Site icon www.manawpodrozy.pl

Mogielica 1170 m n.p.m. – szlak, mapa, wieża widokowa [Beskid Wyspowy]

Mogielica 1170 m n.p.m. - szlak, mapa, wieża widokowa [Beskid Wyspowy]

Mogielica z Przełęczy Rydza-Śmigłego

Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Jej wysokość to 1170 m n.p.m. Mogielica w przeciwieństwie do innych gór Beskidu Wyspowego, których charakterystyczną cechą są strome zbocza, posiada długie łagodne boczne grzbiety. Na wierzchołku Mogielicy znajduje się 23- metrowa wieża widokowa, z której można podziwiać bardzo rozległą panoramę. Z jej tarasu widokowego widoczne są, m.in. Tatry, Gorce, Beskid Żywiecki z Babią Górą, Beskid Wyspowy, a także Beskid Sądecki. 

W czasie II wojny światowej masyw Mogielicy był obszarem kryjówek partyzantów. Natomiast na Polanie Stumorgowej odbywały się zrzuty z samolotów alianckich.

W 2011 roku na szczycie Mogielicy oraz na jej północnych zboczach utworzono rezerwat przyrody, którego zadaniem jest ochrona cietrzewia oraz innych rzadkich gatunków ptaków, które mają tutaj swoje siedliska.

Na szczyt Mogielicy prowadzi wiele tras, z których najpopularniejsze rozpoczynają się na Przełęczy Rydza-Śmigłego, w Jurkowie, bądź na Polanie Wyrębiska. W masywie Mogielicy znajduje się ponadto ogromna ilość tras przeznaczonych dla miłośników narciarstwa biegowego.

Mogielica widziana z Polany Wiśnakówka

Mogielica szlak- ruszamy z Przełęczy Rydza-Śmigłego

Wycieczkę na Mogielicę rozpoczniemy na Przełęczy Rydza-Śmigłego. Na mapach możecie się spotkać także z inną jej nazwą- przełęcz Chyszówki. Tak nazywała się ona do 1989 roku, jednak po ustąpieniu władz PRL-u w naszym kraju postanowiono ją nazwać imieniem bohatera narodowego z II wojny światowej.  Z Mszany Dolnej na przełęcz dojedziemy po ok. 15 minutach jazdy. Z Krakowa czeka nas natomiast ok. 1,5-godzinny dojazd. Na przełęczy znajduje się sporej wielkości parking, który jak na nasze oko pomieści sporo ponad setkę pojazdów. Co ważne, jest on bezpłatny. 

Parking na Polanie Rydza-Śmigłego. Kierunek? Mogielica

Na przełęczy oprócz parkingu znajduje się pomnik upamiętniający Legiony Polski, krzyż, a także kapliczka.

Pomnik na Przełęczy Rydza-Śmigłego. Kierunek? Mogielica

Mogielica szlakiem zielonym

Na szczyt Mogielicy będziemy wędrować wraz z zielonymi szlakowskazami. Co ważne, aby zdobyć Mogielicę, musimy skierować się na trasę oznaczoną tym szlakiem, która znajduje się po przeciwnej stronie drogi, co parking. W przeciwnym kierunku moglibyśmy zdobyć Łopień, który według legendy jest mężem Mogielicy. 

Widok z Przełęczy Rydza-Śmigłego na wschodnią część Beskidu Wyspowego

Przechodzimy na drugą stronę drogi i przez łąki wchodzimy do leśnej otchłani. Wędrówka leśnym duktem nie trwa, jednak zbyt długo, gdyż już po kilku minutach wkraczamy na asfaltową drogę prowadzącą wśród zabudowań małego przysiółka Do Sarysza.  Zazdrościmy widoków, jakie jego mieszkańcy mają z okien swoich domów. Mogą oni oglądać panoramę na Ćwilin, Śnieżnicę i znajdujący się nieco dalej Luboń Wielki. Po przejściu kilkuset metrów wkraczamy na rozległą polanę, z której możemy dojrzeć, m.in. Limanową z Miejską Górą. 

