Site icon www.manawpodrozy.pl

Pałace i Zamki Opolszczyzny

Pałace i Zamki Opolszczyzny. W województwie opolskim znajduje się kilkadziesiąt zamków i pałaców! Każdy z nich jest zupełnie inny…. Pochodzą z różnych epok, charakteryzują się innymi stylami architektonicznymi, miały inne przeznaczenie i posiadają zupełnie inną historię… Każdy z tych obiektów jest jednak warty odwiedzenia!

W celu, lepszego ich poznania stworzono Opolski Szlak Zamków i Pałaców. Przez dwa tygodnie wędrówki odwiedziliśmy prawie wszystkie obiekty, które się na nim znajdują. Są one tak różnorodne, że zdecydowaliśmy, by każdy z nich opisać i zaprosić Was do tego, by poznać je znacznie bliżej… bo warto!

Pałac w Mosznej- najsłynniejszy pałac Opolszczyzny. Pałace i Zamki Opolszczyzny

P.S. Lokalizację wszystkich opisanych przez nas pałaców i zamków możecie sprawdzić na poniższej mapie (wystarczy kliknąć na ikonę „zabytek” znakowaną na czerwono, a uzyskacie informację o danym obiekcie)

1. Pałac w Mosznej

Przemierzanie opolskiego szlaku pałaców i zamków rozpoczniemy od Mosznej. To w tej wsi znajduje się jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych pałaców w całej Polsce. Jego wschodnie skrzydło wzorowane było na bawarskim zamku Neuschwenstein, który znamy z czołówek produkcji Disneya. Nic dziwnego, że turyści, którzy po raz pierwszy przybywają do Mosznej, czują się jakby przenieśli się do bajki:)

Wschodnie skrzydło Pałacu w Mosznej

Historia architektonicznej perełki Opolszczyzny

Historia pałacu w Mosznej sięga XVIII wieku, kiedy to rodzina Reisewitz wybudowała barokową rezydencję (środkowa część dzisiejszego obiektu). Przez kolejnych 100 lat pałac przechodził z rąk do rąk, aż w końcu w 1866 r. trafił w ręce rodziny Wincklerów. Barokowa rezydencja spaliła się w 1896 r., a ówczesny właściciel Franz Hubert Tiele- Winckler (drugie nazwisko przejął po bogatej małżonce pochodzącej z rodziny arystokratycznej) zdecydował na jej odbudowanie… Wtedy to właśnie padł pomysł, by nie tylko odrestaurować dawny barokowy pałac, ale i wznieść okazałe wschodnie skrzydło, które jest najbardziej bajkowym elementem całego obiektu.

Skrzydło zachodnie zostało natomiast wybudowane specjalnie dla cesarza Wilhelma- ówczesnego władcy Niemiec. Przyjeżdżał on do Mosznej na polowania, stąd Tiele-Wienckler postanowił dla niego i jego służby wznieść właśnie tę część pałacu, której budowa zakończyła się w 1913 roku. Rodzina Tiele- Wincklerów była zmuszona opuścić rezydencję w 1945 roku. Niestety, Armia Czerwona choć nie zniszczyła obiektu to rozgrabiła jego wnętrza. W 1972 roku postanowiono, by w pałacu zlokalizować Centrum Leczenia Nerwic. Funkcjonowało ono aż do 2013 r., kiedy to zostało przeniesione do pobliskiego nowo powstałego budynku.

Zmierzając ku wejściu Pałacu w Mosznej. Pałace i Zamki Opolszczyzny

Pałac w Mosznej dzisiaj

Aktualnie w Pałacu w Mosznej znajduje się hotel, restauracja oraz kawiarnia. Co ciekawe, za noclegi można zapłacić Polskim Bonem Turystycznym, stąd jeśli któreś dziecko chciałoby spędzić noc w pałacu, ma ku temu bardzo dobrą okazję;) Pałac jest oczywiście również udostępniony zwiedzającym mającym możliwość podziwiać jego tajemne komnaty, których w całym budynku jest 365. Niestety, nie posiadają one oryginalnego wyposażenia, gdyż jak już wspominaliśmy zostało ono rozgrabione. Stąd, pomieszczenia zamkowe mają surowy charakter i często rozczarowują turystów, którzy zdecydują się tutaj przyjechać.

