Ostróda i Iława to dwie największe miejscowości leżące na Mazurach Zachodnich. Obie liczą sobie ponad 700 lat. Jednak zarówno Ostróda jak i Iława zostały mocno doświadczone podczas II wojny światowej i niewiele pozostało z ich zabytkowej zabudowy. Życie obu miast toczy się wokół jezior. W obu odnajdziemy promenady, mariny, czy plaże miejskie. Urokliwe położenie wśród lasów i jezior sprawia, że Ostróda i Iława są chętnie odwiedzane przez turystów. Co warto zobaczyć w tych miejscowościach?
Poniżej znajduje się mapka, na której zaznaczyliśmy położenie miejsc, o których piszemy w tekście
Ostróda i Iława- szlakiem zabytków
Z zabytków w Ostródzie na szczególną uwagę zasługuje Zamek Krzyżacki. Obiekt został wzniesiony na początku XIV wieku. Do ciekawszych epizodów z historii zamku należy fakt, że w 1410 roku po bitwie pod Grunwaldem, to właśnie do Ostródy przywieziono ciało Wielkiego Mistrza Krzyżackiego Ulricha von Jungingena. Ostródzki zamek był również miejscem, z którego w 1807 roku swoim cesarstwem zarządzał Napoleon Bonaparte. Aktualnie w zamku mieści się muzeum oraz biblioteka. W jego wnętrzach można zobaczyć wystawy, na których prezentowane są pamiątki związane z Ostródą, które zostały znalezione w trakcie prac archeologicznych, bądź przekazane przez mieszkańców. Jedna z sal poświęcona została także osobie Napoleona Bonaparte i jego armii w kontekście ich pobytu na ostródzkiej ziemi.
Wartym uwagi miejscem w Ostródzie jest kościół ewangelicki. Jego wnętrze wprawia w osłupienie. Mnóstwo ławek, które są wciśnięte w każdy kąt kościoła, robi ogromne wrażenie. Do tego unikatowy ołtarz połączony z amboną. Ze względu na fantastyczną akustykę kościoła, w jego wnętrzach organizowane są koncerty. Jeśli natraficie na zamknięte drzwi tej świątyni, to zapukajcie na plebanię, wówczas z pewnością ktoś Was wpuści do środka. W okresie letnim, w soboty możliwe jest wejście na wieżę tego kościoła, skąd rozpościera się panorama na Ostródę i otaczające ją jeziora.
Zobacz także: Kanał Elbląski, czyli statkiem po trawie
Jeśli już poruszyliśmy temat kościołów, to przechadzając się przez Ostródę warto odwiedzić kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Ta neogotycka budowla w swoich wnętrzach kryje przepiękne witraże. W jednej z naw tej świątyni znajduje się także najstarszy ruchomy zabytek Ostródy, czyli drewniana pieta z początku XV wieku.
Wydaje nam się, że Iława ma jeszcze mniej zabytkowych obiektów niż Ostróda (chyba że nie wszystkie poznaliśmy). Z pewnością budynkiem wyróżniającym się po przyjeździe do centrum Iławy jest neobarokowy ratusz. W jego wnętrzach, oprócz siedziby magistratu, znajduje się także Lokalna Informacja Turystyczna. Tuż obok ratusza, zabytkiem wartym uwagi jest kościół pw. Przemienienia Pańskiego. Świątynia została wzniesiona na początku XIV wieku, w tym samym okresie, w którym powstawało miasto. Potężna, gotycka budowla w swoim wnętrzu skrywa ciekawy barokowy ołtarz. Obok kościoła i ratusza nasz wzrok przyciągnął również budynek kinoteatru. Obiekt powstał na początku XX wieku i był pierwotnie przeznaczony jako hala targowa. Obecnie znajduje się tutaj kino. Przyjeżdżając do Iławy pociągiem, z pewnością zwrócicie uwagę na przepięknie odrestaurowany zabytkowy dworzec kolejowy. Warto wstąpić do jego wnętrza i zobaczyć herby miast, do których można było kiedyś z Iławy bezpośrednio dotrzeć. Przed budynkiem dworca, na tzw. Placu Kolejarzy znajduje się zabytkowa lokomotywa, która stała się obiektem wyjątkowego zainteresowania naszej córki.
