Park Gródek w Jaworznie

Polskie MalediwyŚląska Chorwacja? Słyszeliście kiedyś o takich określeniach? Tak potocznie nazywany jest Park Gródek w Jaworznie. To miejsce, w którym w II połowie XX wieku znajdowała się kopalnia dolomitu w ostatnich latach przeszło niesamowitą rewitalizację. Zachwyca ono turystów, których co roku przybywa coraz więcej, by zobaczyć je na własne oczy. Zwiedzanie ułatwia świetna infrastruktura. Rozbudowane ścieżki, tablice dydaktyczne, a największą atrakcją tego miejsca są kładki prowadzące po tafli wody jednego ze stawów. 

Polskie Malediwy, czyli Park Gródek w Jaworznie
Polskie Malediwy, czyli Park Gródek w Jaworznie
Polskie Malediwy, czyli Park Gródek w Jaworznie

Polskie Malediwy, czyli Park Gródek Jaworzno- dojazd i parkingi

Polskie Malediwy, bo tak nazywany jest Park Gródek w Jaworznie znajdują się w północno- wschodniej części tego miasta, w dzielnicy Pieczyska. Z Katowic to zaledwie 30, a z Krakowa 60 kilometrów drogi. Szukając tego miejsca w nawigacji, musicie wpisać ulicę Jana III Sobieskiego w Jaworznie. Tym sposobem dotrzecie do jednego z bezpłatnych parkingów znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie parku. Parkingi bez problemu pomieszczą kilkaset samochodów. Jednak w słoneczny weekend nawet taka liczba miejsc parkingowych może okazać się niewystarczająca. 

Widok na zbiornik Wydra z jednej ze skarp
Widok na zbiornik Wydra z jednej ze skarp. Polskie Malediwy w Jaworznie

Polskie Malediwy, czyli Park Gródek- atrakcje

W Parku Gródek zbudowanych zostało kilka kilometrów ścieżek spacerowych. Dzięki temu możemy tutaj zaplanować nawet kilkugodzinny spacer w wyjątkowych okolicznościach przyrody. Mamy wybór przejścia trasą przez teren arboretum, a następnie w pobliżu bacówki (gdzie przy odrobinie szczęścia spotkamy owieczki). Tym sposobem dotrzemy do najbardziej widokowej części trasy. Możemy z niej podziwiać cały kompleks Parku Gródek spoglądając na niego z góry.

Polskie Malediwy, czyli Park Gródek w Jaworznie
Polskie Malediwy, czyli Park Gródek w Jaworznie

Krótsza opcja to wędrówka z parkingów w stronę stawu Gródek, który jest wykorzystywany przez nurków. Powstała tutaj baza Diving Marina Koparki, która jest jedną z najpopularniejszych miejsc do nurkowania w naszym kraju. Jej nazwa pochodzi od tego, że w stawie są zatopione koparki. 

Zobacz także: Geosfera Jaworzno

Staw Gródek. Polskie Malediwy, czyli Park Gródek w Jaworznie
Staw Gródek i baza nurków

Dalszy przebieg trasy prowadzi zachodnim brzegiem Stawu Gródek, a następnie przez polanę do największej atrakcji Parku Gródek, czyli Stawu Wydra. To właśnie na jego tafli znajduje się kładka oraz altanki unoszące się nad powierzchnią wody. Turkusowy kolor tego stawu wraz z pomarańczowym kolorem skarp go otaczających to widok, który na długo pozostanie w Waszej pamięci po wizycie w tym miejscu. 

Sprawdź także: Pszczyna- co warto zobaczyć?

Kładki na stawie Wydra czasami mogą znaleźć się pod wodą. Polskie Malediwy, czyli Park Gródek w Jaworznie
Kładki na stawie Wydra czasami mogą znaleźć się pod wodą
Polskie Malediwy, czyli Park Gródek w Jaworznie
… ale Tosi to zupełnie nie przeszkadzało;)
Polskie Malediwy, czyli Park Gródek w Jaworznie

Wstęp do Parku Gródek i informacje praktyczne

Wstęp do Parku Gródek jest bezpłatny i możliwe przez całą dobę. W zbiornikach wodnych, które się tutaj znajdują obowiązuje zakaz kąpieli. Można to miejsce natomiast zwiedzać wraz z psem. Wybierając opcję trasy wiodącej nad zbiornikami wodnymi należy pamiętać, by nie zbliżać się do stromych skarp. W słoneczne i ciepłe dni na terenie parku funkcjonuje kilka punktów gastronomicznych. 

Może Cię zainteresuje? Kolejkowo w Gliwicach- miejsce zabawy dla małych i dużych!

Niektóre z alejek w Parku nadają się do jazdy wózkiem
Niektóre z alejek w Parku nadają się do jazdy wózkiem

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!