Nas, również one nie zachwyciły. Jednak dużo lepiej jest na zewnątrz. Perełka architektoniczna Opolszczyzny przyciąga nasz wzrok z każdej strony! Liczymy i liczymy, ale 99 wieżyczek nie możemy się doliczyć, a podobno właśnie tyle ich posiada pałac! Dlaczego taka liczba? Podania mówią, że mogło to mieć związek z koniecznością płacenia wyższych podatków przez właściciela, jeśli chciałby on wybudować tych wieżyczek 100 i więcej. Jednak, najbardziej prawdopodobne jest to, że to tylko fantazja Tiele- Wiencklera sprawiła, iż pałac posiada 99 wieżyczek i 365 pomieszczeń…

Warty odwiedzenia jest również przy pałacowy park. Ma on ponad 200 ha, więc spacerować jego alejkami można naprawdę długimi godzinami… Gdy zagłębimy się w jego głąb natrafimy na stary cmentarz. Pochowani są ona nim członkowie rodziny Tiele- Wiencklerów, którym zawdzięczamy obecny wygląd pałacu.

Zwiedzając województwo opolskie odwiedź również Stobrawski Park Krajobrazowy

Przy pałacowy park, a w oddali barokowa część Pałacu w Mosznej
Cmentarz rodziny Tiele- Winckler

Zwiedzanie

Pałac w Mosznej z parkiem można zwiedzać codziennie, niezależnie od pory dnia. Wieczorami w piątki i soboty odbywa się tzw. ekstremalne zwiedzanie Pałacu w Mosznej, na którym udostępnione zostają turystom podziemia i inne pomieszczenia na co dzień pozostające zamknięte. Największe tłumy odwiedzających Pałac w Mosznej są w maju, kiedy to odbywa się tutaj Święto Kwitnących Azalii. Oprócz możliwości podziwiania pięknych kwiatów, w pałacu organizowane są liczne koncerty i spotkania ze znanymi osobistościami świata kultury. Szczegółowy cennik i godziny otwarcia Pałacu w Mosznej można znaleźć TUTAJ.

2. Zamek Piastów Śląskich w Brzegu

Dziedziniec zamkowy jest otoczony z trzech stron krużgankami w stylu renesansowym. Pałace i zamki Opolszczyzny

Historia zamku w Brzegu sięga czasów średniowiecznych, kiedy to Piastowie zdecydowali o budowie w tym miejscu swojej siedziby. Przypuszcza się, że to książe legnicki, Henryk Brodaty miał decydujący głos o tym, gdzie wznieść warownię. Do XVII wieku, budowla ta miała charakter typowo obronny. Wówczas, władzę w Brzegu przejął książe Jerzy II, który przebudował gotycki zamek w elegancką, renesansową rezydencję. Charakterystycznym elementem był dziedziniec otoczony krużgankami. Świetność zamku w Brzegu nie trwała długo. W 1741 roku został on zbombardowany przez wojska pruskie i przez ponad 200 lat pozostawał ruiną. W latach 60. XX wieku zdecydowano o jego odbudowie. Prace trwały ponad 20 lat, aż w końcu w 1988 roku można było znów cieszyć się jego pięknem. 

Spacerując samotnie krużgankami można się przenieść w czasy renesansu. Pałace i zamki Opolszczyzny

Zamek w Brzegu dzisiaj

Aktualnie, zamek w Brzegu jest siedzibą Muzeum Piastów Śląskich. Zorganizowane są tutaj wystawy, które mają za zadanie przybliżyć dzieje tego rodu. Na nas ogromne wrażenie zrobiła wystawa ukazująca sarkofagi władców piastowskich, z najokazalszym należącym niegdyś do księcia Jerzego II. Inne wystawy jakie można oglądać to, m.in. śląskie rzeźby sakralne, czy galeria ikon. 