Zobacz także: Lubomir- opis szlaku

Ćwilin i Śnieżnica- Kierunek? Mogielica

Po zachwycie nad rozpościerającą się wspaniałą panoramą wchodzimy na leśną ścieżkę. Początkowo wędrówka nią jest niezwykle przyjemna, ale już po kilkunastu minutach zaczyna robić się stromo, a nawet bardzo stromo! No cóż, jesteśmy przecież w Beskidzie Wyspowym, więc nic dziwnego, że trzeba włożyć trochę wysiłku w zdobycie szczytu.

Mogielica- droga na szczyt

Warto jednak nieco się zmęczyć, gdyż już przed szczytem zostaniemy w sowity sposób wynagrodzeni. Po nieco ponad godzinie marszu z przełęczy Rydza-Śmigłego meldujemy się na Polanie Wyśnikówka. Tuż przed nami wyrasta Mogielica z wieżą widokową, ale to, co przyciąga naszą uwagę, znajduje się zarówno po prawej, jak i lewej naszej stronie. Rozpościera się wokół nas przepiękny widok na “wyspy” Beskidu Wyspowego, dumnie wznoszącą się Babią Górę, malownicze Gorce, czy spokojnie spoglądające na to wszystko Tatry. Można byłoby się długo rozkoszować tak pięknym widokiem, jednak wiemy, że jeszcze piękniejsza panorama rozpościera się z wieży ulokowanej na szczycie Mogielicy. 

Zobacz także: Śnieżnica- opis szlaku

Widok w kierunku zachodni z Polany Wiśniakówka

Mogielica zdobyta!

Z polany Wyśnikówka czeka nas jeszcze 20-minutowe podejście na Mogielicę. Wkraczamy na teren Rezerwatu Przyrody Mogielica, który ma za zadanie chronić będącego pod ochroną głuszcza mającego tu swoje siedlisko. Po uporaniu się z dość stromym podejściem na główny cel naszej wycieczki, stajemy na najwyższym szczycie Beskidu Wyspowego. To, co rzuca się od razu w oczy, to 23-metrowa wieża widokowa o stalowej konstrukcji.

Została ona wzniesiona na szczycie Mogielicy w 2022 roku w miejscu starej, drewnianej wieży. Rozpościera się z niej przepiękna panorama na Tatry, Gorce, inne szczyty Beskidu Wyspowego, Beskid Żywiecki, Małą Fatrę, Beskid Sądecki, Pieniny. Na szczycie Mogielicy oprócz wieży widokowej odnajdziemy ponadto tabliczkę z jej nazwą i wysokością oraz skrzyneczką, w której znajduje się pieczątka potwierdzająca jej zdobycie. Przechadzając się po szczycie, natrafimy także na dwie kapliczki, krzyż, a także krzyże oparte o drzewo, które zostawiają tu uczestnicy drogi krzyżowej.

Mogielica- wieża widokowa

Mogielica- Krzyż Papieski

Podążając kilkadziesiąt metrów zielonym szlaku w kierunku Polany Wyrębiska (w przeciwnym kierunku, z którego przyszliśmy) dotrzemy pod tzw. Krzyż Papieski. Ma on 3,5 metra wysokości i z założenia ma nawiązywać do papieskiego pastorału. Został on wzniesiony w 2004 roku na pamiątkę 50-rocznicy wizyty Karola Wojtyły na Mogielicy. Spod krzyża rozpościera się panorama na Tatry oraz Gorce.

Krzyż Papieski pod Mogielicą

Polana Stumorgowa- Mogielica

Będąc na Mogielicy, nie mogliśmy sobie odpuścić zejścia na Polanę Stumorgową. Aby się na nią dostać, należy podążyć za niebieskim i żółtym szlakiem. Choć do naszego celu mamy zaledwie 300 metrów, to zejście do niego jest niezwykle strome. Widoki, jakie rozpościerają się z tej polany, wynagradzają jednak wszystko. Uwielbiamy tu przebywać, zjeść drugie śniadanie, czy napić się herbaty. Z Polany Stumorgowej rozpościera się panorama na Gorce, Beskid Żywiecki, część Beskidu Wyspowego i oczywiście na Tatry. Znajduje się tu sporej wielkości wiata, a także budowana jest bacówka (listopad 2022 roku).

