Piekielna Góra i Szczytnik - szlaki wokół Polanicy- Zdrój [Góry Stołowe]

Polanica- Zdrój to znany kurort uzdrowiskowy położony nieopodal Kłodzka. Tłumy turystów, którzy ją odwiedzają przede wszystkim swój czas spędzają w części zdrojowej miasta. Uroczy park zdrojowy, pijalnia wód mineralnych i deptak ciągnący się wzdłuż Bystrzycy Dusznickiej- to atrakcje przyciągające turystów. Miasteczko otaczają również niewielkie wzniesienia, które zdecydowanie warto odwiedzić! Jednym z nich jest Piekielna Góra!

Park Zdrojowy w Polanicy Zdrój
Park Zdrojowy w Polanicy Zdrój
W pobliżu Piekielnej Góry
Niedaleko Piekielna Góra

Przez Gancarz i Wysoki Kamień- kierunek Piekielna Góra

Uroczy las, który otacza Polanicę Zdrój jest również bogaty w liczne niespodzianki skalne, które możemy oglądać na naszej ścieżce. Na wcześniej wspomnianym deptaku, tuż za kościołem znajdujemy zielone szlaki, które zaprowadzą nas na Gancarz (460 m n.p.m.). Znajduje się tutaj platforma widokowa, z której można podziwiać panoramę na dolinę Bystrzycy Dusznickiej oraz wznoszący się po jej drugiej stronie, Wolarz (852 m n.p.m.).

Dalej kierujemy się ku Wysokiemu Kamieniowi (507 m n.p.m.), a po drodze podziwiamy bardzo ładne formacje skalne, które swą urodą nie ustępują w niczym tym, które można podziwiać w bardziej znanych turystycznie miejscach w Górach Stołowych. W pewnym momencie pozostawiamy szlak zielony z boku i kierujemy się ku Piekielnej Górze (537 m n.p.m.). Na jej szczycie spotykamy Pana, który opowiada nam o spotkaniach Solidarności jakie miały tutaj miejsce w latach 80 ubiegłego stulecia. 

Zobacz także: Narożnik i Białe Skały

Punkt widokowy na Gancarzu
Punkt widokowy na Gancarzu. Niedaleko Piekielna Góra
W pobliżu Piekielnej Góry
Niedaleko Piekielna Góra
Kamieniołom piaskowca ciosowego w Polanicy
Kamieniołom piaskowca ciosowego w Polanicy
Piekielna Góra
Piekielna Góra

Piekielna Góra-> Zamek Leśna

Z Piekielnej Góry schodzimy na Piekielną Przełącz (505 m n.p.m.). Znajdują się tutaj zabudowania, a nawet niewielka restauracja. Tutaj zmieniamy kolor szlaku, który będzie nam towarzyszył na żółty i wędrujemy w kierunku Zamku Leśna (569 m n.p.m.). Teraz przez pół godziny swoje kroki stawiamy po leśnym dukcie. Tuż przed zamkiem mijamy drogę krzyżową zlokalizowaną na kalwarii, z krzyżem misyjnym na jej szczycie. My jednak podążamy na wprost, gdzie naszym oczom ukazuje się Zamek Leśna.

Zobacz także: Góry Stołowe- najpiękniejsze szlaki

Droga krzyżowa na Kalwarii z krzyżem misyjnym
Krzyż Droga krzyżowa na Kalwarii z krzyżem misyjnym

Zamek Leśna

Na zboczach Szczytnika, w miejscu, gdzie w XVIII w. król Prus, Fryderyk Wilhelm II zbudował Fort, stoi neogotycki zamek, zwany Zamkiem Leśna. Jego wnętrza dzisiaj służą DPS-owi i niestety są niedostępne do zwiedzania (P.S. Od 2020 r. zamek jest już udostępniony do zwiedzania i w jego wnętrzach nie ma już DPS). Jedynym pomieszczeniem, które można zobaczyć jest kaplica. Odbywają się w niej msze święte zarówno w dni powszednie, jak i w niedziele. W jednej z nich uczestniczyliśmy i jednocześnie mogliśmy podziwiać wspaniałe jej wnętrze.

Zamek Szczytnik
Zamek Szczytnik
Zamek Szczytnik
Zamek Szczytnik

Orle Skały na szczycie Szczytnika

Tuż obok Zamku Leśna znajdują się piaskowe formacje skalne, zwane Orle Skały (551 m n.p.m.). Na nich zlokalizowano taras widokowy, z którego rozpościera się fantastyczna panorama na Góry Stołowe, Góry Orlickie, Bystrzyckie oraz z Obniżenie Dusznickie. Na skałach tych znajdują się liczne drogi wspinaczkowe, z których korzysta wielu amatorów wspinaczki skałkowej oraz żołnierze z lokalnej jednostki, którzy odbywają tutaj ćwiczenia.

Duszniki Zdrój ze szczytu Szczytnika
Szczytna ze szczytu Szczytnika

Warto zajrzeć do uzdrowiska

Na Przełęcz Piekielną wracamy tą samą trasą.  Następnie, jednak nie wracamy w kierunku Piekielnej Góry, tylko cały czas podążając za żółtym szlakiem kierujemy się do centrum Polanicy- Zdrój.  

W miasteczku z pewnością warto pospacerować po parku zdrojowym, parku szachowym, czy promenadzie biegnącej nad brzegiem rzeki Bystrzycy Dusznickiej. Bez wątpienia punktem obowiązkowym pobytu w Polanicy powinny być odwiedziny w tutejszej pijalni i spróbowanie wód mineralnych jakie oferuje.

Deptak przy Bystrzycy Dusznickiej
Deptak przy Bystrzycy Dusznickiej

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!