Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju zostało utworzone w 1968 roku w budynku, w którym w przeszłości mieścił się młyn papierniczy. Budynek ma wyjątkowy i unikatowy charakter, a jego położenie nad rzeką Bystrzycą Dusznicką dodaje mu tylko uroku. Oprócz możliwości zwiedzania typowo muzealnych wnętrzy, możemy tutaj także sami spróbować czerpać papier. Zabawa jest przednia!
Każdy z nas codziennie korzysta z dobrodziejstw papieru. A czy zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób on powstaje? W Polsce aktualnie funkcjonuje kilkadziesiąt papierni, które codziennie produkują setki kilometrów papieru. Jednak, kilkaset lat temu stworzenie go nie było takie łatwe. W Dusznikach- Zdroju, w jedynym tego typu muzeum papiernictwa w Polsce możecie przekonać się, jak dużo pracy i czasu było potrzebne do tego by w przeszłości uzyskać papier .
Muzeum Papiernictwa w dawnym młynie papierniczym
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach- Zdroju mieści się w XVI- wiecznym budynku dawnego młyna papierniczego. Sam budynek, który leży przy głównej drodze łączącej Kłodzko z Kudową- Zdrój przyciąga swym wyjątkowym wyglądem uwagę przyjezdnych. Budynek jest drewniany, pokryty gontem, a od zachodu jego szczyt jest zakończony barokowymi zdobieniami. Ciekawym elementem jego architektury jest pawilon wejściowy w kształcie wieży, który pełni równocześnie funkcję mostku umożliwiającego przejście przez Bystrzycę Dusznicką i wejście do wnętrza muzeum.
Co możemy zobaczyć w Muzeum Papiernictwa?
Zwiedzanie Muzeum Papiernictwa podzielone jest na kilka etapów. W pierwszym, otrzymujemy przewodnik audio, który umożliwia nam indywidualne poznawanie kolejnych eksponatów. W pierwszej sali (dawnym salonie właścicieli papierni) dowiemy się o tym, w jaki sposób odkryto kolejne metody czerpania papieru na całym świecie. W drugiej sali, natomiast poznamy szczegóły dotyczące rozwoju papiernictwa na polskich ziemiach. Kolejne ekspozycje umożliwiają nam zobaczenie na własne oczy, jakie urządzenia były pomocne w procesie wytwarzania papieru, a także do sprawdzania jego jakości. Dowiadujemy się także, jakie produkty są nadal wytwarzane w budynku dusznickiej papierni, z czego na szczególną uwagę zasługuje, tzw. papier słoniowy powstający z…. odchodów słoni zamieszkujących wrocławskie zoo.
Czytaj także: Duszniki-Zdrój- 10 atrakcji, które warto zobaczyć
Ciekawą atrakcją jest także wystawa, na której prezentowane są dzieje polskich banknotów, jakie wytwarzano w latach 1794- 2017. Możemy zobaczyć na własne oczy jak zmieniały się polskie pieniądze, w jaki sposób tworzono ich zabezpieczenia oraz znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego zdecydowano się na denominację złotego. Co więcej, można sprawdzić pod światłem UV oraz podczerwienią zabezpieczenia jakie istnieją na współczesnych banknotach.
Warsztaty czerpania papieru
Jedną z największych atrakcji Muzeum Papiernictwa w Dusznikach- Zdroju, na którą czekają zarówno najmłodsi jak i starsi odwiedzający są warsztaty czerpania papieru. Umożliwiają one samodzielne wykonanie papieru metodami, jakimi dokonywano tego przeszło 300 lat temu. Papier w kształcie misia? Z tej pamiątki chyba najbardziej ucieszyła się nasza Tosia:)
Muzeum Papiernictwa- dojazd i parking
Dojazd do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach- Zdroju jest bardzo łatwy. Znajduje się ono przy drodze krajowej numer 8 wiodącej z Kłodzka do granicy polsko- czeskiej w Kudowie- Zdrój. Parking dedykowany dla odwiedzających muzeum znajduje się również przy tej drodze, ok. 150 metrów przed nim (jadąc od strony Kłodzka). P.S. Parking i muzeum zaznaczyliśmy na poniższej mapce.
Bilety
Aktualny cennik biletów umożliwiających zwiedzanie Muzeum Papiernictwa w Dusznikach- Zdrój znajdziecie TUTAJ.
Uwaga! Przed wizytą w Muzeum koniecznie zarezerwujcie wcześniej termin!
Muzeum jest bardzo popularne i nie zawsze jest możliwe jego zwiedzanie po przybyciu na miejsce bez wcześniej umówionej wizyty.
P.S. Czas zwiedzania Muzeum wraz z odbyciem warsztatów czerpania papieru zajmuje 1,5- 2 godzin.
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!