Brama wjazdowa do Zamku w Brzegu z popiersiami przedstawicieli dynastii Piastów. Pałace i zamki Opolszczyzny

To, co dla nas okazało się najciekawsze znajdowało się na zewnątrz brzeskiego zamku. Ogromne wrażenie zrobiły na nas dziedziniec otoczony krużgankami, który bardzo przypomina ten, który znamy z krakowskiego Wawelu. Warta uwagi jest również brama wjazdowa z portalem, na którym umieszczono popiersia królów i książąt piastowskich. Co istotne, zamek w Brzegu, w 2018 roku otrzymał status Pomnika Historii, dzięki czemu jest on objęty ścisłą ochroną. 

Sarkofag księcia Jerzego- inicjatora przebudowy brzeskiego zamku w renesansową rezydencję

Zwiedzanie

Zamek udostępniony jest do zwiedzania od wtorku do niedzieli od 10.00 do 17.00. Ceny biletów są uzależnione od liczby wystaw, jakie chcemy odwiedzić. Pełny cennik jest dostępny TUTAJ

3. Wieża Piastowska w Opolu

Tą 42- metrową, XIII- wieczną budowlę kojarzy z pewnością większość Polaków. Wszystko za sprawą Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu i wznoszącej się za słynnym amfiteatrem wieży- tak to właśnie jest Wieża Piastowska. Jest ona pozostałością po Zamku Piastowskim, który został… rozebrany w latach 1928- 31, by na jego miejsce wznieść nowy gmach rejencji miasta Opola (dzisiejszy Urząd Wojewódzki). Oprócz, wieży Piastowskiej po zamku pozostał również staw zamkowy (potocznie zwany stawem Barlickiego), który był częścią przy zamkowego parku, a jeszcze wcześniej zamkowej fosy. 

Wieża Piastowska w Opolu ma 42 metry wysokości i jest odchylona od pionu o 1,5 stopnia! Pałace i zamki Opolszczyzny
Oprócz wieży Piastowskiej, po dawnym zamku pozostał również staw

Zwiedzanie. Pałace i zamki Opolszczyzny

Wieżę Piastowską w Opolu zwiedza się z przewodnikiem, który w barwny sposób opowiada o czasach świetności Zamku Piastowskiego. Za sprawą multimedialnej wystawy przeniesiemy się kilkaset lat wstecz, dzięki czemu będziemy mogli poznać życie zamkowych mieszkańców. Zobaczymy, jak wojowie musieli sobie radzić z wrogiem, a także osobiście poznamy… Bolka I. Co więcej, z wieży rozpościera się bardzo ładny widok na Opole, który możemy porównać z panoramą, jaka się z niej rozciągała w XIX wieku, a to wszystko dzięki interaktywnemu obrazowi znajdującemu się tuż przed wyjściem na taras. Cennik i godziny zwiedzania wieży są dostępne TUTAJ

Widok z Wieży Piastowskiej na Stare Miasto. Pałace i zamki Opolszczyzny

4. Zamek Oppersdorffów w Głogówku

Historia zamku w Głogówku jest tak różnorodna i barwna, że wystarczyłaby do opisania dziejów kilku tego typu obiektów. Pierwsze wzmianki o warowni w Głogówku pochodzą z XIII wieku. Prawdopodobnie swoją siedzibę mieli tutaj książęta należący do rodu Piastów Śląskich. W XVI wieku zamek został przejęty przez szlachecką rodzinę Oppersdorffów, która pozostała jego właścicielem aż do 1945 roku!

