Ołomuniec - atrakcje, co warto zobaczyć?

Ołomuniec to miasto położone na Morawach, które jest drugim po Pradze, bogatym pod względem liczby zabytków miastem w całych Czechach. Ta cecha już zdradza, że na pewno warto je odwiedzić. Oprócz pięknych zabytków, miasto to może się poszczycić wyjątkową historią. Jest ona związana, m.in. z miastem, w którym obecnie mieszkamy- Nysą. My Ołomuniec odwiedziliśmy do tej pory dwukrotnie. Raz byliśmy tu latem, a drugi raz zimą, w trakcie Jarmarku Bożonarodzeniowego.

Ołomuniec- ratusz na Górnym Rynku
Ołomuniec- ratusz na Górnym Rynku
Ołomuniec- Górny Rynek
Ołomuniec- Górny Rynek

Ołomuniec- jak dojechać? gdzie nocować?

Ołomuniec to miasto leżące na Morawach, ok. 80-100 km od polsko-czeskiej granicy. Dzięki autostradowemu połączeniu z Gliwicami, można tutaj dojechać w łatwy, szybki i komfortowy sposób. Podróżując z zachodniej części Polski najlepiej natomiast obrać drogę na Hradec Kralove, a następnie na Ołomuniec. My, do tej miejscowości dojechaliśmy przez malownicze pasmo Wysokiego Jesionika. 
Dla osób niezmotoryzowanych dobrą informacją jest taka, że do Ołomuńca z Polski dojeżdżają zarówno autobusy, jak i pociągi. Bezpośrednie połączenia autobusowe obsługuje firma Flixbus, a kolejowe są realizowane przez czeskiego, prywatnego przewoźnika, Leo Express.

Jeśli chodzi o noclegi, to my za każdym razem odwiedzaliśmy Ołomuniec na jeden dzień. Zatem w tej kwestii za dużo nie mamy do powiedzenia. Poniżej znajdziecie jednak wyszukiwarkę noclegów od booking, dzięki której możecie znaleźć ten najbardziej optymalny. Rezerwując przez nią booking odpala nam drobną prowizję (kilka złotych z każdej rezerwacji) na dalszy rozwój naszego bloga. Dla Was cena noclegu jest bez zmian, a my możemy rozwijać bloga i nasze pomysły. Dzięki 😉

 

Ołomuniec- co warto zobaczyć?

Ołomuniec, mimo ogromnej liczby zabytków jest miastem “kompaktowym”. Wszystkie najważniejsze atrakcje miasta znajdują się w obrębie starówki. Można je zobaczyć spacerując po jej uliczkach, bez konieczności korzystania z lokalnej komunikacji. Poza miastem, znajduje się jedynie barokowy klasztor Svatý Kopeček wraz z sąsiednim ogrodem zoologicznym. Około 30 kilometrów od Ołomuńca znajduje się natomiast miejscowość Loštice, gdzie wytwarzane są najsłynniejsze czeskie sery- ołomunieckie twarożki. 

Poniżej prezentujemy listę miejsc, które naszym zdaniem warto odwiedzić podczas wizyty w Ołomuńcu. Wszystkie te miejsca zaznaczyliśmy na poniższej mapie:

Kolumna Trójcy Przenajświętszej na Górnym Rynku

Przegląd atrakcji Ołomuńca rozpoczniemy od Kolumny Trójcy Przenajświętszej, która znajduje się na Górnym Rynku. Obiekt ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, więc możecie być pewni, że jest wyjątkowy! Kolumna ma 35 metrów wysokości. Jest przy tym niezwykle bogato rzeźbiona i ozdobiona. Historia jej powstania ma związek z epidemią dżumy, jaka Ołomuniec nawiedziła pod koniec XVII wieku. Jako podziękowanie za ustanie epidemii, Wacław Rander zbudował na Dolnym Rynku kolumnę maryjną (można ją także oglądać współcześnie).

Kolumna Trójcy Przenajświętszej- Ołomuniec
Kolumna Trójcy Przenajświętszej- Ołomuniec
Kolumna Trójcy Przenajświętszej
Kolumna Trójcy Przenajświętszej

Artysta nie był jednak zadowolony ze swojego dzieła. Postanowił udać się do rady miejskiej z prośbą o pozwolenie wybudowania drugiej kolumny, na rynku górnym. Swoją prośbę argumentował tym, że nowa kolumna będzie wyjątkowa, nieporównywalna z żadną inną na świecie. Argumenty przemówiły za radnymi, a artysta w 1716 roku rozpoczął budowę swojego dzieła. Niestety, nie dokończył go, bo prace przerwała jego śmierć. Kolumnę dokończyli inni rzeźbiarze i złotnicy. Poświęcono ją ostatecznie w 1754 roku, a w wydarzeniu tym wzięła udział sama cesarzowa Maria Teresa.