Wracamy na Przełęcz Rydza-Śmigłego

Po dłuższej chwili spędzonej na Polanie Stumorgowej wracamy na Przełęcz Rydza-Śmigłego. Aby, jednak nie podchodzić ponownie na szczyt Mogielicy wybieramy nieoznakowaną ścieżkę wiodącą wzdłuż granicy rezerwatu przyrody Mogielica. W tym celu wędrujemy przez Polanę Stumorgową, a po dotarciu do skrzyżowania ścieżek, na którym w lewo skręca ścieżka historyczna, my wybieramy opcję skręcenia w prawo. Żegnając się z pięknym widokiem na Tatry podążamy w stronę Polany Wyśnikówka, do której docieramy po ok. 10 minutach. Z niej, już dobrze nam znanym szlakiem wędrujemy na Przełęcz Rydza-Śmigłego, na której rozpoczynaliśmy wycieczkę.

Wracamy na Przełęcz Rydza Śmigłego

Mogielica z Polany Wyrębiska

Mogielica (1170 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, w związku z czym zalicza się go do Korony Gór Polski. Dla nas to pasma górskie do niedawna pozostawało zupełnie nieodkryte. Stąd, na Mogielicę wybieramy się po raz pierwszy, a za punkt startowy wybieramy Polanę Wyrębiska (808 m n.p.m.) Już na drodze prowadzącej do niej, która wiedzie przez wieś Zalesie możemy podziwiać przepiękne widoki na Gorce oraz Tatry. Ci, co tutaj mieszkają, wygrali prawdziwy los na loterii!

Czytaj również: Babia Góra- najkrótszy szlak

Na szczycie Mogielicy:)
Piękny widok na Tatry i Gorce z Polany Stumogrowej

Polana Wyrębiska- parking Mogielica

Samochód zostawiamy na Polanie Wyrębiska. Znajduje się tutaj parking, na którym zmieści się ok. 20- 30 samochodów. My, odwiedzamy to miejsce w środku tygodnia, poza sezonem, więc nie mamy żadnych problemów ze znalezieniem wolnego miejsca. Lecz, w letni, słoneczny dzień może tutaj być bardzo tłoczno. Dzisiaj, po raz pierwszy na górskim szlaku próbujemy nowego wiązania chusty, a Natalia Tosię niesie na plecach. Zmiana ta jest podyktowana tym, że z każdym kolejnym dniem nasza córka więcej waży i byliśmy zmuszeni poszukać rozwiązań, które znacznie ułatwią nam wszystkim górską wędrówkę. 

Parking na Polanie Wyrębiska

Z Polany Wyrębiska do ścieżki dydaktyczno- historycznej. Kierunek? Mogielica

Z Polany Wyrębiska wędrujemy zielonym szlakiem. Trasa jest płaska, więc idealnie nadaje się do tego, by rozgrzać mięśnie przed kolejnymi kilometrami. Po drodze mijamy leśniczówkę Andrzeja Florka- miejsce, w którym w czasie II wojny światowej trwały narady żołnierzy Armii Krajowej. Tuż za nią docierają do nas trasy przeznaczone do narciarstwa biegowego, które znikają w oczach wraz z wrastającą temperaturą otoczenia.

Mimo to, nie brakuje zakochanych w tym sporcie, którzy nawet na tak ciężkim śniegu jeżdżą na swoich dwóch deskach. Po ok. 1 kilometrze od Polany Wyrębiska dochodzimy do Krzyża Partyzanckiego, przy którym znajduje się skrzyżowanie dróg. Na wprost dalej prowadzi zielony szlak (nim będziemy schodzić), a w lewo skręca ścieżka dydaktyczno- historyczną, którą wybieramy. 

Zobacz także: Brama w Gorce

Leśniczówka Andrzeja Florka
Krzyż Partyzancki

Ścieżką dydaktyczno- historyczną na Polanę Stumorgową

Od Krzyża Partyzanckiego trasa wiedzie w dół, przez co tracimy na wysokości blisko 100 metrów. Po ok. 15 minutach, trasa narciarska podąża ku górze, a ścieżka historyczna skręca w lewo w wąską dróżkę. My, decydujemy się na drugą opcję, jednak po 5 minutach odpuszczamy, bo ta trasa jest zupełnie nieprzetarta i wędrówka w głębokim śniegu nie ma nic wspólnego z przyjemnością. Dalszą wycieczkę kontynuujemy wędrując trasą narciarską, która po ok. 1,5 kilometrze znów łączy się ze ścieżką historyczną.