W 1655 roku w głogówieckim zamku schronienie przed Potopem Szwedzkim znalazł król Polski Jan Kazimierz. Wraz z nim rezydowało tutaj blisko 2000 dworzan, w tym, min. poeta Jan Andrzej Morsztyn. Kto czytał Potop, Sienkiewicza może skojarzyć Głogówek ze sceną, w której Andrzej Kmicic oddaje się opiece Matce Boskiej Częstochowskiej. Zawierzenia tego dokonał w pobliskiej zamkowi Kaplicy Loretańskiej. Tak naprawdę, obraz Matki Bożej Częstochowskiej w trakcie Potopu Szwedzkiego  nie był ukryty w tej kaplicy, tylko w klasztorze Paulinów, w pod głogówieckim Mochowie. 

Brama wjazdowa do Zamku w Głogówku. Pałace i zamki Opolszczyzny

Na zamku w Głogówku przed wojną skrywała się również inna, sławna osoba. Był to Ludwig van Beethoven. W 1806 roku, uciekał on przed wojną napoleońską, a schronienie zapewniła mu rodzina Oppersdorffów. W podziękowaniu za opiekę i gościnę, muzyk skomponował z dedykacją dla niej, IV symfonię B-dur opus 60. Na pamiątkę tego wydarzenia, w Głogówku co roku organizowany jest Festiwal im. Beethovena. 

Zamek w Głogówku niestety popadł w ruinę. Pałace i zamki Opolszczyzny

W XIX w. zamek w Głogówku, po wielkim pożarze, przebudowano w budowlę w stylu neogotyckim. Po opuszczeniu go przez ród Oppersdorffów w 1945 roku, zaczął popadać w coraz większą ruinę. Władze miejskie, próbowały lokować w nim różne instytucje, m.in. muzeum, czy galerię malarstwa Jana Cybisa. Niestety nie uchroniło to zamku przed powolnym upadkiem. 

Mocno zaniedbana część zamku w Głogówku

Zwiedzanie 

Aktualnie na zamku trwają prace renowacyjne, jednak stopień ich zaawansowania jest niewielki. W związku z tym zwiedzanie tego obiektu jest na dzień dzisiejszy niemożliwe. Natomiast udostępniony dla turystów i mieszkańców jest zabytkowy park, który pozwala na spacerowanie tuż przy zamkowych murach. 

Wyremontowana fasada Zamku w Głogówku

5. Pałac Sulisław. Pałace i zamki Opolszczyzny

Pałac Sulisław to najlepszy przykład na to, że polskie, zapomniane zabytki warto odrestaurowywać, a później cieszyć się ich pięknem! Jego historia sięga XVII wieku, gdy w Sulisławiu zakon templariuszy wzniósł zamek wraz z majątkiem rycerskim. Budowla ta, jednak po 200 latach całkowicie odmieniła swoje oblicze, gdyż została przebudowana w pałac w stylu neogotyckim.

Za wszystkim stała Joanna Schaffgotsch- właścicielka kilkudziesięciu śląskich hut i kopalni, a także gospodyni pięknego pałacu w Kopicach (pozostającego obecnie w ruinie). Po II wojnie światowej, pałac w Sulisławiu przejęła administracja państwa polskiego. Niestety z roku, na rok jego stan pogarszał się coraz bardziej…. Aż do 2006 roku, gdy zniszczony pałac odkupiła firma deweloperska z Warszawy, która w zaledwie 6 lat odrestaurowała go, a w jego wnętrzach otwarła jedyny w województwie opolskim 5- gwiazdkowy hotel.

Pałac w Sulisławiu. Pałace i zamki Opolszczyzny
Brama wjazdowa do Pałacu w Sulisławiu
Pałac Sulisław. Pałace i zamki Opolszczyzny

Nowa historia pałacu w Sulisławiu

Aktualnie, Pałac w Sulisławiu oprócz funkcji hotelowej w swoich wnętrzach kryje również SPA, salę konferencyjną, salę weselną, a także restaurację. W jego pięknie zdobionych pomieszczeniach możemy podziwiać, m.in. bogatą kolekcję porcelany pochodzącej z Tułowic, szkic Jana Matejki, czy… stół przy którym powstawały największe hity Rolling Stones! 

