
Rejviz to niewielka czeska wieś położona na wysokości ponad 700 m n.p.m. na pograniczu Gór Opawskich oraz Wysokiego Jesionika. W jej pobliżu poprowadzono sporo szlaków pieszych, narciarskich oraz rowerowych.
Start: Rejviz
Cel: Kazatelny, Koberstejn
Odległość: 15,5 km
Link do mapy i śladu GPS: https://www.traseo.pl/trasa/rejviz-kobrstejn-kazatelny

Jeseniki to nie tylko Pradziad
Powiesz Jeseniki, myślisz Pradziad, Keprnik, Serak…. My tym razem wybraliśmy zatłoczone szlaki wiodące w tym paśmie górskim. Na start naszej wędrówki obieramy Rejviz- to najwyżej położona wieś na całym Śląsku. Leży na wysokości 700- 900 m n.p.m., a liczba stałych mieszkańców nie przekracza stu. Jest tutaj, jednak sporo pensjonatów i domków letniskowych, dlatego zarówno w sezonie letnim jak i zimowym liczba mieszkańców tej miejscowości wzrasta nawet kilkunastokrotnie.

Płynie woda… brunatna woda
Do Rejviz można się dostać na dwa sposoby: od Jesenika oraz ze Zlatych Hor- ta druga opcja jest zdecydowanie krótsza dla polskich turystów. Samochód można zaparkować albo w centrum wsi, przy węźle szlaków turystycznych, bądź przed nią (jadąc od Jesenika) na leśnym, niewielkim parkingu (zaznaczony na mapie poniżej).
W Rejviz odnajdujemy żółte znaki szlaku, które będą nam towarzyszyć przez pierwszą część wędrówki. Ścieżkę tą przemierza spora liczba turystów, jednak w większości udają się on w kierunku Wielkiego Mechovego Jeziorka. Prowadzi do niego szlak wiodący przez przepiękne torfowisko, które otacza Rejviz. My zdecydowaliśmy, że tą atrakcję odwiedzimy kiedyś indziej i idąc ciągle żółtym szlakiem docieramy do miejsca zwanego Bublavy Pramen. To tutaj swój bieg rozpoczyna potok, który płynie przez rejvizkie torfowisko mieniąc się cały czas w brunatnych barwach. Znajduje się tutaj niewielka wiata turystyczna, przy której postanawiamy na chwilę usiąść i podziwiać piękno, które nas otacza. Wokół mienią się wszelkie odcienie zielonego. To efekt niezliczonych gatunków mchu, który tutaj rośnie.
WYBIERAJĄC SIĘ NA WYCIECZKI W GÓRY NIE ZAPOMNIJ O DODATKOWYM UBEZPIECZENIU, KTÓREGO KOSZT NA JEDEN DZIEŃ TO ZALEDWIE 2- 3 ZŁ! UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE MOŻESZ ZNALEŹĆ TUTAJ


Cmentarz Jeńców Wojennych w Rejviz
Po chwilowym odpoczynku przy Bublavy Pramen ruszamy dalej za żółtymi znakami w kierunku szczytu Kazatelny (925 m n.p.m.). Po drodze, wznosząc się powoli do góry zwiedzamy ukryty w lesie Radziecki Cmentarz Jeniecki, Rosjan, na którym pochowani są rosyjscy żołnierze pojmani i przetrzymywani w pobliskim obozie koncentracyjnym. Odrestaurowany w 1999 r. cmentarz to kilka kamieni symbolizujących mogiły oraz jeden duży głaz z naniesioną inskrypcją.
Z cmentarza mamy już niedaleko na szczyt Kazatelny, na którym stajemy po ok. 90 minutach od wyjściu z Rejviz. Z jej szczytu oglądanie panoramy jest utrudnione ze względu na to, że porasta ją las, jednak pomiędzy drzewami można oglądać panoramę na Serak, Keprnik oraz szczyty Gór Rychlebskich.


Zamkovsky Vrch i zamek Koberstejn
Z Koberstej schodzimy ku Opavskiej Chacie (899 m n.p.m.). To myśliwska chata, która podobno jest udostępniona dla turystów, ale ile raz tutaj już byliśmy to jeszcze ani razu nie zastaliśmy jej otwartej. Nie przeszkadza nam to, by zrobić sobie przy niej przerwę na drugie śniadanie.
Przy Opavskiej Chacie znajduje się węzeł szlaków turystycznych. Do wyboru mamy przejście pasmem Orlika w kierunku Videlskiego Kriza, a następnie Svycarny, bądź powrót do Rejviz przez Zamecky Vrch (933 m n.p.m.), na szczycie którego znajdują się ruiny zamku Koberstejn. Po drodze niestety mijamy coraz częściej miejsca objęte wycinką drzew Podejście pod Zamecky Vrch nie jest trudne. To zaledwie kilkadziesiąt metrów przewyższenia do pokonania. Niestety wejście na dawną wieżę zamkową jest już niemożliwe (choć jeszcze kilka lat temu można było z niej podziwiać panoramę), a to ze względu jej coraz gorszy stan. Zamek Koberstej wzniesiony został w XIII w. przez biskupów wrocławskich w celu ochrony szlaku handlowego wiodącego z Wrocławia do Opawy. Nieoficjalnie mówi się, że warownia miała również strzec kopalni złota zlokalizowanych w okolicach Zlatych Hor. Teraz przed nami strome zejście w kierunku Starego Rejviza. Podążamy po terenach objętych wycinką drzew. W ostatnich latach Jeseniki i Góry Opawskie dotknęła prawdziwa plaga kornika, co zmusiło leśników do wycinki tysięcy hektarów świerkowych lasów. Dochodzimy do asfaltowej ścieżki, która wiedzie z Vrbna pod Pradadem do Rejviz (świetna ścieżka rowerowa, którą możemy polecić!). Tutaj zmieniamy kolor szlaku na czerwony i już asfaltową drogą docieramy do Rejviz.
Całość wycieczki zajęła nam prawie 4 godziny. Odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc, a na szlaku pomimo tego, że wędrowaliśmy w ciepłą, czerwcową sobotę oprócz dojścia do Wielkiego Mechowego Jeziorka nie spotkaliśmy ani jednej osoby! Piękne to góry, idealne dla odludków:)



Więcej pomysłów na wycieczkę po Jesenikach odnajdziecie tutaj: 6 pomysłów na wycieczki w Jeseniki [Nasze propozycje]
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!