Park Gródek w Jaworznie
City Break

Park Gródek, czyli Polskie Malediwy w Jaworznie

Słyszeliście kiedyś o Polskich Malediwach albo Śląskiej Chorwacji? Tak potocznie nazywany jest Park Gródek w Jaworznie. To miejsce, w którym w II połowie XX wieku znajdowała się kopalnia dolomitu w ostatnich latach przeszło niesamowitą rewitalizację. Zachwyca ono turystów, których co roku przybywa coraz więcej, by zobaczyć je na własne oczy. Zwiedzanie ułatwia świetna infrastruktura. Rozbudowane ścieżki, tablice dydaktyczne, a największą atrakcją tego miejsca są kładki prowadzące po tafli wody jednego ze stawów. 

Park Gródek w Jaworznie
Park Gródek w Jaworznie

Park Gródek Jaworzno- dojazd i parkingi

Polskie Malediwy, bo tak nazywany jest Park Gródek w Jaworznie znajdują się w północno- wschodniej części tego miasta, w dzielnicy Pieczyska. Z Katowic to zaledwie 30, a z Krakowa 60 kilometrów drogi. Szukając tego miejsca w nawigacji, musicie wpisać ulicę Jana III Sobieskiego w Jaworznie. Tym sposobem dotrzecie do jednego z bezpłatnych parkingów znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie parku. Parkingi bez problemu pomieszczą kilkaset samochodów. Jednak w słoneczny weekend nawet taka liczba miejsc parkingowych może okazać się niewystarczająca. 

Widok na zbiornik Wydra z jednej ze skarp
Widok na zbiornik Wydra z jednej ze skarp

Park Gródek- atrakcje

W Parku Gródek zbudowanych zostało kilka kilometrów ścieżek spacerowych. Dzięki temu możemy tutaj zaplanować nawet kilkugodzinny spacer w wyjątkowych okolicznościach przyrody. Mamy wybór przejścia trasą przez teren arboretum, a następnie w pobliżu bacówki (gdzie przy odrobinie szczęścia spotkamy owieczki). Tym sposobem dotrzemy do najbardziej widokowej części trasy. Możemy z niej podziwiać cały kompleks Parku Gródek spoglądając na niego z góry.

Park Gródek w Jaworznie
Park Gródek w Jaworznie

Krótsza opcja to wędrówka z parkingów w stronę stawu Gródek, który jest wykorzystywany przez nurków. Powstała tutaj baza Diving Marina Koparki, która jest jedną z najpopularniejszych miejsc do nurkowania w naszym kraju. Jej nazwa pochodzi od tego, że w stawie są zatopione koparki. 

Staw Gródek
Staw Gródek i baza nurków

Dalszy przebieg trasy prowadzi zachodnim brzegiem Stawu Gródek, a następnie przez polanę do największej atrakcji Parku Gródek, czyli Stawu Wydra. To właśnie na jego tafli znajduje się kładka oraz altanki unoszące się nad powierzchnią wody. Turkusowy kolor tego stawu wraz z pomarańczowym kolorem skarp go otaczających to widok, który na długo pozostanie w Waszej pamięci po wizycie w tym miejscu. 

Kładki na stawie Wydra czasami mogą znaleźć się pod wodą
Kładki na stawie Wydra czasami mogą znaleźć się pod wodą
… ale Tosi to zupełnie nie przeszkadzało;)

Wstęp do Parku Gródek i informacje praktyczne

Wstęp do Parku Gródek jest bezpłatny i możliwe przez całą dobę. W zbiornikach wodnych, które się tutaj znajdują obowiązuje zakaz kąpieli. Można to miejsce natomiast zwiedzać wraz z psem. Wybierając opcję trasy wiodącej nad zbiornikami wodnymi należy pamiętać, by nie zbliżać się do stromych skarp. W słoneczne i ciepłe dni na terenie parku funkcjonuje kilka punktów gastronomicznych. 

Niektóre z alejek w Parku nadają się do jazdy wózkiem
Niektóre z alejek w Parku nadają się do jazdy wózkiem

You may also like...

Dodaj komentarz