Ojcowski Park Narodowy - miejsca, które koniecznie należy zobaczyć

Ojcowski Park Narodowy należy do jednego z najpiękniejszych regionów w południowej Polsce. Położony kilkanaście kilometrów na północny-wschód od Krakowa, jest najmniejszym parkiem narodowym w naszym kraju. Jednak z pewnością nie najmniej uroczym! Przepiękna Dolina Prądnika, tajemnicze jaskinie i wzbudzające podziw formacje skalne. To wszystko czeka na odwiedzających tę cudowną krainę. Chociaż najważniejsze atrakcje Ojcowskiego Parku Narodowego można zobaczyć w ciągu jednego weekendu, to warto przez długie lata odkrywać jego zakątki.

Brama Krakowska - Ojcowski Park Narodowy
Brama Krakowska – Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy – jak dojechać? Gdzie zaparkować?

Ojcowski Park Narodowy położony jest na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Leży zaledwie kilkanaście kilometrów od północnych dzielnic Krakowa. Przez to jest bardzo chętnie odwiedzany nie tylko przez przyjezdnych, ale i przez mieszkańców stolicy Małopolski. Do Ojcowskiego Parku Narodowego najłatwiej jest oczywiście dotrzeć własnym środkiem transportu. Wówczas musimy skorzystać z jednego z parkingów zlokalizowanych w obrębie Parku. Gdzie znajdują się parkingi? 

  • w Ojcowie pod ruinami zamku – parking płatny za każdą rozpoczętą godzinę; 
  • na Złotej Górze (przy zielonym szlaku do Ojcowa) – parking płatny za każdą rozpoczętą godzinę; 
  • w Czajowicach (niedaleko Jaskini Łokietka) – parking płatny za cały dzień (uwaga czynny jest tylko w sezonie); 
  • pod zamkiem Pieskowa Skała (w sąsiedztwie słynnej Maczugi Herkulesa) – parking płatny za każdą rozpoczętą godzinę; 

Jednak niezmotoryzowani również mają szansę na odwiedziny w Ojcowskim Parku Narodowym. Z Krakowa kursuje tu nawet komunikacja miejska. Można tu również dojechać busami obsługującymi połączenie między Krakowem a Olkuszem i dalej Śląskiem. Korzystając z takiego środka transportu najlepiej będzie nam wysiąść na przystanku w Czajowicach. 

Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy

Jak zaplanować zwiedzanie w Ojcowskim Parku Narodowym?

Przed wizytą w Ojcowskim Parku Narodowym, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, co chcemy w nim zobaczyć? To pozwoli nam na tak zorganizowanie wizyty, by odpowiednio zaparkować i właściwie zaplanować szlak. Piszemy o tym, bo podczas ostatniej wizyty w Ojcowie, tuż pod ruinami zamku, zostaliśmy zapytani “gdzie ta Maczuga Herkulesa?”. Po usłyszeniu naszej odpowiedzi, że kilka kilometrów dalej, turyści nie byli tym faktem zbyt usatysfakcjonowani.

Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy

Aby Wam nieco ułatwić planowanie wizyty w Ojcowskim Parku Narodowym, do naszych opisów dołączamy mapkę, która pozwoli Wam nieco zorientować się w terenie. Poza tym zawsze polecamy Wam, aby zabierać ze sobą mapę papierową. W okolicach Ojcowa nie jest łatwo o zasięg, więc nie zdawajcie się tutaj tylko i wyłącznie na mapy w wersji online. 

Poniżej podrzucamy Wam również propozycję naszej trasy, która pozwoli Wam zobaczyć wszystkie najważniejsze atrakcje w okolicach Ojcowa. Jeśli przybywacie tu na weekend możecie ruszyć naszym śladem, a w drugi dzień, np. odwiedzić okolice zamku Pieskowa Skała. 

Ojcowski Park Narodowy – co warto zobaczyć?

Zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego możemy podzielić na dwie części. Pierwsza część to okolice Ojcowa. Tu znajdują się takie formacje skalne, jak Brama Krakowska, czy Rękawica. Tu również zobaczymy ruiny zamku piastowskiego, a także będziemy mogli odwiedzić jedną z jaskiń. Druga część Ojcowskiego Parku Narodowego to okolice zamku Pieskowa Skała. Oprócz niego, możemy tu również zobaczyć najsłynniejsza formację skalną w Parku, czyli Maczugę Herkulesa.

Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy to także dobry wybór na to, by zwiedzać go na dwóch kółkach. Idealnie do tego nadaje się Dolina Prądnika. Wyasfaltowana praktycznie na całej długości droga, która dodatkowo pomiędzy Prądnikiem Korzkiewskim a Ojcowem jest wyłączona z ruchu samochodowego, idealnie sprawdzi się na rodzinną wycieczkę rowerową. 

