![Morąg, czyli zwiedzamy Krainę Nieodkrytych Tajemnic [Mazury Zachodnie] 1 Morąg, czyli zwiedzamy Krainę Nieodkrytych Tajemnic [Mazury Zachodnie]](https://manawpodrozy.pl/wp-content/uploads/2022/06/4-2.jpg)
Morąg to niewielkie miasteczko położone w północnej części Mazur Zachodnich. Gdy po raz pierwszy przez nie przejechaliśmy, niczym szczególnym się ono dla nas nie wyróżniło. Ot, taka zwykła miejscowość jakich wiele na Mazurach. Dopiero jej dogłębne zwiedzanie z pomocą pracowników Lokalnej Organizacji Turystycznej pozwoliło nam odkryć miejsca, których zapewne nigdy byśmy sami nie odwiedzili. Morąg i okolice chyba nie bez powodu nazywane są Krainą Nieodkrytych Tajemnic.
![Morąg, czyli zwiedzamy Krainę Nieodkrytych Tajemnic [Mazury Zachodnie] 2 Morąg, czyli zwiedzamy Krainę Nieodkrytych Tajemnic [Mazury Zachodnie]](https://manawpodrozy.pl/wp-content/uploads/2022/06/P6070131-1024x771.jpg)
Poniżej znajduje się mapka, na której zaznaczyliśmy położenie miejsc, o których piszemy w tekście
Rynek z gotyckim ratuszem- tutaj rozpoczniemy wycieczkę po Morągu
Wycieczkę po Morągu warto rozpocząć w samym centrum tego miasteczka, czyli na rynku. Znajduje się tutaj gotycki ratusz z XIV wieku, którego bryła pomimo wielu rekonstrukcji nadal nawiązuje do pierwotnego kształtu. W ratuszu znajduje się Lokalna Organizacja Turystyczna, której pracownicy z chęcią pomogą ułożyć plan zwiedzania okolicy. W podziemiach ratusza natomiast warta odwiedzenia jest Izba Pamięci Historycznej Morąga, w której możemy zobaczyć rzeczy znalezione przy pracach archeologicznych na terenie miasta. Na specjalne wyróżnienie należą militaria pochodzące z czasów wojen prusko- francuskich. Jeśli już jesteśmy przy starciach tych dwóch państw, to zwróćcie uwagę na armaty ustawione przed gmachem ratusza. Są to oryginalne egzemplarze, które zostały zdobyte przez armię pruską w wojnie z Francją w 1870 roku.
![Morąg, czyli zwiedzamy Krainę Nieodkrytych Tajemnic [Mazury Zachodnie] 3 Morąg, czyli zwiedzamy Krainę Nieodkrytych Tajemnic [Mazury Zachodnie]](https://manawpodrozy.pl/wp-content/uploads/2022/06/P6070004-scaled-e1655409847747-768x1024.jpg)
![Morąg, czyli zwiedzamy Krainę Nieodkrytych Tajemnic [Mazury Zachodnie] 4 Morąg, czyli zwiedzamy Krainę Nieodkrytych Tajemnic [Mazury Zachodnie]](https://manawpodrozy.pl/wp-content/uploads/2022/06/P6070192-1024x768.jpg)
Morąg- Zamek Krzyżacki
Morąg od początku swojego istnienia był mocno związany z Krzyżakami. Mieli oni tutaj swój zamek, który wznieśli w XIV wieku. W 1470 roku pełnił on nawet funkcję siedziby wielkiego mistrza krzyżackiego Henryka von Plauena, który w nim zmarł. Siedzibę Krzyżaków przejęli następnie starostowie, którymi przez wieki był znany w Morągu ród Dohnów. Tragiczny dla zamku okazał się wiek XIX, kiedy to część obiektu rozebrano. Obecnie zamek z zewnątrz nie zachęca do jego odwiedzin. Jest w bardzo złym stanie technicznym. Jednak, w jego wnętrzach kryją się wyjątkowe perełki, które zdecydowanie warto zobaczyć. Zamek jest udostępniony do zwiedzania turystom w okresie letnim.