Słynny stół przy którym nie raz spotykali się muzycy Rolling Stones
Wnętrza Pałacu w Sulisławiu (w komodach bogata kolekcja porcelany z Tułowic)
Wnętrza Pałacu w Sulisławiu

Miejsce dla relaksu

Pałac, wraz z pobliskim odremontowanym folwarkiem jest jedynym w Polsce centrum Jogi i Ajurwedy. W tym miejscu, regularnie są organizowane wydarzenia, na które zjeżdżają sympatycy tych systemów medycyny i filozofii indyjskiej. W pobliżu pałacu znajduje się również zagroda dla danieli, a także pole golfowe. Do pałacu przynależy również zabytkowy park, a także stawy z odbudowanym, tzw. Pałacem na Wodzie. Przy nim znajduje się piaszczysta plaża, a w okresie letnim funkcjonuje tutaj strzeżone kąpielisko.

Pałac na Wodzie i kąpielisko z piaszczystą plażą
Zagroda danieli przy Pałacu w Sulisławiu
Przypałacowy folwark

Informacje praktyczne

Przy pałacowy park poleca się na spacery:)

6. Jakubus- Pałac w Jakubowicach. Pałace i zamki Opolszczyzny

Pałac Jakubus od frontu. Pałace i zamki Opolszczyzny

Jakubus to kolejny pałac na Opolszczyźnie, który powstał niczym feniks z popiołów. Został on wzniesiony w 1882 roku z projektu Karla Ernsta von Prittwitza (budowniczego, min. Twierdzy Poznań), jednak do dnia dzisiejszego nie wiadomo kto był zleceniodawcą tej budowy. Rezydencja wybudowana została w samym centrum 4 ha parku, co świadczy o zamożności ówczesnego właściciela i chęci odseparowania się od codziennych spraw. Przypuszcza się, że pałac mógł być letnią rezydencją jednego z okolicznych możnowładców. Po II wojnie światowej, znajdowały się tutaj mieszkania pracowników lokalnego PGR-u. Dopiero w 2006 roku znalazł się inwestor, który postanowił odrestaurować pałac i okoliczny park. Była nim spółka Osadkowski SA. 

Pałac Jakubus dzisiaj

Odrestaurowany dworek mieści w swoich wnętrzach pokoje i apartamenty, a także restauracje i pub. Uwagę przyciąga świetnie odnowiony park, który stanowi integralną część pałacu. Wokół Pałacu Jakubus powstał ośrodek jeździecki- jeden z najnowocześniejszych w Polsce. Odbywają się tutaj liczne zawody, również te o randze Mistrzostw Polski. W kompleksie przypałacowym znajdują się także stawy z ogólnodostępną, piaszczystą plażą. 

Konie to stali bywalce kompleksu Pałac Jakubus. Pałace i zamki Opolszczyzny

Zwiedzanie

Pałac Jakubus jest otwarty dla wszystkich chętnych, którzy pragną zobaczyć jego wnętrza. Zwiedzanie zarówno dworu jak i przypałacowego parku jest bezpłatne.

P.S. W Pałacu Jakubus istnieje możliwośc zrealizowania Polskiego Bonu Turystycznego!

Prz Pałacu Jakubus znajduje się ogólnodostępna plaża

7. Pałac Pawłowice 

Neogotycki pałac w Pawłowicach został wzniesiony w 1864 roku na zlecenie rodu von Pannwitz. Niestety, ze względu na długi, szybko ten budynek utracili. W okresie międzywojennym pałac przejęli powstańcy śląscy, którzy jednak zostali wypędzeni przez Niemców, popieranych przez lokalną społeczność. W okresie powojennym w budynku pałacu funkcjonowała szkoła podstawowa, a także dom kultury.

Natomiast w latach 60. XX wieku rozpoczęło się w nim nauczanie przyszłych rolników. Szkoła rolnicza funkcjonowała aż do 2002 roku. Niestety, w tym czasie stan obiektu znacznie się pogorszył. W 2006 roku, pałac kupił obecny właściciel, który zdecydował się na jego odrestaurowanie. Drzwi nowego pałacu otworzyły się w 2010 roku.