W końcu, na wysokości ok. 880 m n.p.m. pozostawiamy trasy przeznaczone dla narciarzy biegowych i ruszamy na ostateczne podejście na Polanę Stumorgową (1070 m n.p.m.). Ścieżka jest stroma, ale dzięki temu szybko zyskujemy na wysokości. Po 2 godzinach od wyjścia z Polany Wyrębiska meldujemy się na Polanie Stumorgowej, skąd rozpościera się jedna z piękniejszych panoram w całych Beskidach…

Ścieżką historyczną na Mogielicę
Ostatnie podejście na Polanę Stumogrową
Na Polanie Stumogrowej

Polana Stumorgowa- stąd rozpościera się piękna panorama na Tatry

Na Polanie Stumorgowej znajduje się kilka ławeczek, a także wiata, przy której ulokowano miejsce na ognisko. To właśnie w niej siadamy i rozmarzamy się nad widokami, które nas otaczają. Oczywiście, najbardziej uwagę przykuwają Tatry, ale i pięknie widać Gorce, Beskid Sądecki, czy Babią Górę. Nigdzie nam się nie śpieszy, więc na polanie pozostajemy przez 1,5 godziny. Drugie śniadanie, herbata, i pełen relaks- w takim otoczeniu przyrody wszystko smakuje dużo lepiej:)

Widok na Babią Górę z Polany Stumogrowej
Na Polanie Stumogrowej
Na Polanie Stumogrowej
Wiata na Polanie Stumogrowej

Na Mogielicę

Po przerwie na Polanie Stumorgowej, ruszamy na ostateczne podejście na Mogielicę. Mimo, że czeka nas zaledwie 70 metrów przewyższenia, to ścieżka ta jest bardzo stroma, a przez to jej przejście sprawia trochę trudności. Po kilku minutach jesteśmy już obok wieży widokowej, która niestety ze względu na zły stan techniczny jest zamknięta do odwołania (stan na marzec 2021). Na wierzchołku Mogielicy możecie również podbić książeczki pamiątkową pieczątką, która znajduje się w specjalnej skrzyneczce. Ze szczytu rozpościera się ładna panorama w kierunku wschodnim- widać m.in. Limanową z Miejską Górą oraz Jaworzem. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć ruszamy w drogę powrotną w kierunku Polany Wyrębiska. 

Wieża widokowa na Mogielic
Widok ze szczytu Mogielicy w kierunku Limanowej

Zielonym szlakiem na Polanę Wyrębiska

Z Mogielicy ruszamy zielonym szlakiem w kierunku Polany Wyrębiska. Początkowo wiedzie on wraz z żółtymi znakami, które prowadzą do wsi Słopnice. Niedaleko wierzchołka, po prawej stronie otwiera się ładna panorama na Gorce oraz Tatry. Znajduje się tutaj także Krzyż Papieski. Dalsza część trasy mija nam bardzo szybko. Szlak stopniowo traci na wysokości, stąd nie jest tu ani zbyt stromo, ani nie musimy nic podchodzić. Równym krokiem, w niecałą godzinę od Mogielicy jesteśmy znów na Polanie Wyrębiska. To był piękny dzień. Mogielica nas oczarowała, a szczególnie Polana Stumorgowa, leżąca tuż pod jej wierzchołkiem.

Krzyż Papieski, Gorce i Tatry
Jak widać, wycieczka w pełni udana:)

P.S. Jeśli szukacie noclegu w Beskidzie Wyspowym to serdecznie polecamy domek Woźniówka pod Mogielicą znajdujący się we wsi Słopnice vis a vis najwyższego szczytu tego pasma. Spędziliśmy w tym miejscu kilka dni i czuliśmy się tutaj jak u siebie w domu. Domek składa się z salonu z aneksem kuchennym, łazienki oraz sporej sypialni. Uroku domkowi dodaje to, że jeśli chcemy mieć ciepło musimy sami napalić w niewielkim kominku. Co więcej, w pobliżu domu znajduje się miejsce na ognisko, a także huśtawka- idealnie by odpocząć tutaj z całą rodziną:) Po szczegóły odsyłamy TUTAJ

Może Cię zainteresuje? Śnieżnica- opis szlaku

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Exit mobile version