Site icon www.manawpodrozy.pl

Ruchome wydmy Łeba – szlak, dojazd (Wydma Łącka)

Ruchome wydmy Łeba znajdują się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, na mierzei łebskiej- pomiędzy Jeziorem Łebsko a Morzem Bałtyckim. Zajmują one obszar blisko 500 ha, jednak tylko niewielki ich fragment jest udostępniony dla turystów. To Wydma Łącka znajdująca się najbliżej Łeby, a także Wydma Czołpińska, do której najłatwiej dotrzeć od strony Czołpina. 

Ruchome wydmy Łeba

Ruchome wydmy Łeba- na czym polega ich fenomen? 

Ruchome wydmy Łeba swoją nazwę zawdzięczają temu, że każdego roku przemieszczają się one ku wschodowi o kilka- kilkanaście metrów. Jest to efekt stałego zachodniego wiatru, w wyniku którego ziarenka piasku przemieszczają się z zachodu na wschód. Stąd zachodni stok wydm jest łagodny i długi, a wschodni krótki i stromy. Z roku na rok, wydmy w Słowińskim Parku Narodowym coraz bardziej zasypują Jezioro Łebskie, którego powierzchnia tym samym stale się zmniejsza. 

Widok z Wydmy Łąckiej na Jezioro Łebsko i Rowokół

Wydma Łącka- najsłynniejsza wydma koło Łeby

Najbardziej znaną z wydm znajdujących się w okolicach Łeby jest Wydma Łącka. Jej nazwa pochodzi od wsi Łączka, która została zasypana przez tę wydmę ok. 300 lat temu. Jej wysokość dochodzi do 42 m n.p.m., a najwyższy jej punkt nazywany jest Górą Łącką. Rozpościera się z niego panorama o wyjątkowej urodzie. Obejmuje swym zasięgiem Morze Bałtyckie, Jezioro Łebsko, Rowokół, a także pozostały obszar ruchomych wydm. 

Wejście na Wydmę Łącką od strony Morza Bałtyckiego

Co bardzo istotne, dla turystów udostępniony jest niewielki fragment Wydmy Łąckiej, który jest wygrodzony specjalnymi sznurami. Ich przekraczanie, a także poruszanie się po nieoznakowanych ścieżkach jest surowo zabronione. Pamiętajmy o tym, gdy odwiedzimy to miejsce! Poruszając się poza znakowanymi trasami, niszczymy przyrodę i w ten sposób zmniejszamy prawdopodobieństwo tego, że ten cud natury zobaczą kiedyś kolejne pokolenia. 

Zobacz także: Słowiński Park Narodowy– co warto zobaczyć?

Ruchome wydmy Łeba

Wydma Łącka (ruchome wydmy Łeba) – jak dotrzeć?

Szlak na ruchome wydmy Łeba rozpoczyna się we wsi Rąbka leżącej ok. 2 kilometry na zachód od Łeby. Można się do niej dostać na kilka sposobów: 

Parking w Rąbce. Ruchome wydmy Łeba
Rąbka- to stąd większość turystów rusza na Ruchome Wydmy Łeba
Ruchome wydmy Łeba

W Rąbce przekraczamy granice Słowińskiego Parku Narodowego, więc zobowiązani jesteśmy wykupić bilety wstępu. Ich koszt to 7 zł normalny i 3.5 zł ulgowy (stan na 2021 rok). Od tego momentu mamy do wejścia na Wydmę Łącką jeszcze 6 kilometrów. Możemy je pokonać na kilka sposobów: 

Martwy Las na Wydmie Łąckiej

My, jak to na piechurów przystało, wybraliśmy ostatnią opcję. Z Rąbki podążaliśmy czarnym szlakiem w kierunku Morza Bałtyckiego. Wędrówka przez las świerkowy była bardzo przyjemnym wyborem. Po 1. kilometrze dotarliśmy na bardzo szeroką, piaszczystą plażę, gdzie poza nami, piaskiem i wodą nie było nikogo! I to w samym środku sezonu turystycznego;) Od tej pory czekał nas blisko 6- kilometrowy spacer brzegiem morza. Trasa ta jest czystą przyjemnością. Brak tutaj ludzi, dzięki czemu możemy cieszyć się pięknem natury. Dopiero po ok. 1.5 godzinie marszu i dotarciu do wyjścia na Wydmę Łącką natrafiamy na turystów. 

Teraz mamy okazję przejść całą trasę wiodącą przez Wydmę Łącką, która jest udostępniona dla turystów. Otacza nas prawdziwie pustynny krajobraz! Gdzie się nie obejrzymy, tam ujrzymy piasek! Obowiązkowo musimy się także wdrapać na najwyższy punkt wydmy, z którego rozpościera się widok na Morze Bałtyckie i Jezioro Łebsko. 

Ruchome wydmy Łeba

Stąd schodzimy stromym zboczem do miejsca postoju rowerów, a następnie 2- kilometrową trasą docieramy do Muzeum Wyrzutni Rakiet. To miejsce upamiętniające były, niemiecki poligon wojskowy, na którym testowano rakiety ziemia- ziemia. Możemy w nim zobaczyć, m.in. rakietę, która została odkopana z wydm znajdujących się ok. 1.5 kilometra od muzeum. 

Muzeum Wyrzutni Rakiet

Co warto zobaczyć w okolicy?

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Exit mobile version