Mogielica (1170 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, w związku z czym zalicza się go do Korony Gór Polski. Dla nas to pasma górskie do niedawna pozostawało zupełnie nieodkryte. Stąd, na Mogielicę wybieramy się po raz pierwszy, a za punkt startowy wybieramy Polanę Wyrębiska (808 m n.p.m.) Już na drodze prowadzącej do niej, która wiedzie przez wieś Zalesie możemy podziwiać przepiękne widoki na Gorce oraz Tatry. Ci, co tutaj mieszkają, wygrali prawdziwy los na loterii!

Na szczycie Mogielicy:)
Piękny widok na Tatry i Gorce z Polany Stumogrowej

Polana Wyrębiska- parking Mogielica

Samochód zostawiamy na Polanie Wyrębiska. Znajduje się tutaj parking, na którym zmieści się ok. 20- 30 samochodów. My, odwiedzamy to miejsce w środku tygodnia, poza sezonem, więc nie mamy żadnych problemów ze znalezieniem wolnego miejsca. Lecz, w letni, słoneczny dzień może tutaj być bardzo tłoczno. Dzisiaj, po raz pierwszy na górskim szlaku próbujemy nowego wiązania chusty, a Natalia Tosię niesie na plecach. Zmiana ta jest podyktowana tym, że z każdym kolejnym dniem nasza córka więcej waży i byliśmy zmuszeni poszukać rozwiązań, które znacznie ułatwią nam wszystkim górską wędrówkę. 

Parking na Polanie Wyrębiska

Z Polany Wyrębiska do ścieżki dydaktyczno- historycznej. Kierunek Mogielica

Z Polany Wyrębiska wędrujemy zielonym szlakiem. Trasa jest płaska, więc idealnie nadaje się do tego, by rozgrzać mięśnie przed kolejnymi kilometrami. Po drodze mijamy leśniczówkę Andrzeja Florka- miejsce, w którym w czasie II wojny światowej trwały narady żołnierzy Armii Krajowej. Tuż za nią docierają do nas trasy przeznaczone do narciarstwa biegowego, które znikają w oczach wraz z wrastającą temperaturą otoczenia. Mimo to, nie brakuje zakochanych w tym sporcie, którzy nawet na tak ciężkim śniegu jeżdżą na swoich dwóch deskach. Po ok. 1 kilometrze od Polany Wyrębiska dochodzimy do Krzyża Partyzanckiego, przy którym znajduje się skrzyżowanie dróg. Na wprost dalej prowadzi zielony szlak (nim będziemy schodzić), a w lewo skręca ścieżka dydaktyczno- historyczną, którą wybieramy. 

Leśniczówka Andrzeja Florka
Krzyż Partyzancki

Ścieżką dydaktyczno- historyczną na Polanę Stumorgową

Od Krzyża Partyzanckiego trasa wiedzie w dół, przez co tracimy na wysokości blisko 100 metrów. Po ok. 15 minutach, trasa narciarska podąża ku górze, a ścieżka historyczna skręca w lewo w wąską dróżkę. My, decydujemy się na drugą opcję, jednak po 5 minutach odpuszczamy, bo ta trasa jest zupełnie nieprzetarta i wędrówka w głębokim śniegu nie ma nic wspólnego z przyjemnością. Dalszą wycieczkę kontynuujemy wędrując trasą narciarską, która po ok. 1,5 kilometrze znów łączy się ze ścieżką historyczną. W końcu, na wysokości ok. 880 m n.p.m. pozostawiamy trasy przeznaczone dla narciarzy biegowych i ruszamy na ostateczne podejście na Polanę Stumorgową (1070 m n.p.m.). Ścieżka jest stroma, ale dzięki temu szybko zyskujemy na wysokości. Po 2 godzinach od wyjścia z Polany Wyrębiska meldujemy się na Polanie Stumorgowej, skąd rozpościera się jedna z piękniejszych panoram w całych Beskidach…

Ścieżką historyczną na Mogielicę
Ostatnie podejście na Polanę Stumogrową
Na Polanie Stumogrowej

Polana Stumorgowa- stąd rozpościera się piękna panorama na Tatry

Na Polanie Stumorgowej znajduje się kilka ławeczek, a także wiata, przy której ulokowano miejsce na ognisko. To właśnie w niej siadamy i rozmarzamy się nad widokami, które nas otaczają. Oczywiście, najbardziej uwagę przykuwają Tatry, ale i pięknie widać Gorce, Beskid Sądecki, czy Babią Górę. Nigdzie nam się nie śpieszy, więc na polanie pozostajemy przez 1,5 godziny. Drugie śniadanie, herbata, i pełen relaks- w takim otoczeniu przyrody wszystko smakuje dużo lepiej:)

Widok na Babią Górę z Polany Stumogrowej
Na Polanie Stumogrowej
Na Polanie Stumogrowej
Wiata na Polanie Stumogrowej

Na Mogielicę

Po przerwie na Polanie Stumorgowej, ruszamy na ostateczne podejście na Mogielicę. Mimo, że czeka nas zaledwie 70 metrów przewyższenia, to ścieżka ta jest bardzo stroma, a przez to jej przejście sprawia trochę trudności. Po kilku minutach jesteśmy już obok wieży widokowej, która niestety ze względu na zły stan techniczny jest zamknięta do odwołania (stan na marzec 2021). Na wierzchołku Mogielicy możecie również podbić książeczki pamiątkową pieczątką, która znajduje się w specjalnej skrzyneczce. Ze szczytu rozpościera się ładna panorama w kierunku wschodnim- widać m.in. Limanową z Miejską Górą oraz Jaworzem. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć ruszamy w drogę powrotną w kierunku Polany Wyrębiska. 

Wieża widokowa na Mogielic
Widok ze szczytu Mogielicy w kierunku Limanowej

Zielonym szlakiem na Polanę Wyrębiska

Z Mogielicy ruszamy zielonym szlakiem w kierunku Polany Wyrębiska. Początkowo wiedzie on wraz z żółtymi znakami, które prowadzą do wsi Słopnice. Niedaleko wierzchołka, po prawej stronie otwiera się ładna panorama na Gorce oraz Tatry. Znajduje się tutaj także Krzyż Papieski. Dalsza część trasy mija nam bardzo szybko. Szlak stopniowo traci na wysokości, stąd nie jest tu ani zbyt stromo, ani nie musimy nic podchodzić. Równym krokiem, w niecałą godzinę od Mogielicy jesteśmy znów na Polanie Wyrębiska. To był piękny dzień. Mogielica nas oczarowała, a szczególnie Polana Stumorgowa, leżąca tuż pod jej wierzchołkiem.

Krzyż Papieski, Gorce i Tatry
Jak widać, wycieczka w pełni udana:)

P.S. Jeśli szukacie noclegu w Beskidzie Wyspowym to serdecznie polecamy domek Woźniówka pod Mogielicą znajdujący się we wsi Słopnice vis a vis najwyższego szczytu tego pasma. Spędziliśmy w tym miejscu kilka dni i czuliśmy się tutaj jak u siebie w domu. Domek składa się z salonu z aneksem kuchennym, łazienki oraz sporej sypialni. Uroku domkowi dodaje to, że jeśli chcemy mieć ciepło musimy sami napalić w niewielkim kominku. Co więcej, w pobliżu domu znajduje się miejsce na ognisko, a także huśtawka- idealnie by odpocząć tutaj z całą rodziną:) Po szczegóły odsyłamy TUTAJ

Może Cię zainteresuje? Śnieżnica- opis szlaku

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!