Poniżej znajdziecie mapę i listę miejsc, które naszym zdaniem warto zobaczyć podczas wizyty w Ojcowskim Parku Narodowym: 

1. Dolina Prądnika

Wzdłuż Doliny Prądnika znajdują się wszystkie wszystkie najważniejsze atrakcje Ojcowskiego Parku Narodowego. Ona sama w sobie jest miejscem, które koniecznie należy zobaczyć i w spokoju się nim zachwycać. Dolina rozpoczyna się w Sułoszowej, gdzie Prądnik ma swoje źródła. Następnie ciągnie się w pobliżu zamku Pieskowa Skała, Maczugi Herkulesa, by dotrzeć do Ojcowa. Tu wzdłuż rzeki możemy zobaczyć przepiękne drewniane zabudowania. To pozostałość uzdrowiskowego charakteru tej miejscowości, jaki miała na przełomie XIX i XX wieku. Kolejno Prądnik przepływa w pobliżu Bramy Krakowskiej i pod słynną Rękawicą. Następnie dociera do Prądnika Korzkiewskiego, skąd płynie już do Krakowa. Tam właściwie jego dolina się kończy. 

Dolina Prądnika - Ojcowski Park Narodowy
Dolina Prądnika – Ojcowski Park Narodowy
Dolina Prądnika - Ojcowski Park Narodowy
Dolina Prądnika – Ojcowski Park Narodowy

Dolina Prądnika idealnie nadaje się na wycieczki rowerowe. Chociaż należy pamiętać, że na odcinku od Ojcowa do zamku w Pieskowej Skale towarzyszyć nam mogą samochody. W weekendy i dni wolne od pracy może ich być naprawdę sporo. Natomiast od Prądnika Korzkiewskiego do Ojcowa, w Dolinie Prądnika samochody spotkamy sporadycznie. 

Rowerem po Dolinie Prądnika
Rowerem po Dolinie Prądnika

2. Brama Krakowska

Do jedna z najsłynniejszych formacji skalnych, jakie znajdują się w Dolinie Prądnika i całym Ojcowskim Parku Narodowym. Jest jedną z kilku bram skalnych, jakie znajdują się na terenie parku. Dlaczego zatem ta jest tą najsłynniejszą? Po pierwsze ze względów historycznych. Przez tę bramę prowadził setki lat temu szlak kupiecki, który łączył Śląsk z Krakowem. Po drugie z Bramą Krakowską związana jest legenda. Podobno oba filary, których wysokość to 15 i 20 metrów, powoli zbliżają się ku sobie. Kiedy się spotkają, ma wówczas nastąpić koniec świata. Nie nastąpi to, jednak zbyt szybko, bo zapobiegliwi turyści podkładają pod filary patyki, które mają temu zapobiec. Okolica Bramy Krakowskiej jest miejscem idealnym na rodzinny piknik.

Brama Krakowska - Ojcowski Park Narodowy
Brama Krakowska – Ojcowski Park Narodowy
Brama Krakowska - Ojcowski Park Narodowy
Brama Krakowska – Ojcowski Park Narodowy

3. Źródełko Miłości

Przy Bramie Krakowskiej znajduje się Źródełko Miłości. To ujęcie wody, które odwadnia tę część Doliny Prądnika. Ze źródełkiem również związana jest pewna legenda. Jeśli para napije się z jednocześnie z niego wody, to ma to im zagwarantować, że do końca życia będą razem! Jest, jednak jeden problem… Woda w źródle nie nadaje się do spożycia, a przeprowadzone badania wskazują na obecność w niej nawet bakterii Escherichia coli. Zatem koniec szczęśliwej pary, która napije się z niego wody, może nadejść niespodziewanie szybko…

Źródełko Miłości - Ojcowski Park Narodowy
Źródełko Miłości – Ojcowski Park Narodowy

4. Zielony szlak nad Doliną Prądnika

Naszym zdaniem to najpiękniejszy szlak w Ojcowskim Parku Narodowym, a zwłaszcza jego fragment biegnący nad Doliną Prądnika. Czekają tu na nas przepiękne punkty widokowe na dolinę, która znajdują się, m.in. na Górze Okopy, czy Górze Koronnej. Z zielonego szlaku przepięknie widoczna jest skała Rękawica, oraz Brama Krakowska. Również na tym szlaku znajduje się wejście do Jaskini Ciemnej (bilety do Jaskini Ciemnej można tylko i wyłącznie nabyć w kasie ulokowanej w Dolinie Prądnika).

Zielony szlak - Ojcowski Park Narodowy
Zielony szlak – Ojcowski Park Narodowy

Uwaga! Szlak zielony należy do najbardziej wymagających szlaków w całym Ojcowskim Parku Narodowym. W przeciwieństwie do innych, które mają typowo spacerowy charakter, tutaj mamy do pokonania sporo schodów i stromych podejść. Należy także być uważnym, ponieważ w czasie jego pokonywania mijamy kilka urwisk.

