Ratusz w Ołomuńcu

Ołomuniec to 6. co do wielkości miasto w Czechach. Leży ono na Morawach, ok. 100 kilometrów od granicy z Polską. To właśnie bliskość naszego kraju sprawia, że zdecydowanie warto przyjechać, by zobaczyć tutejsze zabytki, a także poznać czeską kulturę.

Ratusz w Ołomuńcu
Ratusz w Ołomuńcu

Toskania blisko Polski?

Toskańskie widoki niedaleko polskiej granicy? Niemożliwe? A jednak! Wybierzcie się na wycieczkę na Morawy, a poczujecie się prawie jak w środkowej Italii. Wzgórza, zamki, do tego urokliwe małe miasteczka, to wszystko oferuje ten region. Obierzemy kierunek na Ołomuniec i okoliczne miasteczka.

Ołomuniec to jedne z największych czeskich miast. Niezwykle urokliwe, posiada mnóstwo zabytków godnych uwagi, jednak nie jest tak zatłoczone jak chociażby Praga. Czy warto je zwiedzić? Oczywiście, że tak!

Plan miasta Ołomuniec
Plan miasta Ołomuniec

Katedra św. Wacława- Ołomuniec

Zwiedzanie większość turystów rozpoczyna od katedry św. Wacława. To tutaj rozpoczyna się trasa turystyczna przygotowana przez miasto, a także tutaj jest najbliżej z większości parkingów.

Jest to najbardziej okazała budowała w całym mieście! Wysokie na ponad 100 metrów strzeliste wieże kościoła, na stojących pod nimi zwiedzających robią ogromne wrażenie. Warto przy tym wspomnieć, że w Czechach jedynym wyższym obiektem sakralnym jest katedra w Pradze.Ołomuniecka katedra została zbudowana w XIII w. w stylu gotyckim na miejscu kościoła romańskiego.

Czy warto wejść do środka? Tak! Wstęp jest darmowy, a my możemy podziwiać figury Ojców Kościoła umieszczone wokół głównego ołtarza, grób św. Jana Sarkandra, a także największe organy w Czechach, na których to 6. symfonię F-dur skomponował sam Wolfgang Amadeusz Mozart! Uwaga! Miał wtedy jedynie 11 lat!

W kościele znajduje się również tablica upamiętniająca wizytę papieża, Jana Pawła II w tym miejscu, w 1995 r.

Vis a vis katedry znajduje się również Ołomunieckie Muzeum Diecezjalne, na którego zwiedzanie my osobiście się nie skusiliśmy.

Następnie idąc w kierunku Górnego i Dolnego Rynku przechodzimy przez urokliwe uliczki Starego Miasta. Jednocześnie mijamy zabudowania tutejszego Uniwersytetu.

Katedra św. Wacława
Katedra św. Wacława



Uniwersytet Palackiego- Ołomuniec

Założony w 1573 r., jest drugą po Uniwersytecie Karola w Pradze najstarszą uczelnią w Czechach.

Na dziedzińcach budynków Uniwersytetu można zobaczyć fontanny, czy różnorodne pomniki. Warto wstąpić!:)

Wolnym tempem przenosimy się w kierunku dwóch głównych placów miasta- Górnego oraz Dolnego Rynku.

Ołomuniec
Urocze uliczki wzdłuż których mieści się uniwersytet

Rynek Główny- Ołomuniec

Na Rynku Górnym, w jego centrum wzniesiono Ratusz z obszernym dziedzińcem wewnątrz i wysoką kwadratową wieżą. Z elewacji południowej wystaje wykusz kaplicy św. Hieronima. Ciekawostką jest północna ściana ratusza. Znajduje się na niej jeden z nielicznych na świecie zegarów astronomicznych!

Po wcześniejszej rezerwacji, istnieje ponadto możliwość obejrzenia wnętrza ratusza i sali reprezentacyjnej.

Ołomuniec
Ratusz i fontanna Juliusza Cezara
Zegar na ratuszu
Zegar na ratuszu

Kolumna Trójcy Przenajświętszej

Pozostając na Rynku Górnym nie sposób spojrzeć na prawdziwą ozdobę Ołomuńca, czyli barokową Kolumnę Trójcy Przenajświętszej. Budowla wzniesiona, przez lokalnych artystów ma 35 metrów. Rzeźba ukrywa we wnętrzu małą kaplicę, którą można zwiedzić od kwietnia do września.

Natalia i Kolumna Trójcy Przenajświętszej
Natalia i Kolumna Trójcy Przenajświętszej

Fontanny w Ołomuńcu

Zarówno na Rynku Górnym jak i Dolnym i w ich okolicy można natknąć się na liczne fontanny, które sprawiają, że będąc na starówce w Ołomuńcu można się poczuć niczym w Rzymie.  Które z nich należy zobaczyć?  

Szczególnie można wyróżnić 6 barokowych fontann, które są efektem odbudowy miasta po wojnie trzydziestoletniej w XVIII w.  O tym, że możemy poczuć się jak w Rzymie niech świadczy fakt, że najbardziej okazała fontanna to rzeźba Juliusza Cezara- mitycznego założyciela Ołomuńca! Znajdują się tutaj również fontanny przedstawiające bogów rzymskich- Jowisza, Neptuna, czy Merkurego. Tak więc, powiązań ze stolicą Włoch jest naprawdę sporo:)

Oprócz ww. wymienionych na uwagę zasługuje fontanna z Herkulesem walczącym z hydrą lernejską, a także fontanna Trytonów.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na nowoczesną fontannę Ariona – poety greckiego, która stoi przy ratuszu.

Co więcej, oprócz wyżej wspomnianych, w licznych zakamarkach Ołomuńca, wchodząc na dziedzińce kamienic czy Uniwersytetu można znaleźć mniejsze, ale i równie zjawiskowe fontanny!:)

Ołomuniec
Ołomuniec
Ołomuniec



Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!