Radiostacja Gliwice składa się z kilku budynków oraz masztu nadawczego górującego dumnie nad miastem. Właśnie ten maszt czyni ową radiostację tak bardzo rozpoznawalną. Ma on 111 metrów wysokości i jest wykonany z drewna. Dzięki tym parametrom nosi miano najwyższej drewnianej konstrukcji w Europie. Radiostacja nie pełni już swojej pierwotnej roli, jednak stworzono w niej muzeum, w którym można zobaczyć jej dawne wyposażenie. Odwiedzając to miejsce, dowiemy się ponadto, czym była “prowokacja gliwicka”.
Radiostacja Gliwice- historia
Radiostacja Gliwice w obecnym miejscu i formie, jaką możemy aktualnie zobaczyć powstała w latach 1934-36. Wybudowano wówczas trzy budynki. W jednym z nich umieszczono 8-kilowatowy nadajnik radiowy Lorenz, a także panel ze wzmacniaczami. Dwa pozostałe stanowiły funkcję mieszkalną dla załogi radiostacji. Oprócz budynków, w 1935 roku wybudowano najistotniejszy obiekt całej radiostacji, czyli 111-metrowy drewniany maszt nadawczy.
Wykonano go z belek modrzewiowych różnej grubości o przekroju kwadratowym bądź prostokątnym, a nie popularnym owalnym. Połączono je ze sobą za pomocą ok. 16 tysięcy różnych kołków i śrub mosiężnych. Co ciekawe, drewno, z którego wykonany jest maszt nadawczy radiostacji Gliwice, nie zostało w żaden sposób zaimpregnowane, dlatego jego trwałość przewiduje się jeszcze ona ok. 20 lat.
Odwiedź również Kolejkowo Gliwice
Celem gliwickiej radiostacji była retransmisja programu rozgłośni działającej na terenie Wrocławia. Dzięki umiejscowieniu masztu w Gliwicach blisko polskiej granicy sygnał był słyszalny zarówno na terenach ziem niemieckich jak i właśnie polskich. W nocy natomiast sygnał mógł się rozprzestrzeniać nawet na całą Europę i część Azji. Celem takiego działania była oczywiście hitlerowska propaganda. Po II wojnie światowej z Gliwic nadawano program Polskiego Radia Katowice, a także zagłuszano sygnał Radio Wolna Europa.
Prowokacja gliwicka- słynne wydarzenia w Radiostacji Gliwice
31 sierpnia 1939 roku w gliwickiej radiostacji miała miejsce niemiecka prowokacja. Wieczorem tego dnia, 7- osobowa grupa niemieckich żołnierzy przebrana za śląskich powstańców wdarła się do budynków radiostacji. Zastraszyli oni załogę i przejęli kontrolę nad znajdującym się sprzętem. Mieli oni za zadanie wygłosić komunikat o treści: “Uwaga! Tu Gliwice. Radiostacja znajduje się w rękach polskich…”.
Prowokacja jednak się nie udała, gdyż jej organizatorzy nie wiedzieli, że w radiostacji nie ma studia mikrofonowego. Komunikat został, więc nadany przez tzw. mikrofon burzowy, który ostrzegał okolicznych mieszkańców przed nadchodzącą burzą. W ten sposób ów komunikat dotarł do garstki mieszkańców Gliwic, a nie do całej Polski i Niemiec jak zakładano. Celem prowokacji było obciążenie Polski odpowiedzialnością za wybuch wojny. W radiostacji podczas prowokacji zamordowano Franciszka Honioka, którego specjalnie w tym celu tu przywieziono. Jest on uważany za pierwszą ofiarę II wojny światowej.
Radiostacja Gliwice- zwiedzanie
Aktualnie do zwiedzania udostępniono budynki radiostacji, w których można zobaczyć oryginalny, przedwojenny sprzęt. Największe wrażenie robi z pewnością 8-kilowatowy nadajnik radiowy firmy Lorenz. Oprócz niego możemy uświadomić sobie, jak wyglądała praca w radiostacji, jak powstawał sygnał i dlaczego z Gliwic mógł on dotrzeć nawet aż do Azji? Sami możemy także spróbować zagłuszyć sygnał Radia Wolnej Europy. Oczywiście w muzeum dowiemy się także sporo na temat “prowokacji gliwickiej”, a także możemy pooglądać film dokumentalny upamiętniający tamte wydarzenia.
Muzeum przy Radiostacji Gliwice jest otwarte:
-
od wtorku do piątku w godzinach 10-16;
-
od soboty do niedzieli w godzinach 11-16;
To, co najbardziej przyciąga turystów do Radiostacji Gliwice to oczywiście 111-metrowy maszt, który jest już z daleka widoczny. Niestety nie ma możliwości wejścia na niego, ponieważ na górę prowadzi jedynie 365-stopniowa drabina. Jednak maszt możemy podziwiać, spacerując po parku sensorycznym, jaki wokół niego powstał. Co więcej, zamontowano tu urządzenia, dzięki którym mamy możliwość poznać zjawisko powstawania fali dźwiękowej.
Radiostacja Gliwice- dojazd
Radiostacja Gliwice znajduje się w północnej części miasta, w pobliżu drogi krajowej nr 88. Możemy na nią wjechać zarówno z autostrady A4, jak i autostrady A1, więc dojazd tutaj nie powinien sprawić większych problemów.
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!