Pałac Pawłowice po rewitalizacji wygląda niesamowicie! Pałace i Zamki Opolszczyzny
Wnętrza Pałacu w Pawłowicach. Pałace i Zamki Opolszczyzny

Pałac Pawłowice dzisiaj

Aktualnie Pałac Pawłowice to przede wszystkim hotel i miejsce organizowania licznych imprez okolicznościowych. Na gości odwiedzających to miejsce czeka jeszcze wiele, innych atrakcji, takich jak centrum SPA z saunarium oraz grotą solną. Nam najbardziej do gustu przypadło miejsce, w którym można skosztować wina wyprodukowanego z winogron pozyskanych z przy pałacowej winnicy. Powstała ona w 2015 roku, a aktualnie składa się aż z 4500 winorośli! Delicious! 

Winnica Pawłowice
Wina prosto z Pałacu w Pawłowicach

Zwiedzanie

Pałac w Pawłowicach jest udostępniony dla wszystkich chętnych, którzy pragną go odwiedzić. Wejście jest bezpłatne, jednak należy pamiętać, że w przypadku odbywania się w nim imprez okolicznościowych, odwiedzenie wszystkich zakamarków tego obiektu będzie niemożliwe. Z tego względu najlepiej w odwiedziny do Pawłowic udać się w środku tygodnia.  

Podziemia Pałacu Pawłowice zaadoptowano na klimatyczną winiarnię

P.S. Przy Pałacu w Pawłowicach mieści się restauracja, która znajduje się na Szlaku Kulinarnym Opolski Byfyj. Ten tytuł zawdzięcza ona temu, że w swoim menu serwuje dania tradycyjne dla kuchni Śląska Opolskiego.

Pałac w Pawłowicach- wejście główne

8. Pałac w Tułowicach. Pałace i Zamki Opolszczyzny

XIX- wieczny renesansowy pałac powstał w miejscu dawnej warowni średniowiecznej. Jego mury zamieszkiwała rodzina Frankenberg- właścicieli słynnej fabryki porcelany funkcjonującej w Tułowicach po dzisiejsze czasy. Po II wojnie światowej i wyemigrowaniu dotychczasowych właścicieli pałacu, w jego wnętrzach urządzono szkołę leśną, a następnie internat, w którym do dzisiaj mieszkają uczniowie tej placówki oświatowej. 

Zachodnia fasada Pałacu w Tułowicach. Pałace i Zamki Opolszczyzny
Wschodnia fasada Pałacu w Tułowicach. Pałace i Zamki Opolszczyzny

Zwiedzanie

Pałac w Tułowicach jest niedostępny dla turystów. Jego podziwianie jest tylko i jedynie możliwe z zewnątrz, gdyż dla wszystkich udostępniony jest przy pałacowy park.

9. Zamek w Dąbrowie

Piękna fasada Zamku w Dąbrowie. Pałace i Zamki Opolszczyzny

Historia zamku w Dąbrowie, leżącej ok. 15 kilometrów na południowy- zachód od Opola sięga początku XVIII wieku. Wtedy to ród von Mettich- Tschetschau podjął decyzję o budowie rezydencji w stylu renesansowym na jednym ze wzgórz leżących na skraju Borów Niemodlińskich. Kolejny burzliwy okres w historii tego obiektu przypadł na przełom XIX i XX wieku, gdy zakupili go Hochbergowie, właściciele zamków w Pszczynie oraz Książu.

Zdecydowali oni o gruntownej przebudowie zamku w Dąbrowie w styl neorenesansowy. Budowla bez większych zniszczeń przetrwała obie wojny światowe. W czasach PRL-u obiekt oddano Wyższej Szkole Pedagogicznej, która prowadziła w nim zajęcia. Niestety, coraz gorszy stan budynku sprawił, że studenci przenieśli się do Opola, a zamek zaczął popadać w ruinę. Aktualnie budynkiem zarządza Uniwersytet Opolski, jednak jego stan techniczny jest bardzo zły. 