Ostróda i Iława- miasta, gdzie życie toczy się przy brzegu jezior
Ważnym miejscem, gdzie toczy się życie Ostródy i Iławy są nadbrzeża jezior. W przypadku Ostródy takim akwenem jest Jezioro Drwęckie. Jego wschodni brzeg znajduje się praktycznie w samym centrum miasta, tuż obok tak ważnych obiektów jak Urząd Miasta, czy wspomniany wcześniej zamek krzyżacki. Wzdłuż tego jeziora poprowadzona jest promenada o długości kilku kilometrów, wzdłuż której znajdują się kawiarnie i restauracje. Przy brzegu Jeziora Drwęckiego w Ostródzie funkcjonują także mariny. Zdradzimy Wam, że obok największej z nich znajduje się fantastyczny plac zabaw (aby do niego dotrzeć, wpiszcie w wyszukiwarkę google, Strefa Aktywności Rodzinnej Ostróda i na pewno go znajdziecie).
Bliżej centrum, w okolicach mola znajduje się także pomost, z którego w rejsy po Jeziorze Drwęckim wypływają statki Żeglugi Ostródzko- Elbląskiej. Jeśli już wspomnieliśmy o molo, to warto odnotować, że w altance, która się na nim znajduje, w okresie letnim odbywają się koncerty. Dużo większe wydarzenia muzyczne mają natomiast miejsce w nieodległym amfiteatrze. Nam udało się wejść na jego teren ze względu na fakt, że akurat trwała tam impreza z okazji Dnia Dziecka. Wejść było łatwo, ale gorzej z wyjściem, bo nasza Tosia została pochłonięta przez zabawę.
W Iławie jeziorami wokół, których “kręci”się życie jest Mały Jeziorak i Jeziorak. Wzdłuż tego pierwszego poprowadzona jest promenada, która jest idealnym miejscem na spacery, jogging, czy przejażdżki rowerem. Wzdłuż brzegu Małego Jezioraka funkcjonuje kilka kawiarni i restauracji. Znajdują się tutaj również wypożyczalnie sprzętu wodnego, a także przystań statku pasażerskiego Ilavia, którym można się wybrać na rejs po Jezioraku.
Drugim istotnym dla Iławy jeziorem jest oczywiście Jeziorak, czyli najdłuższe jezioro w Polsce. Jego długość to ponad 27 kilometrów! Na Jezioraku znajduje się aż 16 wysp, w tym największa w Polsce wyspa śródlądowa, czyli Wielka Żuława. Jej powierzchnia to 82,4 ha, a jedyną możliwością dotarcia na nią jest pokonanie drogi wodnej. W tym celu kursuje specjalny prom, który dowozi na wyspę turystów, którzy spędzają na niej urlop w ośrodkach wypoczynkowych, jakie tam się znajdują.
Nad brzegiem Jezioraka znajduje się także najnowocześniejszy port na Mazurach Zachodnich. W jego wnętrzach umiejscowiony jest bosmanat, rozbudowane zaplecze sanitarne, restauracja, informacja turystyczna, a nawet warsztat, gdzie można naprawić swoją jednostkę. W porcie znajduje się także dźwig do slipowania jachtów. My wizytę w porcie połączyliśmy z krótkim rejsem po Jezioraku, na który zaprosił nas Rafał z ważka.net. Rafał jest organizatorem kolonii dla młodzieży, która w czasie spędzonym z nim uczy się kierowania jachtem, a także życia na nim. Poza tym prowadzi on kursy, umożliwiające uzyskać patent, bądź uprawnienia do prowadzenia łodzi motorowej. W trakcie rejsu opowiedział on nam parę słów więcej na temat Jezioraka, specyfiki tego jeziora, a także jego znaczenia dla Iławy. Jeśli tylko będziecie w okolicy, spróbujcie się skontaktować z Rafałem, to może znajdzie chwilę, by zabrać Was na tego typu wycieczkę.
Las w mieście
Miejscem w Iławie, które nas wyjątkowo zauroczyło był, tzw. Lasek Miejski. Znajduje się w niedalekiej odległości od portu nad Jeziorakiem. Lasek Miejski to świetnie zagospodarowana przestrzeń leśna, w której nie tylko odnajdziemy zadbane alejki i ławeczki. Są tutaj także bardzo wygodne drewniane hamaki, huśtawki, a także pomost prowadzący wśród koron drzew. W Lesie Miejskim znajdują się także trasy zjazdowe dla rowerów, typu singletrack
Ostróda i Iława są z pewnością miejscowościami, które są warte odwiedzenia. Z jednej strony są to całkiem spore ośrodki miejskie, w których odbywa się sporo wydarzeń kulturalnych i sportowych, a z drugiej można w nich odnaleźć spokój i ciszę. Najłatwiej jest tego dokonać nad brzegiem któregoś z jezior.