Muzeum Gazownictwa w Paczkowie to jedyny tego typu obiekt w Polsce. W budynkach dawnej miejskiej gazowni udostępniono turystom infrastrukturę wykorzystywaną w przeszłości do produkcji gazu. Wchodząc na teren muzeum, mamy wrażenie, że przenosimy się w czasie do przedwojennego Paczkowa. Czekają na nas odrestaurowane budynki gazowni, sprzęt wykorzystywany niegdyś przez gazowników, a także urządzenia służące w codziennym życiu ówczesnym mieszkańcom miasta. Jakby tego było mało, to teren muzeum rozświetlają lampy zasilane przez… gaz. To jak, jesteście gotowi na podróż w czasie z gazem w roli głównej?
Muzeum Gazownictwa w Paczkowie- historia
Gazownia miejska w Paczkowie została otwarta przez burmistrza miasta Bergmana 31 grudnia 1901 roku. Gazownia, która kosztowała 90 tysięcy marek niemieckich, była wykorzystywana do produkcji gazu stosowanego przede wszystkim do oświetlania ulic, a także do podgrzewania przez mieszkańców codziennych posiłków. Sieć gazownicza w Paczkowie szybko się rozrastała i w 1930 roku z jej dobrodziejstwa korzystało aż 85% domostw. Gazownia z sukcesem funkcjonowała także po II wojnie światowej. Jednak, w latach 70. XX wieku rozpoczęto budowę ogromnych linii przesyłowych gazu. Do Paczkowa pociągnięto linię z Nysy, stąd produkcja gazu w miejskiej gazowni stała się nieopłacalna. Gazownia w Paczkowie została zamknięta 15 lipca 1977 roku, a piec koksowniczy służący do produkcji gazu został symbolicznie zgaszony lampką szampana.
Co zobaczymy w Muzeum?
Zwiedzanie Muzeum Gazownictwa rozpoczynamy od wizyty w pomieszczeniu, gdzie znajdują się piece poziomo-retortowe wraz z generatorami. To właśnie w nich spalano koks, który stanowił substrat do produkcji gazu. Aby uświadomić odwiedzających, jak dokładnie wyglądał ten proces, wykonano nawet przekrój jednego z pieców.
Kolejno udajemy się do miejsca, w którym odbywał się proces oczyszczania gazu z zanieczyszczeń. Możemy tutaj zobaczyć liczne chłodnice, sporej wielkości skrzynie odsiarczające, odsmalacze, czy płuczki amoniakalne. To, co charakterystyczne dla tego pomieszczenia to uderzający w nozdrza zapach siarki i amoniaku i to wszystko mimo tego, że urządzenia te były używane ostatni raz prawie 50 lat temu!
Zobacz także: Twierdza Nysa
Następnie, nasze kroki kierujemy ku pomieszczeniu stylizowanemu na salę bankietową. Znajdują się tutaj liczne lampy gazowe oraz ogrzewacze wody. Niektóre wyjątkowo wzbudzają nasze zainteresowanie. Są tutaj także piecyki gazowe oraz kaloryfery. W kolejnym pomieszczeniu dostrzeżemy żelazka, lokówki, czy małe kuchenki gazowe.
Teraz czeka nas spacer po dziedzińcu gazowni. Warto w tym czasie zwrócić uwagę na oświetlenie, które tutaj zastosowano, gdyż jest ono w pełni uzależnione od gazu. Znajdują się tutaj także silniki gazowe, pompy tłokowe, czy sprężarki gazu.
Następne pomieszczenie jest w pełni poświęcone codziennemu życiu mieszkańców Paczkowa. Znajdziemy tutaj ogromną ilość kuchenek gazowych, gazowych ogrzewaczy wody i przeróżne sprzęty codziennego użytku, które nas niejednokrotnie zaskoczyły. Dojrzymy tutaj, m.in. lodówkę gazową, ekspres do kawy, czy magiel, do których użytkowania również niezbędny był gaz! Kolekcja ta robi ogromne wrażenie, a odkrywanie kolejnych eksponatów jest świetną zabawą dla całej rodziny!
Ostatnim miejscem, które jest udostępnione zwiedzającym, jest dawny zbiornik na gaz. Po jego oczyszczeniu stanowi on miejsce, w którym znajduje się potężna kolekcja gazomierzy. Znajduje się tutaj blisko 600 gazomierzy, które zostały fantastycznie wyeksponowane. Dojrzymy tutaj proste gazomierze domowe, większe przemysłowe, a nawet takie, które włączały się dopiero po wrzuceniu odpowiedniej ilości monet.
Zobacz także: Stobrawski Park Krajobrazowy- co warto zobaczyć?
Obowiązkowym punktem zakończenia wycieczki po Muzeum Gazownictwa w Paczkowie jest zrobienia sobie zdjęcie z lokomotywą parową bezogniową z 1927 roku, która umiejscowiona jest przy zewnętrznym ogrodzeniu muzealnego kompleksu.
Muzeum Gazownictwa w Paczkowie zaskakuje od samego początku jego zwiedzania. Po pierwsze poruszony jest temat produkcji gazu, który nie stanowi powszechnej wiedzy. Po drugie możemy się przekonać, jak wiele przedmiotów użytku codziennego było uzależnionych od funkcjonowania miejskiej gazowni, która stanowiła bardzo ważny obiekt w mieście.
Muzeum Gazownictwa- informacje praktyczne
Muzeum Gazownictwa w Paczkowie znajduje się przy ulicy ul. Pocztowej 6 w niewielkiej odległości od zabytkowego centrum miasta. Niestety, przy muzeum nie ma parkingu, a samochód trzeba zostawić wzdłuż ulicy.
Muzeum Gazownictwa w Paczkowie jest otwarte od wtorku do soboty, w godzinach 9.00-17.00.
Wstęp jest płatny. Koszt biletów to:
- Bilet normalny: 6 zł;
- Bilet ulgowy: 4 zł;
Na zwiedzanie Muzeum Gazownictwa w Paczkowie należy przeznaczyć co najmniej 60-90 minut.
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!