Ruprechticki Szpiczak
Ruprechticki Szpiczak

Ruprechticki Szpiczak (cz. Ruprechtický Špičák) to szczyt położony w Sudetach Środkowych, w Górach Kamiennych. Szczyt ten charakteryzuje się bardzo stromymi zboczami. Około 10 metrów poniżej wierzchołka przebiega granica polsko-czeska. Sam wierzchołek, na którym stoi wieża widokowa jest natomiast położony w całości na terenie Czech. Na północnym-wschodnim zboczu góry, po polskiej stronie granicy czeka natomiast na Was wyjątkowa atrakcja – huśtawka z pięknym widokiem na góry!

Ruprechticki Szpiczak i huśtawka
Ruprechticki Szpiczak i huśtawka

Ruprechticki Szpiczak to szczyt, który jest wybitnym miejscem widokowym. Dzięki 22-metrowej, stalowej wieży widokowej panorama, jaką stąd można dojrzeć rozciąga się od Wysokiego Jesionika na wschodzie po Karkonosze na zachodzie. Na północnym-wschodzie dojrzeć można także zabudowania Wrocławia z charakterystyczną sylwetką Sky Towera. Na Ruprechticki Szpiczak można dojść z kilku miejsc. Najkrótsze warianty to wędrówka spod schroniska Andrzejówka oraz z Łomnicy.

W drodze na Ruprechticki Szpiczak - zejście z Płońca
W drodze na Ruprechticki Szpiczak – zejście z Płońca

Ruprechticki Szpiczak – trasa i szlaki

Na Ruprechticki Szpiczak można wejść z różnych stron. Najbardziej popularna trasa wiedzie z Przełęczy Trzech Dolin (797 m n.p.m.), na której to znajduje się popularne schronisko Andrzejówka. Dotarcie na Ruprechticki Szpiczak wymaga pokonania ok. 3,5 kilometrów. Czas, jaki należy na to przeznaczyć to ok. 1,5 godziny. 

Strome zejście w stronę Andrzejówki
Strome zejście w stronę Andrzejówki

Najkrótsza trasa na Ruprechticki Szpiczak rozpoczyna się natomiast w Łomnicy, a dokładniej w jej przysiółku – Radosna. Stąd należy się udać najpierw czarnym szlakiem na rozejście pod Jaworowym Wierchem (707 m n.p.m.), a następnie wzdłuż polsko-czeskiej granicy wraz z zielonymi oznaczeniami. Szlak prowadzi przez Płoniec (841 m n.p.m.). Podobnie jak podejście od strony Andrzejówki tak samo i to od strony Płońca jest bardzo strome. Aby nie wracać tą samą drogą można zejść zielonym szlakiem do rozstaju ścieżek pod Szpiczakiem, a następnie skręcić w prawo w drogę rowerową. Prowadzi ona uroczą doliną. Wędrując nią po 2 kilometrach od rozdroża dotrzemy z powrotem do przysiółka Radosna. 

Widok ze szczytu Płoniec na Broumowskie Ściany
Widok ze szczytu Płoniec na Broumowskie Ściany

Nieco dłuższa wędrówka, ale bardzo malownicza to trasa prowadząca z Sokołowska. W jedną stronę można podążać szlakiem przez Włostową, Kostrzynę i Suchawę. W drogę powrotną można natomiast od Rozdroża pod Szpiczakiem wędrować za zielonymi oznaczeniami przez Kopicę i Kozinę.

Góry Suche
Góry Suche. Widok z Kostrzyny w kierunku północnym
Ruprechticki Szpiczak - szlak, wieża, huśtawka [Góry Kamienne]
Góry Suche. Na Kostrzynie

Na Ruprechticki Szpiczak można oczywiście także dotrzeć od strony czeskiej. Prowadzi tu szlak żółty z Ruprechtic oraz niebieski z Mezimesti (cz. Meziměstí). Dłuższą opcję jest ponadto marsz zielonym szlakiem granicznym od strony wschodniej. Dojść nim możemy tutaj z Głuszycy, Świerków, a nawet i Tłumaczowa. Szlak ten prowadzi właśnie z tej ostatniej miejscowości aż na Przełęcz Okraj w Karkonoszach.

