Cmentarz wojenny na szczycie Rotundy

Jednym z ciekawszych miejsc w Beskidzie Niskim, które zauroczyło nas swoją wyjątkowością jest szczyt Rotunda (771 m n.p.m.). Na nim znajduje się cmentarz wojenny nr 51 z czasów I wojny światowej, który był celem naszej wycieczki. Najkrótsza droga prowadząca na Rotundę wiedzie z Regietowa, niewielkiej wsi położonej w samym sercu Beskidu Niskiego.

Rotunda
Cmentarz wojenny Rotunda

Gdzie zaparkować samochód w Regietowie? 

Sam dojazd do Regietowa jest już przygodą przez duże “P”. Poruszamy się po wąskich drogach, które niejednokrotnie są dość wątpliwej jakości. Jednak wszystko wynagradza nam otaczający nas krajobraz. Jest niesamowity! Niczym nie zmącony, wręcz dziki- właśnie za to pokochaliśmy to miejsce! Do Regietowa docieramy od strony Skwirtnego. Podążamy drogą przez wieś, aż w końcu docieramy w pobliże bazy namiotowej prowadzonej przez Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Warszawie (baza funkcjonuje w okresie lipiec- sierpień). Samochód parkujemy wzdłuż drogi. Jest tutaj miejsca na zaledwie kilka aut, więc w sezonie pewnie jest problem z tym, by takowe znaleźć. 

Czerwonym szlakiem na szczyt Rotunda

Na szczyt Rotundy prowadzi szlak o kolorze czerwonym, który jest częścią Głównego Szlaku Beskidzkiego wiodącego z Ustronia aż po Wołosate. Trasa początkowo dość stromo wznosi się ku górze. Taki wysiłek dobrze nam robi. Jest szaro i ponuro, więc trochę się budzimy. Po niecałym kilometrze maszerowania szlak trochę zmniejsza nachylenie i idzie się znacznie przyjemniej. Wokół nas rozgościła się na dobre mgła, więc nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy z tego szlaku między drzewami dostrzeżemy jakieś widoki. Po ok. 2 kilometrach i 40 minutach wędrówki meldujemy się na szczycie Rotundy. 

Baza namiotowa SKBP w Regietowie
Baza namiotowa SKBP w Regietowie
Na szczyt Rotundy prowadzi czerwony szlak
Na szczyt Rotunda prowadzi czerwony szlak- Główny Szlak Beskidzki

Na szczycie Rotunda znajduje się cmentarz wojenny, na którym pochowanych jest 42 austriackich i 12 rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli w tej okolicy w lutym i marcu 1915 roku. Cmentarz przez lata niszczał i dopiero w 1995 roku postanowiono o jego pełnej rekonstrukcji. Prace trwały ponad 20 lat i  w 2018 roku cmentarz został w pełni odbudowany. Jego cechą charakterystyczną jest 5 wież, z których jedna ma 16 metrów, a cztery pozostałe- 12 metrów. Wokół nich znajdują się 54 groby. 

Rotunda
Cmentarz wojenny na szczycie Rotunda

Wracamy tą samą drogą

Do Regietowa powracamy tą samą drogą, którą przyszliśmy. Zejście zajmuje nam niecałe 30 minut.

W drodze powrotnej towarzyszyła nam mgła:)
W drodze powrotnej towarzyszyła nam mgła:)

Stadnina koni huculskich Regietów

Wracając z Regietowa warto zatrzymać się przy stadninie koni huculskich. Te zwierzęta wkomponowane w piękny krajobraz Beskidu Niskiego wyglądają nieziemsko!

Regietów
Regietów
Stadnina  koni w Regietowie
Stadnina koni w Regietowie

Nocleg w Beskidzie Niskim

Szukając noclegu w Beskidzie Niskim, zwróćcie uwagę na dom turystyczny Siwiejka. Znajduje się on w miejscowości Ropki, skąd możecie wyruszyć na Lackową, a także na wiele innych szlaków pieszych, oraz rowerowych i konnych. Agroturystyka Siwiejka to miejsce dla osób aktywnych, w tym rodzin z dziećmi, którzy kochają przyrodę i uwielbiają ruch na świeżym powietrzu. 

Siwiejka w Ropkach

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!