![Morąg, czyli zwiedzamy Krainę Nieodkrytych Tajemnic [Mazury Zachodnie] 5 Morąg, czyli zwiedzamy Krainę Nieodkrytych Tajemnic [Mazury Zachodnie]](https://manawpodrozy.pl/wp-content/uploads/2022/06/P6070071-1024x768.jpg)
![Morąg, czyli zwiedzamy Krainę Nieodkrytych Tajemnic [Mazury Zachodnie] 6 Morąg, czyli zwiedzamy Krainę Nieodkrytych Tajemnic [Mazury Zachodnie]](https://manawpodrozy.pl/wp-content/uploads/2022/06/P6070096-scaled-e1655409870325-768x1024.jpg)
Pałac Dohnów, czyli z wizytą w muzeum w Morągu
O rodzie Dohnów już wspominaliśmy. Oprócz zamieszkiwania w zamku krzyżackim mieli oni swoją siedzibę w położonym nieopodal pałacu, który został wzniesiony w drugiej połowie XVI wieku. Blisko 150 lat później, obiekt ten przebudowano w styl barokowy, w którego odsłonie prezentuje się po dzień dzisiejszy. Pałac Dohnów jest aktualnie siedzibą oddziału Muzeum Warmii i Mazur. W jego wnętrzach znajduje się także wystawa poświęcona osobie Johanna Gottfrieda Herdera, czyli jednemu z największych filozofów oświecenia, który przyszedł na świat właśnie w Morągu. My mieliśmy szczęście odwiedzenia Pałacu Dohnów tuż przed remontem, który potrwa aż do 2024 roku.
![Morąg, czyli zwiedzamy Krainę Nieodkrytych Tajemnic [Mazury Zachodnie] 7 Morąg, czyli zwiedzamy Krainę Nieodkrytych Tajemnic [Mazury Zachodnie]](https://manawpodrozy.pl/wp-content/uploads/2022/06/P6070009-scaled-e1655409898436-768x1024.jpg)
![Morąg, czyli zwiedzamy Krainę Nieodkrytych Tajemnic [Mazury Zachodnie] 8 Morąg, czyli zwiedzamy Krainę Nieodkrytych Tajemnic [Mazury Zachodnie]](https://manawpodrozy.pl/wp-content/uploads/2022/06/P6070033-1024x768.jpg)
Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy?
1. Ostróda i Iława- największe miasta regionu
2. Kanał Elbląski- wyjątkowy rejs statkiem po trawie
3. Góra Dylewska- najwyższy szczyt Wzgórz Dylewskich
Psudomegalityczny cmentarz Dohnów we wsi Markowo k./Morąga
Jeśli już jesteśmy przy rodzie Dohnów to miejscem wartym uwagi jest pseudomegalityczny cmentarz tej rodziny mieszczący się w okolicach wsi Markowo. Tajemniczość to cecha, która go najlepiej opisuje. Po pierwsze jest tu niezwykle trudno dotrzeć. Trzeba liczyć się z ok. 20-minutowym spacerem po łąkach nad wsią Markowo, a następnie wspiąć się przez las na jedno ze wzniesień. To właśnie na nim w 1924 roku został założony cmentarz, który nawiązywał w swojej formie do starożytnych budowli megalitycznych. Ma on kształt półokręgu, który został ułożony z kamiennych obelisków. Przypuszcza się, że przedstawiciele rodu Dohnów byli zwolennikami okultyzmu i to właśnie stąd taki nietypowy kształt tego cmentarza. Pochowani są na nim Christoph Friedrich zu Dohn, a także jego ojciec Friedrich Ludwig. Na nagrobku tego pierwszego wyryto nazistowską swastykę, a także cytat Adolfa Hitlera, co świadczy o tym, że był on wyznawcą ideologii nazistowskiej.
![Morąg, czyli zwiedzamy Krainę Nieodkrytych Tajemnic [Mazury Zachodnie] 9 Morąg, czyli zwiedzamy Krainę Nieodkrytych Tajemnic [Mazury Zachodnie]](https://manawpodrozy.pl/wp-content/uploads/2022/06/P6070171-1024x768.jpg)
![Morąg, czyli zwiedzamy Krainę Nieodkrytych Tajemnic [Mazury Zachodnie] 10 Morąg, czyli zwiedzamy Krainę Nieodkrytych Tajemnic [Mazury Zachodnie]](https://manawpodrozy.pl/wp-content/uploads/2022/06/P6070146-1024x768.jpg)
Morąg- atrakcje dla dzieci
Nie samymi zabytkami Morąg stoi! Dla dzieciaków też znajdzie się tutaj mnóstwo ciekawych atrakcji. Jak już pewnie zauważyliście, nasza Tosia lubuje się we wszystkich zwierzątkach, więc chętnie ruszamy w miejsca, gdzie będzie mogła z nimi obcować. Jednym z takich miejsc jest Park Zwierząt znajdujący się przy Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Szymanowie. Tosia biegała od lam do koni, osiołków, wiewiórek, czy danieli. W parku znajdziemy jeszcze sporo ptactwa, a przy tutejszym stawie można spotkać nawet czaple. Park jest ogólnodostępny, a wejście na jego teren całkowicie bezpłatne.
![Morąg, czyli zwiedzamy Krainę Nieodkrytych Tajemnic [Mazury Zachodnie] 11 Morąg, czyli zwiedzamy Krainę Nieodkrytych Tajemnic [Mazury Zachodnie]](https://manawpodrozy.pl/wp-content/uploads/2022/06/P6070111-1024x768.jpg)
Jeśli już jesteśmy przy zwierzętach to nie sposób wspomnieć o Koziej Farmie w Złotnej, k./Morąga. To miejsce, w którym właściciele nie tylko hodują kozy, ale wytwarzają z nich przeróżne sery, które smakują wyśmienicie.
