Osiedle Przyjaźń- enklawa drewnianych domów w Warszawie

Osiedle Przyjaźń w Warszawie to miejsce wyjątkowe na mapie stolicy. Zostało zbudowane w latach 50. XX wieku, jako osiedle robotnicze dla budowniczych Pałacu Kultury i Nauki. Po wybudowaniu „Daru Stalina” budynki osiedla zajęli studenci i pracownicy uczelni. Osiedle to jest wyjątkowe. Składa się ono z drewnianych domów- wielorodzinnych pawilonów i domków jednorodzinnych. Otoczone potężnymi osiedlami deweloperskimi nijak nie pasuje do wyglądu współczesnej Warszawy. I o to właśnie chodzi! Spacerując tutaj, mamy wrażenie, że jesteśmy na jakiejś podlaskiej wsi. Życie spowalnia, wszyscy mieszkańcy się znają, tylko kilkudziesięciopiętrowe budynki widoczne w tle jakoś nie pasują do tego krajobrazu. Takie właśnie jest Osiedle Przyjaźń;)

Osiedle Przyjaźń w Warszawie

Osiedle Przyjaźń- gdzie się znajduje? Jak tutaj trafić?

Osiedle Przyjaźń znajduje się w dzielnicy Bemowo. Zajmuje ona „kwadrat” ograniczony ulicami Górczewską, Jana Olbrachta, Powstańców Śląskich oraz linią kolejową. Jeśli chcecie dojechać tutaj samochodem to najlepiej w nawigacji ustawić ulicę Jana Olbrachta, gdzie wzdłuż drogi znajdują się miejsca parkingowe. Natomiast, jeśli korzystacie z komunikacji miejskiej najlepiej wysiąść na przystanku Bemowo Ratusz, który znajduje się przy samym osiedlu Przyjaźń.

Jak powstało Osiedle Przyjaźń?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, Osiedle Przyjaźń powstało na potrzeby robotników budujących Pałac Kultury i Nauki. Tereny, na których je wybudowano, jeszcze w 1951 roku administracyjnie należały do wsi Jelonka. Wtedy wówczas włączono ją do Warszawy, a właścicieli pól uprawnych, jakie się tu znajdowały, wywłaszczono. W 1952 roku wybudowano samowystarczalny „organizm” jakim było osiedle złożone z pawilonów robotniczych, domów jednorodzinnych dla kadry zarządzającej, sklepu, świetlicy, kina, przychodni lekarskiej, a nawet boiska sportowego i kortu tenisowego.

W szczytowym okresie osiedle zamieszkiwało 4,5 tysiąca osób. Po wybudowaniu Pałacu Kultury i Nauki w 1955 roku osiedle zostało przekazane na cele akademickie. Stworzono tutaj internaty, a także mieszkania dla pracowników akademickich. Taką funkcję te budynki pełnią do dnia dzisiejszego. Niestety popadają w coraz większą ruinę, i to jest największą bolączką tego niezwykle klimatycznego miejsca.

Enklawa dla drewnianych domów

Nam przed odwiedzinami Osiedla Przyjaźń ciężko było sobie wyobrazić małe, drewniane domy ulokowane wśród kilkudziesięciometrowych bloków, ruchliwych ulic i potężnych centr handlowych. Gdy tutaj zawitaliśmy, poczuliśmy się, jakbyśmy się przenieśli na jedną z wsi Lubelszczyzny, czy Podlasia. Na Osiedlu Przyjaźń kompletnie nie słychać szumu miasta. Życie, jakie się tutaj toczy, jest powolne, czyli zupełnie inne, jakie możemy zobaczyć, choćby ulicę dalej…

Na Osiedle Przyjaźń składa się 33 parterowe pawilony, które służą głównie jako akademiki, a także 77 urokliwych domków jednorodzinnych. Na osiedlu funkcjonuje także jeden sklep, który przypomina te działające w okresie PRL-u. Wchodząc do niego, możemy się poczuć niczym w wehikule czasu, jakbyśmy się przenieśli w czasie przynajmniej o 40-50 lat wstecz. W samym centrum osiedla jest klub studencki Karuzela. Nadal funkcjonuje tutaj kino, a także biblioteka.

Osiedle Przyjaźń w Warszawie
Osiedle Przyjaźń w Warszawie

Wybierając się na spacer po Osiedlu Przyjaźń, można na chwilę zwolnić i przenieść się do zupełnie „niewarszawskiego” życia. Przykrą kwestią jest jedynie fakt, iż budynki osiedla są w większości w fatalnym stanie. Niestety, ich mieszkańcy swoje lokale jedynie wynajmują, a ich właścicielem jest Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego, które jak widać, nie kwapi się do wykonania koniecznych remontów i zachowania enklawy osiedla, wśród wybudowanych potężnych blokowisk z dużej płyty.

Może Cię zainteresuje? Kampinoski Park Narodowy

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!