Kolumna Trójcy Przenajświętszej
Kolumna Trójcy Przenajświętszej

Cała kolumna posiada kilkadziesiąt różnych rzeźb, które nie zostały umieszczone na niej przypadkowo. Każda z nich ma swoją wyjątkową symbolikę. Na szczycie kolumny znajdują się rzeźby Trójcy Przenajświętszej. W środkowej jej części można dostrzec natomiast Cyryla i Metodego, którzy szerzyli na Morawach chrześcijaństwo oraz Jana Sarkandera, ważnej postaci w historii Ołomuńca. We wnętrzu kolumny znajduje się niewielka kaplica, która jest udostępniona do zwiedzania w okresie od kwietnia do września.

Rynek Górny z Kolumną Trójcy Przenajświętszej
Rynek Górny z Kolumną Trójcy Przenajświętszej

Górny Rynek i ratusz miejski

Kolumna Trójcy Przenajświętszej, o której obszernie napisaliśmy powyżej mieści się na Górnym Rynku. Na środku tego placu znajduje się XIV-wieczny ratusz. Mimo, że wybudowany został w średniowieczu to późniejsze jego przebudowy sprawiły, że ma on styl renesansowy oraz barokowy. Jedyną zauważalną pozostałością po średniowiecznej zabudowie jest wykurz kaplicy św. Hieronima, która znajduje się w jego wnętrzu. Charakterystycznym elementem ratusza jest 75-metrowa kwadratowa wieża oraz naścienny zegar astronomiczny.

Ratusz miejski w Ołomuńcu
Ratusz miejski w Ołomuńcu
Ratusz miejski
Ratusz miejski

14-metrowy zegar astronomiczny znajdujący się na ścianie ołomunieckiego ratusza jest drugim tego typu obiektem w Czechach (drugi tego typu zegar znajduje się w Pradze). Ten, który możemy tu dzisiaj oglądać powstał w latach 50. XX wieku. W jego miejscu funkcjonował jednak zegar stworzony już w 1519 roku. Wtedy ilustracje na nim umieszczone, przedstawiały średniowieczną wizję świata. Umieszczono w nim także rzeźby aniołów i postacie świętych. Dzisiaj po tych rzeźbach nie ma już śladu. Nowy zegar powstały w duchu socrealizmu przedstawia prace, jakie mogą wykonywać zwykli ludzie. Są też rzeźby naukowców, czy robotników.

Ołomuniec- zegar astronomiczny
Ołomuniec- zegar astronomiczny

Na Górnym Rynku uwagę przykuwają także piękne kamienice. Ich zabudowa nie została zniszczona w czasie działań wojennych. Dzięki temu możemy oglądać wspaniałe obiekty, w których przed wiekami mieszkali bogaci ołomunieccy kupcy. Na Górnym Rynku znajduje się także teatr miejski. Tutaj odbywa się również Jarmark Bożonarodzeniowy.

Widok na ratusz miejski z Dolnego Rynku
Widok na ratusz miejski z Dolnego Rynku

Dolny Rynek

W bezpośrednim sąsiedztwie Górnego Rynku znajduje się drugi z ważnych placów miejskich Ołomuńca- Dolny Rynek. Ma on nieregularny kształt, a do tego delikatnie opada w dół. Na jego środku znajduje się wspomniana wyżej kolumna maryjna, wzniesiona w latach 1713-15 przez Wacława Randera. Wokół rynku znajdują się przepiękne kamienice. Szczególnie wartą uwagi jest kamienica zwana Pałacem Haunschildów. To, tutaj 11- letni Wolfgang Amadeusz Mozart skomponował symfonię nr 6 F-dur.

W przeszłości Dolny Rynek służył jak targowisko. Świadczą o tym chociażby jatki– czyli 80-metrowy rynsztok opadający w dół do miejskiej fosy. To nim spływały wszelkie nieczystości powstałe w trakcie trwania targowiska. Dzisiaj znajdują się tutaj restauracje, puby, czy kluby nocne. Na Dolnym Rynku znajduje się również dawny kościół kapucynów.

