim zasięgiem dwa kraje. Czym jest Izerski Park Ciemnego Nieba? To obszar, na którym istnieje bardzo małe zanieczyszczenia nieba sztucznym światłem. Dzięki temu można oglądać tu wyjątkowo rozgwieżdżone niebo. Panują tu najlepsze warunki do podziwiania wszelkich tworów astronomicznych. Izerski Park Ciemnego Nieba obejmuje swym zasięgiem, m.in. Stacje Orle, Dolinę Izery, czy Halę Izerską z Chatką Górzystów.

Kamienie z tablicami symbolizującymi planety
Kamienie z tablicami symbolizującymi planety

Gdzie ze schroniska Orle? Dolina Izery!

Jeśli jeszcze macie ochotę na spacer po dotarciu do schroniska Orle to wybierzcie się na wędrówkę Doliną Izery. Prowadzi nią szlak o kolorze czerwonym. Na odcinku od Schroniska Orle do Hali Izerskiej, gdzie znajduje się kolejne z izerskich schronisk – Chatka Górzystów. Ścieżka prowadzi do niego wygodną, szeroką drogą o bardzo małym nachyleniu. Nie zmęczycie się tutaj, a na pewno zachwycicie się niezwykłością przyrody, z rzeką Izera w roli głównej.

Warto także zwrócić uwagę na kamienie, na których umieszczono tabliczki z poszczególnymi planetami. Co ciekawe, ich rozstawienie od Stacji Orle do Chatki Górzystów odpowiada odległości od Ziemi do Neptuna w skali 1 do miliarda! Świetnie tu zobrazowano jak wielki jest Układ Słoneczny i jak daleko od siebie oddalone są planety. Kolejny przykład na to, że górskie wędrówki kształcą i to w jak niezwykły sposób!

Szlak przez Dolinę Izery
Szlak przez Dolinę Izery

Rzeka Izera ma swoje źródła na zboczach czeskiego Smrk i polskiego Stogu Izerskiego. Na Hali Izerskiej po przepłynięciu malowniczych torfowisk jest już znacznej wielkości rzeką. Następnie płynie ona na południe, by w okolicach Pragi wpłynąć do Łaby. Ta następnie zasila wody Morza Północnego. 

Izerę najlepiej jest podziwiać z Kobylej Łąki. Zlokalizujecie ją mniej więcej w połowie drogi między Orle a Chatką Górzystów. Jest tu sporo miejsca, by usiąść na rozległej łące i wsłuchać się w szum rzeki. Chociaż w słoneczne dni, bywa tu tłoczno. Tak, więc nie zdziwcie się, że nie będzie gdzie przycupnąć. Tym, czym zachwyca Izera są meandry, jakie tworzy na sporym odcinku, a także czerwony kolor, jaki przybiera woda w jej korycie. Skąd rzeka ma tak niezwykłą barwę? To zasługa kwasów humusowych znajdujących się w torfowiskach izerskich, przez które rzeka ta przepływa. 

Malownicza Izera
Dolina Izery – Kobyla Łąka

A może Chatka Górzystów i słynne naleśniki?

Jeśli nadal nie mamy dość spacerowania, to może skusicie się na wędrówkę do Chatki Górzystów? Z Kobylej Łąki to już naprawdę niedaleko! Najpierw dotrzemy do Dziczego Jaru, by później wędrując przez Halę Izerską dotrzeć do Chatki Górzystów. Po drodze naszą uwagę przykuwa niezwykle malowniczo płynący Jagnięcy Potok, a także przepiękny widok na Wysoką Kopę, czyli najwyższy szczyt Gór Izerskich. Te osoby, które planują zdobyć Koronę Gór Polski, znają ją bardzo dobrze. 

Hala Izerska
Jagnięcy Potok z widokiem na Wysoką Kopę
Hala Izerska

Chatka Górzystów to wyjątkowe schronisko, bo znajduje się w budynku dawnej… szkoły! Tak, nie przesłyszało Wam się! Na Hali Izerskiej przed II wojną światową znajdowała się osada Gross-Isser. Wędrując przez Halę Izerską możemy zobaczyć pozostałości po dawnych domostwach. To, co zmusiło mieszkańców wsi do opuszczenia ich domów to zawirowania wojenne. Niestety, złe warunki atmosferyczne (Hala Izerska jest najzimniejszym miejscem w Polsce) spowodowały, że nikt nie chciał ich na nowo zasiedlić. 

To, co przyciąga turystów do Chatki Górzystów to wyjątkowy charakter tego miejsca i… naleśniki! Wyjątkowe, biszkoptowe naleśniki z serem i jagodami sprawiają, że w słoneczny dzień potrafi się tutaj ustawić naprawdę bardzo długa kolejka!

Chatka Górzystów
Za czym kolejka ta stoi?

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Exit mobile version