Widok na Dolinę Prądnika z zielonego szlaku - Ojcowski Park Narodowy
Widok na Dolinę Prądnika z zielonego szlaku – Ojcowski Park Narodowy

5. Skała Rękawica

Wspomniana wyżej Skała Rękawica to jedna z najciekawszych i najbardziej znanych formacji skalnym w całym Parku. Najlepiej prezentuje się ona z punktu widokowego ulokowanego tuż obok wejścia do Jaskini Ciemnej. Chociaż, jeśli kogoś przeraża myśl o pokonaniu sporej liczby schodów, to może ją także podziwiać z dna Doliny Prądnika, a konkretnie z okolic Bramy Krakowskiej. Skała ta, jak można się domyśleć przypomina kształtem rękawicę. My od siebie dodamy, że to pięciopalczasta rękawica. Co ciekawe, z jej powstaniem związana jest legenda. Mianowicie okoliczni mieszkańcy schowali się do Jaskini Ciemnej w czasie najazdu Tatarów. Wtedy to Bóg miał zasłonić wejście do jaskini swoją dłonią. Po niej pozostała rękawica, która już na zawsze przysłania wejście do jaskini.

Skała Rękawica - Ojcowski Park Narodowy
Skała Rękawica – Ojcowski Park Narodowy

6. Jaskinia Ciemna

Jaskinia Ciemna, w której miała chronić się miejscowa ludność przed Tatarami, jest jedną z dwóch na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, które zostały udostępnione do zwiedzania turystom. Jaskinia ta ma 230 metrów, a prace archeologiczne w niej prowadzone wykazały, że była miejscem życia Neandertalczyków. Nic dziwnego, mogli z perspektywy wyjścia z niej doglądać całą dolinę. Widzieli nie tylko czyhające na nich zagrożenie, ale i potencjalny pokarm w postaci dzikich zwierząt. Na pamiątkę dawnych mieszkańców jaskini, ustawiono w pobliżu jej wejścia pomnik neandertaldzkiej rodziny.

Wejście do Jaskini Ciemnej
Wejście do Jaskini Ciemnej
Neandertalczycy pod Jaskinią Ciemną - Ojcowski Park Narodowy
Neandertalczycy pod Jaskinią Ciemną – Ojcowski Park Narodowy

7. Jaskinia Łokietka

Druga z jaskiń, które są udostępnione dla turystów w Ojcowskim Parku Narodowym leży nieco dalej od Doliny Prądnika. Spod Bramy Krakowskiej do wejścia do niej dotrzemy po ok. 30-minutowym spacerze. Najbliżej do Jaskini Łokietka będziemy mieli, jeśli pozostawimy samochód na parkingu w Czajowicach. Stamtąd do celu będziemy mieli 10 minut spaceru.

Wejście do Jaskini Łokietka  w kształcie pajęczyny - Ojcowski Park Narodowy
Wejście do Jaskini Łokietka w kształcie pajęczyny – Ojcowski Park Narodowy

Jaskinia Łokietka to najdłuższa jaskinia w całym Parku. Ma blisko 320 metrów długości. Swoją nazwę zawdzięcza wydarzeniom, jakie tu się rozgrywały na początku XIV wieku. Schronienie w niej znalazł Władysław Łokietek, gdy na Kraków ruszyły wojska Wacława II. Jak głosi legenda, wejście do jaskini przysłoniła pajęcza sieć. Dzisiaj na pamiątkę tych wydarzeń, brama wejściowa do jaskini, ma właśnie ten kształt. Wstęp do jaskini jest płatn.

Do Jaskini Łokietka prowadzi szlak o kolorze czarnym
Do Jaskini Łokietka prowadzi szlak o kolorze czarnym

8. Igła Deotymy

Wracamy do Doliny Prądnika. Idąc drogą spod Bramy Krakowskiej w stronę Ojcowa, po prawej naszej stronie wyrasta kolejna ciekawa formacja skalna. To Igła Deotymy. To samotnie stojący ostaniec skalny, który znajduje się obok uroczej drewnianej willi. Igła Deotymy została tak nazwana na cześć Jadwigi Łuszczewskiej. To poetka, która swoje dzieła podpisywała pseudonimem Deotyma. Zamieszkiwała ona i tworzyła w sąsiedniej willi. 

Igła Deotymy - Ojcowski Park Narodowy
Igła Deotymy – Ojcowski Park Narodowy

9. Zamek w Ojcowie

Wzniesiony na Górze Zamkowej w Ojcowie zamek był jedną z warowni wchodzących w skład systemu, tzw. Orlich Gniazd. Zamek w Ojcowie został zbudowany przez samego Kazimierza Wielkiego. Dzisiaj jest w stanie ruiny. Z jego dziedzińca można podziwiać Ojców i Dolinę Prądnika. Wstęp na zamek jest płatny. Naszym zdaniem opłata jest mocno wygórowana. Na terenie zamku brakuje nam informacji na temat jego historii i przeznaczenia samego zamku. Wstęp tak naprawdę obejmuje wejście na punkt widokowy i do wnętrza jednej z zamkowych baszt. W środku można zobaczyć ekspozycję, ale naszym zdaniem nie ma w niej żadnego sensownego ładu i składu. W naszej opinii dużo tu do poprawy.

Zamek w Ojcowie - Ojcowski Park Narodowy
Zamek w Ojcowie – Ojcowski Park Narodowy
Zamek w Ojcowie - Ojcowski Park Narodowy
Zamek w Ojcowie – Ojcowski Park Narodowy

10. Ojców

Ojców to centralnie położona wieś w Ojcowskim Parku Narodowym. Można w niej zobaczyć przepiękną drewnianą zabudowę. Jest ona pozostałością po uzdrowiskowej przeszłości Ojcowa. W XIX wieku był on bardzo popularnym miejscem przebywania kuracjuszy. W Ojcowie znajduje się także siedziba Parku Narodowego. W jej wnętrzu dla turystów udostępniona jest ekspozycja prezentująca przedstawicieli fauny i flory, jakich można spotkać wędrując po tutejszych szlakach.

Ojców
Ojców
Ojców
Ojców

11. Kaplica na wodzie

Kaplica na Wodzie to niezwykle ciekawy i cenny zabytek, jaki możemy zobaczyć w Ojcowskim Parku Narodowym. Kaplica pw. św. Józefa Robotnika została wzniesiona w 1901 roku na betonowych słupach na potoku Prądnik. Dlaczego tak ją umiejscowiono? Wszystkiemu winne było zarządzenie cara Mikołaja II, pod którego zaborami były wtedy ziemie Ojcowa. W myśl jego, obiektów sakralnych nie można było budować na ziemi ojcowskiej. Sprytni mieszkańcy Ojcowa postanowili zatem zbudować kaplicę “na wodzie”.

Kaplica na Wodzie - Ojcowski Park Narodowy
Kaplica na Wodzie – Ojcowski Park Narodowy

12. Dolina Sąspowska

To najbardziej “dzikie” miejsce w całym Ojcowskim Parku Narodowym. Długa na 5 kilometrów dolina łączy Ojców z Sąspowem. Mało w niej turystów, a ciszę “zakłóca” jedynie przepływający potok Sąspówka. Szlak poprowadzony przez Dolinę Sąspowską ma żółty kolor. Idealne miejsce na spacer w spokoju. Co ciekawe dolina ta skrywa ponad 160 jaskiń!

Dolina Sąspowska - Ojcowski Park Narodowy
Dolina Sąspowska – Ojcowski Park Narodowy

13. Maczuga Herkulesa

Maczuga Herkulesa to zdecydowanie najbardziej znana formacja skalna w całym Ojcowskim Parku Narodowym. Wysoki na 25 metrów ostaniec znajduje się w zachodniej części Parku, ok. 6 kilometrów od centrum Ojcowa. Maczuga Herkulesa swoją nazwę zawdzięcza jej kształtowi. Przypomina ona broń jaką władał mityczny Herkules! Na szczycie Maczugi Herkulesa znajduje się krzyż. Został on tam ustawiony w 1933 roku na pamiątkę pierwszego “zdobycia” maczugi.

Maczuga Herkulesa - Ojcowski Park Narodowy
Maczuga Herkulesa – Ojcowski Park Narodowy
Maczuga Herkulesa - Ojcowski Park Narodowy
Maczuga Herkulesa – Ojcowski Park Narodowy

14. Zamek Pieskowa Skała

Zamek Pieskowa Skała jest nierozerwalnie związany krajobrazowo z Maczugą Herkulesa. Chociaż położony jest nieco w jej cieniu. Zamek Pieskowa Skała można miał znacznie więcej szczęścia w życiu, niż zamek w Ojcowie. Zbudowany mniej więcej w tym samym okresie, najpierw pełnił funkcję obronną na Szlaku Orlich Gniazd, a w okresie renesansu stał się królewską rezydencją. Zamek Pieskowa Skała pełnił scenografię dla wielu filmów. Kręcono tu, m.in. “Ogniem i mieczem”, kultowego “Janosika”, czy “Stawkę większą niż życie”. Wstęp do zamku jest płatny.

Zamek Pieskowa Skała - Ojcowski Park Narodowy
Zamek Pieskowa Skała – Ojcowski Park Narodowy
Zamek Pieskowa Skała - Ojcowski Park Narodowy
Zamek Pieskowa Skała – Ojcowski Park Narodowy

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!