Moravsky Kopec (782 m n.p.m.) - wieża widokowa na Skalce (Góry Opawskie)

Góry Opawskie kryją wiele tajemnic. Choć wydawało nam się, że do tej pory poznaliśmy je bardzo dobrze, to znowu udało nam się odkryć całkowicie nowe miejsce, o którego istnieniu wcześniej nie słyszeliśmy. To Moravsky Kopec (782 m n.p.m.)- szczyt położony pomiędzy Holcovicami, Karlovicami, a Vrbnem pod Pradadem. To góra inna niż wszystkie, pełna różnorodnych atrakcji. Jakich? O tym przeczytacie poniżej. 

Moravsky Kopec
Wieża widokowa na Skalce. Moravsky Kopec

Safari Muzeum Holcovice

Samochód parkujemy przy Muzeum Safari w Holcovicach. Jak się tutaj dostać? Najprostsza opcja to przekroczenie granicy w Trzebinii k./Prudnika i kierowanie się ku Mestu Albrechtice. Stamtąd należy obrać azymut na Holcovice, w których skręcamy na Karlovice. Muzeum znajduje się ok. 600 metrów od głównej drogi, mniej więcej w jej najwyższym położeniu (P.S. nie zapatrzcie się tutaj na piękną panoramę na Pradziada;)). Druga możliwość to przekroczenie przejścia granicznego w Konradowie k./Głuchołaz, a następnie przejazd przez Zlate Hory i Hermanovice, w których skręcamy na Holcovice. Z tej miejscowości obieramy już kierunek na Karlovice. 

Muzeum Safari to prywatna inicjatywa właścicieli Bellama Farmy (ekofarma funkcjonująca w Holcovicach). W jego wnętrzach można zobaczyć naturalnej wielkości wypchane zwierzęta, jakie żyją w Afryce. I tym sposobem zobaczymy tutaj żyrafę, tygrysy, lwy, antylopy, czy zebry. Muzeum jest otwarte od 9 do 16.30, od wtorku do niedzieli. Wstęp jest płatny (po szczegóły odsyłamy TUTAJ. Ze względu na to, że nas takie atrakcje zupełnie nie interesują, a od wypchanych zwierząt zdecydowanie wolimy te żyjące, to miejsca tego nie odwiedziliśmy i nie możemy podzielić się z Wami opinią, czy warto to zrobić. 

Moravsky Kopec (782 m n.p.m.) - wieża widokowa na Skalce (Góry Opawskie)
Kierunkowskaz do Muzeum Safarii

Przez mini zoo na wieżę widokową na Skalce- Moravsky Kopec

Ekofarma Bellama to firma, która hoduje różnorodne zwierzęta. Ich zagrody zajmują powierzchnie kilkudziesięciu kilometrów kwadratowych i rozpościerają się na południowym i wschodnim stoku Moravskego Kopca, na którego szczycie stoi wieża widokowa. To właśnie ona jest głównym celem naszej wycieczki. Podążamy asfaltową drogą (nie jest w żaden sposób oznakowana) w kierunku wieży, która przez cały czas jest bardzo dobrze widoczna. Po drodze mijamy jelenie, konie, osły, kozy owce, a nawet świnie. Trasa na szczyt jest przyjemna, pozbawiona stromych fragmentów. Tylko ostatni jej odcinek ma bardziej “górski” charakter i jest pozbawiony asfaltowej nawierzchni. Po 4 kilometrach spaceru i 1,5 godzinie meldujemy się pod wieżą widokową na Skalce. 

Wieża widokowa na Skalce- Moravsky Kopec

Wieża widokowa na Skalce znajduje się na wysokości 755 m n.p.m. na skale umiejscowionej na południowych stokach Moravskego Kopca. Drewniana konstrukcja została wzniesiona w 2013 roku. Z jej tarasu widokowego rozpościera się panorama na Wysoki Jesionik z Pradziadem (więcej na jego temat przeczytacie TUTAJ), Góry Opawskie z Biskupią Kopą, a także północne Morawy. Pod wieżą, w skrzyneczce znajdziecie pieczątkę z wizerunkiem wieży, która z pewnością dla wielu z Was będzie pamiątką z wizyty w tym miejscu. 

Moravsky Kopec
W drodze na wieżę widokową na Skalce. Moravsky Kopec
Moravsky Kopec (782 m n.p.m.) - wieża widokowa na Skalce (Góry Opawskie)
Wieża widokowa na Moravsky Kopec

Przez Horni Holcovice na parking

Na parking przy ekofarmie Bellama ruszamy inną drogą, niż podążaliśmy ku górze. Przechodzimy przez przysiółek Horni Holcovice. Jest to bardzo przyjemna miejscowość, a domy się tutaj znajdujące charakteryzują się wyjątkową architekturą. Po prawie 3-godzinnej wycieczce meldujemy się znów obok samochodu. Wycieczka na Moravsky Kopec to propozycja szczególnie dla rodzin z dziećmi, które z pewnością nie będą się tutaj nudzić. 

Moravsky Kopec (782 m n.p.m.) - wieża widokowa na Skalce (Góry Opawskie)
Horni Holcovice
Moravsky Kopec (782 m n.p.m.) - wieża widokowa na Skalce (Góry Opawskie)
Moravsky Kopec

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!