Góry Suche
Góry Suche – widok z Ruprechtickiego Szpiczaka na Góry Sowie i Masyw Ślęży
Góry Suche
Góry Suche. Włostowa, Kostrzyna i Suchawa z Ruprechtickiego Szpiczaka

Ruprechticki Szpiczak – wieża i wyjątkowa panorama

Niezależnie od tego, z której strony dotrzecie na szczyt Ruprechticki Szpiczak czeka tam na Was 22-metrowa wieża telekomunikacyjna. To stalowa konstrukcja wzniesiona w 2002 roku. Służy ona przede wszystkim jako maszt dla wielu anten. Jednak Czesi udostępnili jej taras dla turystów. I całe szczęście, bo widoki stąd należą do jednych z najpiękniejszych w całych Sudetach! Nie żartujemy!

Ruprechticki Szpiczak i wieża widokowa
Ruprechticki Szpiczak i wieża widokowa
Ruprechticki Szpiczak - widok na Karkonosze
Ruprechticki Szpiczak – widok na Karkonosze
Waligóra ze szczytu Ruprechticki Szpiczak
Waligóra ze szczytu Ruprechticki Szpiczak
Ruprechticki Szpiczak - szlak, wieża, huśtawka [Góry Kamienne]
Góry Stołowe z wieży widokowej

Przy sprzyjających warunkach na wschodzie dostrzec można najwyższy szczyt Wysokiego Jesionika, czyli Pradziad. Na prawo od niego widoczny jest natomiast Śnieżnik. Z Ruprechtickiego Szpiczaka widać także Góry Bardzkie, Orlickie i Stołowe. Najlepiej widoczne są Broumowskie Ściany, a także Ostasz. Najbliżej widoczna jest Wielka Sowa – najwyższy szczyt Gór Sowich, a nieco za nią Masyw Ślęży i zabudowania Wrocławia. W najbliższej okolicy oglądać możemy oczywiście szczyty Gór Kamiennych z najwyższymi – Waligórą, Suchawą, czy Kostrzyną. Na zachodzie natomiast widoczne są Karkonosze z królową SudetówŚnieżką. Panorama jest na tyle rozległa, że można na wieży spędzić naprawdę dużo czasu. 

Ruprechticki Szpiczak - szlak, wieża, huśtawka [Góry Kamienne]
Wielka Sowa – widok z wieży widokowej
Ruprechticki Szpiczak - szlak, wieża, huśtawka [Góry Kamienne]
Widok na zachodnią część Gór Kamiennych
Góry Suche
Widok na Góry Stołowe z Ruprechtickiego Szpiczaka

Pod wieżą, na szczycie Ruprechticki Szpiczak znajdują się również ławeczki i miejsca na ognisko. Idealne miejsce na piknik i odpoczynek. Co ważne dół wieży jest zabudowany, dlatego można tu przeczekać w spokoju niekorzystne warunki atmosferyczne. Gdyby ktoś był zainteresowany to nie ma tu schroniska, budki z frytkami i nikt nie sprzedaje tu także piwa. Jest jednak coś, co przyciąga najmłodszych jak magnes….

Pod wieżą są ławeczki i miejsce na ognisko
Pod wieżą są ławeczki i miejsce na ognisko

Huśtawka na szczycie góry!

Ruprechticki Szpiczak w 2024 roku zyskał nową atrakcję. To huśtawka zawieszona na jego północno-wschodnim zboczu. Ok. 15 metrów poniżej szczytu na polsko-czeskiej granicy można się huśtać z bajecznymi widokami. Huśtając się możemy podziwiać przepiękny krajobraz wschodniej części Gór Kamiennych, Gór Sowich, czy Masywu Ślęży. Bajeczna panorama przyciąga na huśtawkę nie tylko dzieci! Uwaga! Czasami swoje trzeba odczekać w kolejce:) Ale jeśli chcemy obudzić w sobie dziecko, to czasami warto!

No i ta bajeczna huśtawka - Ruprechticki Szpiczak zachwyca!
No i ta bajeczna huśtawka – Ruprechticki Szpiczak zachwyca!

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *