Stary młyn w Muzeum Wsi Opolskiej
City Break

Muzeum Wsi Opolskiej (dojazd, zwiedzanie, bilety)

Muzeum Wsi Opolskiej to miejsce, w którym eksponowane są drewniane budynki przeniesione z różnych rejonów Opolszczyzny. Znajduje się tutaj ok. 50 obiektów pochodzących z okresu XVII- XX wieku, w których zrekonstruowano ich pełne wyposażenie, w tym sprzęty, meble, a także ich otoczenie. Skansen możliwy jest do zwiedzania przez cały rok, jednak wnętrza budynków są udostępnione tylko w miesiącach wiosenno- letnich. 

Jak dojechać do Muzeum Wsi Opolskiej?

Muzeum Wsi Opolskiej znajduje się w zachodniej części Opola, w dzielnicy Bierkowice. Najłatwiej jest tutaj dojechać podążając drogą krajową nr 46 (na odcinku Opole- Nysa) i skręcić na drogę wojewódzką 414 (kierunek Prudnik). Tuż przy głównej drodze mieści się bezpłatny parking i głównej wejście do Muzeum Wsi Opolskiej. 

Rowerem też można ;)
Rowerem też można 😉

Muzeum Wsi Opolskie- zwiedzanie

Skansen podzielony jest na subregiony, w których znajdują się budynki pochodzące z różnych regionów Opolszczyzny, tj. w południowej części znajdują się obiekty z okolic Nysy, w centralnej z okolic Opola, a w północnej z okolic Olesna. Są one zgrupowane w zagrody, które stanowią domy mieszkalne, stodoły, chlewy, spichlerze. Oprócz pełnego wyposażenia budynków odtworzono także przydomowe ogródki oraz sady, w których zaprezentowano, m.in. sposoby uprawy roślin. 

Oprócz budynków mieszkalnych, w Muzeum Wsi Opolskiej  odtworzono obiekty gospodarcze (m.in. młyn, kuźnię), szkołę, sklep wiejski, karczmę oraz kościół. Ten ostatni jest najbardziej wartościowym zabytkiem w całym skansenie. Pochodzi z 1613 roku i został do Muzeum przeniesiony z Gręboszowa k. Namysłowa. Mimo tego, że początkowo służył ewangelikom, w skansenie  zaaranżowano go na kościół katolicki, gdyż takie wyznanie dominowało na wsi opolskiej. 

Stary młyn
Stary młyn

Ciekawym obiektem są także koźlaki. To charakterystyczne wiatraki, które można było spotkać na prawie każdej wsi leżącej w północnej Opolszczyźnie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Muzeum Wsi Opolskiej- czy warto przyjechać z dziećmi? 

Oczywiście, że tak! Zwłaszcza w letnie weekendy Muzeum Wsi Opolskiej oferuje liczne atrakcje, które skierowane są właśnie głównie do dzieci. Można nauczyć się malować na szkle, wytwarzać garnki z gliny, ozdobić pierniki, czy pobawić się w sztukę koronkarską. Dodatkowo w muzeum spotkamy zwierzęta hodowlane, takie jak kozy, osiołki, czy ptactwo domowe. Do muzeum również bez problemu wjedziemy z wózkiem dziecięcym (w przypadku chęci zwiedzania wnętrz budynków należy go zostawić na zewnątrz). 

Cennik biletów i godziny otwarcia

Cennik biletów wstępu do Muzeum Wsi Opolskiej kształtuje się następująco:
bilet normalny   12 zł                            
bilet ulgowy*      6 zł

Uwaga! W poniedziałki wstęp do Muzeum jest bezpłatny!

Godziny Otwarcia Muzeum Wsi Opolskiej:
poniedziałek:       godz. 10.00-15.00
wtorek-piątek:     godz. 10.00-16.00
sobota-niedziela: godz. 10.00-18.00

You may also like...

Dodaj komentarz