Ołomuniec- Dolny Rynek
Ołomuniec- Dolny Rynek
Koluna Maryjna i fontanna z Herkulesem na Dolnym Rynku w Ołomuńcu
Koluna Maryjna i fontanna z Herkulesem na Dolnym Rynku w Ołomuńcu
Dolny Rynek w Ołomuńcu
Dolny Rynek w Ołomuńcu
Dolny Rynek w Ołomuńcu
Dolny Rynek w Ołomuńcu

Fontanny w Ołomuńcu

Ołomuniec fontannami stoi! I to nie byle jakimi! Spacerując po ołomunieckiej starówce, co chwilę możemy natknąć się na jakąś fontannę. Jest ich tutaj naprawdę sporo. Najbardziej okazała, to fontanna z rzeźbą Juliusza Cezara. Według legendy to właśnie ten władca rzymski założył Ołomuniec. Poza tą fontanną, na Górnym i Dolnym Rynku, a także w ich najbliższym sąsiedztwie znajduje się jeszcze 5 innych barokowych fontann, które powstały w czasie odbudowy miasta po wojnie 30-letniej. Przedstawiają one, m.in. bogów rzymskich- Jowisza, Merkurego, Neptuna. Oprócz ww. wymienionych na uwagę zasługuje fontanna z Herkulesem walczącym z hydrą lernejską, a także fontanna Trytonów. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na nowoczesną fontannę Ariona – poety greckiego, która stoi przy ratuszu.

Co więcej, oprócz wyżej wspomnianych, w licznych zakamarkach Ołomuńca, wchodząc na dziedzińce kamienic czy miejscowego uniwersytetu można znaleźć mniejsze, ale i równie ciekawe fontanny!

Ołomuniec - atrakcje, co warto zobaczyć?
Ołomuniec - atrakcje, co warto zobaczyć?
Ołomuniec - atrakcje, co warto zobaczyć?
Fontanna z Juliuszem Cezarem na rynku w Ołomuńcu
Fontanna z Juliuszem Cezarem na rynku w Ołomuńcu
Ołomuniec - atrakcje, co warto zobaczyć?

Katedra św. Wacława

Obowiązkowym punktem w trakcie zwiedzania Ołomuńca jest katedra św. Wacława. To zdecydowanie najważniejszy obiekt sakralny w mieście. Jest siedzibą biskupów ołomunieckich. Katedra została wzniesiona już w XII wieku, choć później wielokrotnie ją przebudowywano. Jej charakterystycznym elementem są 3 wieże, z których jedna ma aż 100 metrów wysokości! Dzięki temu dzierży miano drugiej pod względem wysokości wieży w Czechach.

Katedra św. Wacława była także świadkiem ważnych z punktu widzenia dla Polski wydarzeń. To pod nią, na początku XIV wieku został zamordowany Wacław III, który był w drodze do Krakowa by objąć tron króla Polski. Wówczas to upadła cała linia rodu Przemyślidów. 

We wnętrzu katedry św. Wacława warto zobaczyć sarkofag ze szczątkami św. Jana Sarkandera, który został kanonizowany w 1995 roku przez Jana Pawła II. Za kratą możemy dostrzec natomiast XV-wieczny ołtarz. W katedrze można również zejść do podziemi, gdzie pochowani są biskupi ołomunieccy. Tuż obok katedry św. Wacława swoją siedzibę ma Muzeum Diecezjalne

Katedra św. Wacława
Katedra św. Wacława
Sarkofag ze szczątkami Jana Sarkandera
Sarkofag ze szczątkami Jana Sarkandera

Kościół Matki Bożej Śnieżnej

Kolejną z ważnych świątyń w Ołomuńcu jest kościół Matki Bożej Śnieżnej. Ta barokowa świątynia została wzniesiona na początku XVII wieku przez jezuitów, którzy do Ołomuńca przybyli z Nysy. Ich zadaniem było utworzeniu tu uniwersytetu. Kościół Matki Bożej Śnieżnej natomiast pełnił funkcję kościoła uniwersyteckiego. Co ciekawe jest on kopią kościoła pw. Wniebowstąpienia NMP w Nysie, który powstał ok. 30 lat wcześniej. Jeśli tylko kościół będzie otwarty to zdecydowanie warto zajrzeć do jego wnętrza. Przepiękne zdobienia barokowe wywierają ogromne wrażenie na każdym, kto go odwiedzi.