Morąg i jego piękne jeziora
Oprócz ciekawej historii Morąg to przede wszystkim miasteczko położone na Mazurach Zachodnich, które otoczone jest przepięknymi jeziorami. Najbliżej centrum miasta znajduje się Rozlewisko Morąskie, które powstało w wyniku osuszenia Jeziora Morąskiego w XIX wieku. Jest ono miejscem, w którym odnajdziemy mnóstwo wyjątkowych gatunków roślin oraz zwierząt. Świat fauny jest szczególnie bogato reprezentowany przez ptaki. Wzdłuż rozlewiska prowadzi ścieżka dydaktyczna, która nie tylko pozwala na podziwianie przyrody, ale i panoramy Morąga.
![Morąg, czyli zwiedzamy Krainę Nieodkrytych Tajemnic [Mazury Zachodnie] 12 Morąg, czyli zwiedzamy Krainę Nieodkrytych Tajemnic [Mazury Zachodnie]](https://manawpodrozy.pl/wp-content/uploads/2022/06/P6070006-1024x768.jpg)
Największym jeziorem znajdującym się w granicach gminy Morąg jest Jezioro Narie. Należy ono również do jednego z największych jezior całych Mazur Zachodnich. Nad jego brzegiem w miejscowościach Bogaczewo oraz Kretowiny utworzono plaże miejskie, a także niewielkie mola. Mieszczą się tutaj także liczne ośrodki wczasowe, czy domki letniskowe. W Bogaczewie nad jeziorem funkcjonuje przystań żeglarska, w której w sezonie letnim można wypożyczyć sprzęt pływający.
![Morąg, czyli zwiedzamy Krainę Nieodkrytych Tajemnic [Mazury Zachodnie] 13 Morąg, czyli zwiedzamy Krainę Nieodkrytych Tajemnic [Mazury Zachodnie]](https://manawpodrozy.pl/wp-content/uploads/2022/06/P6030053-717x1024.jpg)
![Morąg, czyli zwiedzamy Krainę Nieodkrytych Tajemnic [Mazury Zachodnie] 14 Morąg, czyli zwiedzamy Krainę Nieodkrytych Tajemnic [Mazury Zachodnie]](https://manawpodrozy.pl/wp-content/uploads/2022/06/P6030010-1024x768.jpg)
Jeśli będziecie szukać noclegu w okolicach Morąga to możecie się zatrzymać w Plaża Resort nad Jeziorem Narie w Bogaczewie. To ośrodek wypoczynkowy, który oprócz wynajmu pokoi oferuje również spa oraz kręgielnie. W kompleksie Plaża Resort znajduje się także restauracja.
![Morąg, czyli zwiedzamy Krainę Nieodkrytych Tajemnic [Mazury Zachodnie] 15 Morąg, czyli zwiedzamy Krainę Nieodkrytych Tajemnic [Mazury Zachodnie]](https://manawpodrozy.pl/wp-content/uploads/2022/06/P6030056-scaled.jpg)
![Morąg, czyli zwiedzamy Krainę Nieodkrytych Tajemnic [Mazury Zachodnie] 16 Morąg, czyli zwiedzamy Krainę Nieodkrytych Tajemnic [Mazury Zachodnie]](https://manawpodrozy.pl/wp-content/uploads/2022/06/P6040078-scaled.jpg)
![Morąg, czyli zwiedzamy Krainę Nieodkrytych Tajemnic [Mazury Zachodnie] 17 Morąg, czyli zwiedzamy Krainę Nieodkrytych Tajemnic [Mazury Zachodnie]](https://manawpodrozy.pl/wp-content/uploads/2022/06/P6040082-scaled.jpg)
Tekst powstał we współpracy z Zachodniomazurską Lokalną Organizacją Turystyczną. w ramach zadania „ZLOT blogerów i dziennikarzy na Warmii i Mazurach” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Więcej o atrakcjach Mazur Zachodnich możesz przeczytać w poniższych wpisach:
Mazury Zachodnie, tu czas płynie jakby trochę wolniej…
Ostróda i Iława- co warto zobaczyć w dwóch największych miastach regionu?
Mazury Zachodnie od Kuchni, czyli wędrujemy szlakiem kulinarnym
Kanał Elbląski- czyli wyjątkowy rejs statkiem po trawie
Wzgórza Dylewskie- czyli górskie krajobrazy na Mazurach Zachodnich
- Singletrack Glacensis- największa sieć tras rowerowych w Polsce! - 21 września 2023
- Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać? - 20 września 2023
- Trójmorski Wierch to jedyne takie miejsce w Polsce- szlak, wieża widokowa - 19 września 2023