Zwiedzanie

Ze względu na bardzo zły stan budynku, zwiedzanie jego wnętrzy na dzień dzisiejszy jest niemożliwe. Ogólnodostępny jest jedynie 20- hektarowy przy zamkowy park, którym spacerując możemy podziwiać zamek z zewnątrz. 

10. Zamek w Niemodlinie

Zamek w Niemodlinie od strony mostu 4-ec świętych. Pałace i Zamki Opolszczyzny

Zamek w Niemodlinie powstał w 1313 r., przez co jest jedną z najstarszych warowni, jaką wzniesiono na Śląsku Opolskim. Przez długie lata rezydowali w nim Piastowie Śląscy z księciem Bolkiem I na czele. W XVI wieku przeszedł we władanie rodziny Hohenzollernów, którzy przebudowali go w okazałą renesansową rezydencję. Charakterystycznym elementem budynku są krużganki zdobiące dziedziniec. Kolejno na zamku rezydowali niemieccy arystokraci, tacy jak Promnitz oraz Praschmowie, którym to zamek Niemodlin zawdzięcza dzisiejszy wygląd. Po II wojnie światowej, obiekt przeszedł we władanie państwa polskiego, które ulokowało w nim, m.in. szkołę podstawową. Niestety, nieremontowany popadał w coraz większą ruinę…

Szansa na „nowe życie” dla niemodlińskiego zamku?

Po wielu latach zaniedbań, w 2015 roku zamek w Niemodlinie zakupiło małżeństwo z Łodzi, którzy sukcesywnie doprowadzają obiekt do stanu z okresu jego świetności. Na dzień dzisiejszy przeprowadzono gruntowny remont dachu, a także oczyszczono piwnice. W tych drugich warte uwagi są sarkofagi ze szczątkami rodziny Praschmów, a także bogata kolekcja ikon. Co więcej, w podziemiach zamku Niemodlin mieści się sala tortur, a także planowane jest otwarcie winiarni. Na nas ogromne wrażenie zrobiła kaplica zamkowa. Jej surowy wygląd nadaje temu miejscu tajemniczości. Niestety, aktualne niemożliwe jest zwiedzanie I piętra zamku, ze względu na zawalenie się stropu. Tym większa szkoda, gdyż ominął nas spacer krużgankami, a także wizyta w replice słynnej bursztynowej komnaty. Nowi właściciele zamku odrestaurowali również przy zamkowy park, w którym prowadzą hodowlę danieli.

Sarkofagi Praschmów w podziemiach zamku w Niemodlinie. Pałace i Zamki Opolszczyzny
Kaplica zamkowa- jej surowy charakter zrobił na nas ogromne wrażenie. Pałace i Zamki Opolszczyzny

Zwiedzanie

Zwiedzanie Zamku Niemodlin jest możliwe w od wtorku do piątku o godzinie 13.00, a w weekendy od 10 do 17. Zalecana jest wcześniejsza rezerwacja. Ponadto, na zamku odbywa się wiele imprez zachęcających do odwiedzenia tego miejsca, m.in. Święto Karpia, pokazy pracy alchemika, czy koncerty. Więcej informacji o zwiedzaniu, a także cennik biletów dostępny jest TUTAJ.

Zamek w Niemodlinie. Pałace i Zamki Opolszczyzny

Jeśli zainteresowaliśmy Was tematem opolskich pałaców i zamków to zachęcamy Was do obejrzenia krótkiego filmu, dzięki któremu przeniesiecie się wirtualnie do poszczególnych obiektów:)

Wpis powstał we współpracy z Opolską Regionalną Organizacją Turystyczną w ramach 3. Turystycznych Mistrzostw Blogerów organizowanych przez Polską Organizację Turystyczną.

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Exit mobile version