Kościół Matki Bożej Śnieżnej
Kościół Matki Bożej Śnieżnej
Kościół Matki Bożej Śnieżnej
Kościół Matki Bożej Śnieżnej
Kościół Matki Bożej Śnieżnej
Kościół Matki Bożej Śnieżnej

Inną wartą uwagi świątynią, która znajdują się na starówce w Ołomuńcu jest kościół św. Michała. Jego charakterystyczną cechą są 3 kopuły na jego sklepieniu, które mają symbolizować 3 wzgórza, na których wzniesiono Ołomuniec. Warto również zajrzeć do kościoła św. Maurycego. W jego wnętrzu znajdują się największe w Czechach organy. Niestety nie są one w pełni widoczne z nawy kościoła. Spacerując po Starym Mieście z pewnością natrafimy również na mały kościół poświęcony Janowi Sarkanderowi. W miejscu, w którym on stoi, Jan Sarkander poniósł śmierć męczeńską, nie chcąc ujawnić tajemnicy spowiedzi. 

Kościół św. Michała
Kościół św. Michała
Kościół św. Maurycego
Kościół św. Maurycego
Kościół Jana Sarkandera
Kościół Jana Sarkandera

Nieco oddalona od centrum miasta jest natomiast cerkiew św. Gorazda. Choć z zewnątrz może jakoś specjalnie nie, to jej wnętrze jest bardzo bogato zdobione. Jeśli tylko będziecie mieli okazję i świątynia ta będzie otwarta, to zaglądnijcie do środka.

Cerkiew św. Gorazda
Cerkiew św. Gorazda
Cerkiew św. Gorazda
Cerkiew św. Gorazda
Cerkiew św. Gorazda
Cerkiew św. Gorazda

Street art w Ołomuńcu

Naprzeciwko kościoła pw. Matki Bożej Śnieżnej możemy zobaczyć ciekawe przykłady ulicznej sztuki alternatywnej. Na jednej ze ścian kamienicy dojrzymy obraz króla Anglii Edwarda VII, który robi sobie selfie. Towarzyszy mu Polka, Maria Curie-Skłodowska

Tuż obok tej sztuki, na elewacji jednej z kamienic możemy natomiast dostrzec rzeźbę słynnego Czecha, Davida Cernego. Przedstawia ona złodzieja, który wkrada się przez okno. Co ciekawe rzeźba ta porusza się po zamontowanej na elewacji szynie, dzięki czemu co “złodziej” co chwilę skrada się do innego okna.

Edward VII i Maria Curie-Skłodowska
Edward VII i Maria Curie-Skłodowska
Rzeźba Davida Cernego
Rzeźba Davida Cernego

Ołomuniec- parki i twierdza

Spacerując ulicami Ołomuńca warto również zwrócić uwagę na zabudowania uniwersyteckie. Uniwersytet Palackiego został utworzony w 1573 roku przez ściągniętych do Ołomuńca z Nysy jezuitów. Jest on drugim po Pradze najstarszym uniwersytetem w Czechach. W ciepłe dni koniecznie należy również zaglądnąć do otaczającego mury miejskie parku Bezručovy sady. Oprócz kolejnych fontann znajduje się w nim także piękny ogród botaniczny. 

Warto także nadmienić, że Ołomuniec w XVIII wieku zamienił się w potężną twierdzę. Dzisiaj można zobaczyć jego pozostałości w postaci bastionów i fortyfikacji. Jednym z ciekawszych pozostałości po dawnej twierdzy jest barokowa Brama Marii Teresy

Ołomuniec - atrakcje, co warto zobaczyć?
Zabudowania fortyfikacyjne w Ołomuńcu
Zabudowania fortyfikacyjne w Ołomuńcu
Brama Marii Teresy
Brama Marii Teresy

Serki ołomunieckie

Serki ołomunieckie to lokalny specjał i produkt regionalny. Ich cechą jest bardzo silny zapach i charakterystyczny smak. Serki są twarożkami, którymi w okolicy zajadano się już od XVI wieku. Początkowo wytwarzane były na wsiach w okolicach Ołomuńca. Tak było aż do końcówki XIX wieku. Wtedy to w miejscowości Loštice– ok. 25 kilometrów na zachód od Ołomuńca, Josef Wessels otworzył manufakturę produkującą twarożki ołomunieckie. Firmę przejął jego syn Alex Wessels, który rozsławił ją na całą Europę.

Obecnie produkować serki ołomunieckie mogą tylko i jedynie przedsiębiorstwa legitymujące się inicjałami A.W. od założyciela pierwszej manufaktury. Oczywiście najlepsze serki są w miejscowości Loštice. Znajduje się tutaj nie tylko sklep z tym lokalnym specjałem, ale i muzeum poświęcone historii ołomunieckich serków.

Serek ołomuniecki
Serek ołomuniecki
Muzeum serków ołomunieckich
Muzeum serków ołomunieckich
Muzeum serków ołomunieckich
Muzeum serków ołomunieckich

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!