Pałac w Mosznej z Prudnika na rowerze

Pałac w Mosznej to jedna z największych atrakcji województwa opolskiego. Bajkowa budowla przypominające te znane nam z bajek przyciąga do Mosznej corocznie tysiące turystów. Dla zwiększenia dostępności turystycznej tego miejsca postanowiono stworzyć drogę rowerową, która połączyła Prudnik właśnie z Moszną. Trasa ta jest prawie na całej długości (poza niewielkim fragmentem) wyłączona z ruchu samochodowego, więc idealnie nadaje się do tego, by wybrać się nią na rowerową, rodzinną przejażdżkę. 

Pałac w Mosznej z Prudnika na rowerze

Droga rowerowa Prudnik- Pałac w Mosznej, gdzie zacząć wycieczkę? 

Wycieczkę można rozpocząć w Prudniku. Parkingi znajdują się w centrum miasta, co pozwala na zwiedzenie również jego zabytkowej starówki. Droga rowerowa, jednak rozpoczyna się dopiero na granicy Prudnika i Lubrzy. Stąd, jeśli chcemy jechać tylko nią, to dogodnym miejscem rozpoczęcia wycieczki jest parking centrum handlowego w Lubrzy (zaznaczone na poniższej mapie). 

Droga rowerowa Prudnik- Pałac w Mosznej, jak przebiega? 

Tak jak już wspomnieliśmy, rozpoczyna się ona na granicy Prudnika i Lubrzy, tuż obok ronda im. Stanisława Szozdy- słynnego kolarza, medalisty olimpijskiego i zwycięzcy Wyścigu Pokoju, który pochodził właśnie z Prudnika. Stamtąd po ok. 2 kilometrach wjeżdżamy do Lubrzy. W niej musimy przejechać na drugą stronę jezdni, a następnie przejechać przez przejazd kolejowy. Mimo że nie jeżdżą już po nim kursowe pociągi, to można na tej trasie spotkać składy turystyczne.

Po przekroczeniu przejazdu kolejowego wjeżdżamy na najpiękniejszy fragment całej drogi rowerowej. To odcinek biegnący pośród zabytkowej Alei Lipowej. Jeszcze niedawno biegła tędy droga wojewódzka łącząca Prudnik z Opolem. Zwiększone natężenie ruchu wymógł jednak jej przebudowę. Padł nawet pomysł wycinki zabytkowych drzew. Jednak się one ostały i stanowią cień dla cyklistów, a drogę poprowadzono całkowicie nowym śladem. 

Pałac w Mosznej z Prudnika na rowerze
Przejazd przez Aleję Lipową

Dalej dojeżdżamy do Białej, małej miejscowości, w której większość mieszkańców deklaruje przynależność do mniejszości niemieckiej. W pobliżu rynku czeka nas niemiła niespodzianka, gdyż droga rowerowa się kończy i brak jest jakiejkolwiek informacji, jaki jest jej dalszy przebieg. Podpowiadamy, jedźcie nadal na wprost przez rynek, a droga rowerowa powróci kilkadziesiąt metrów za centralnym placem miasta. 

Pałac w Mosznej z Prudnika na rowerze
Zjazd do Białej
Pałac w Mosznej z Prudnika na rowerze

Po wyjeździe z Białej czeka nas dłuższy fragment drogi rowerowej (ok. 6 km), który biegnie wzdłuż drogi wojewódzkiej, ale nigdy nie wymaga na nas, by na nią wjechać. Sytuacja zmienia się, dopiero gdy dojeżdżamy do Dębiny. Tutaj niestety nie pomyślano o tym, by oznaczyć przejazd przez drogę również dla rowerów. Stąd musimy zejść z naszych dwóch kółek i przeprowadzić rower przez przejście dla pieszych. Dopiero wtedy znajdziemy się na ostatnim fragmencie drogi rowerowej, która po ok. 2 kilometrach doprowadzi nas do Mosznej. Z drogi rowerowej do Pałacu w Mosznej rowerem najdogodniej jest dojechać poprzez teren Centrum Terapii Nerwic. Aby się tam dostać, jadąc od strony Prudnika, trzeba dojechać na koniec Mosznej i za kierunkowskazami skręcić w lewo.

Czytaj także: Velo Czorsztyn

Pałac w Mosznej z Prudnika na rowerze
Park przypałacowy w Mosznej
Pałac w Mosznej
Pałac w Mosznej

P.S. Jeśli w Dębinie nie przejdziecie na drugą stronę drogi przez przejście dla pieszych i pojedziecie ok. 1,5 kilometra dalej drogą rowerową, to dojedziecie do Zielonej Zatoki. To urokliwe miejsce rekreacji, powstałe w miejscu żwirowni. Jest tutaj plaża, wypożyczalnia sprzętu wodnego, a także restauracja. 

Pałac w Mosznej z Prudnika na rowerze
Zalew Zielona Zatoka w Dębinie

Zamek w Mosznej- bilety wstępu

Wstęp na teren pałacu w Mosznej (również do parku) jest płatny. Aktualny cennik możesz sprawdzić TUTAJ. Po terenie parku można poruszać się rowerem, jednak miejmy na uwadze fakt, że jest tutaj tłoczno, a piesi mają przed nami pierwszeństwo. 

Pałac w Mosznej
Pałac w Mosznej

Droga rowerowa z Prudnika do Mosznej ma długość ok. 20 kilometrów. Oprócz niewielkiego fragmentu w Białej i przejścia przez drogę wojewódzką 414 w Dębinie jest na całym odcinku całkowicie wyłączona z ruchu samochodowego. To ogromny jej plus. W drodze powrotnej do Prudnika koniecznie podziwiajcie piękną panoramę górską obejmującą swym zasięgiem nie tylko najbliższe Góry Opawskie, ale i szczyty Wysokiego Jesionika. 

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!