Międzygórze to niewielka miejscowość położona u stóp Śnieżnika, niedaleko Bystrzycy Kłodzkiej. Jest wyjątkowa ze względu na swoją niezwykłą, tyrolską zabudowę. Zawdzięcza ją królowej niderlandzkiej, Mariannie Orańskiej, która w XIX wieku była właścicielem tutejszych ziem. W Międzygórzu znajduje się również drugi pod względem wysokości sudecki wodospad. Znajdują się tutaj także węzły szlaków pieszych oraz rowerowych.
Międzygórze- krótka historia powstania
Początki Międzygórza sięgają XVI wieku. Wtedy to osiedlili się tutaj drwale i węglarze. Ludność ściągnięta została tutaj również ze względu na złoża rud żelaza, które tu wydobywano. Kopalnie szybko upadły, a okoliczna ludność utrzymywała się przede wszystkim z leśnictwa. Przełomem w historii Międzygórza był zakup ziem, na których leży przez królową niderlandzką, Mariannę Orańską. To ona miała swój pałac w Kamieńcu Ząbkowickim. Tak jej się spodobała okolica, że postanowiła zabudować ją w stylu tyrolskim. Stworzyła tym samym letniskową miejscowość, która była chętnie odwiedzana przez turystów.
Dodatkowo zleciła ona budowę infrastruktury turystycznej, w tym pomostów w okolicach Wodospadu Wilczki. Jej również zawdzięczamy schronisko wzniesione na Hali pod Śnieżnikiem. Początkowo było ono nazywane “Szwajcarką”, ze względu na to, że jego budowniczym był szwajcarski góral, ściągnięty specjalnie przez królową.
Międzygórze- wieś z unikatową zabudową
Wjeżdżając do Międzygórza, możemy poczuć się jak w zupełnie innym świecie. Tyrolski styl, w jakim zbudowana została ta miejscowość, pozwala nam się poczuć jak w jakiejś alpejskiej miejscowości. Międzygórze położone jest w malowniczej dolinie potoku Wilczki. Po obu jego stronach wzniesiono drewniane budynki z krużgankami, balustradami, czy balkonikami. Do obiektów, które wzbudzają największe zainteresowanie, należą bez wątpienia sanatoria Gigant I i Gigant II, pensjonat Alpejski Dwór, czy XVIII-wieczny drewniany kościół barokowy.
Międzygórze- Wodospad Wilczki
Wodospad Wilczki to największa, przyrodnicza atrakcja Międzygórza. Wysoki na 22 metry wodospad jest drugim co do wysokości (po wodospadzie Kamieńczyka w Karkonoszach) w polskich Sudetach. Co ciekawe do 1997 roku był on o 5 metrów wyższy. Wysoka woda, jaka nawiedziła miejscowość zniszczyła, jak się okazało nadbudowany w XIX wieku próg wodny, który zwiększał wysokość tego wodospadu. Okolica wodospadu Wilczki jest bardzo dobrze zabudowana pod względem turystycznym. Są tutaj schody, punkty widokowe, a także mostki (w tym jeden zachowany z czasów Marianny Orańskiej), które pozwalają z różnych stron podziwiać ten wodospad. Co ważne, miejsce to jest oświetlone, a na turystów czekają tu liczne ławeczki, które umożliwiają odpoczynek wśród szumu wody.
Teren wodospadu Wilczki wraz z przełomem potoku jest od 1958 roku objęty ochroną ścisłą jako rezerwat przyrody. Rezerwat nosi imię Stefana Żeromskiego. Również wodospad Wilczki był nazywany Wodogrzmotami Żeromskiego. Nazwa ta to pokłosie nadawania “polskości” nazwom dla wielu miejsc zasiedlonych przez Polaków po II wojnie światowej. Żeromski nigdy w Międzygórzu jednak nie był, ani nie miał z tą miejscowością nic wspólnego. Wstęp na Wodospad Wilczki jest bezpłatny.
Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej na Iglicznej
Wędrując spod Wodospadu Wilczki za czerwonymi szlakowskazami dotrzemy do Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej, które ulokowane jest pod szczytem góry Igliczna. Kościół został zbudowany w 1782 roku. Historia jego powstania jest dość ciekawa. Ok. 1750 roku, wójt pobliskiego Wilkanowa ufundował Matki Bożej z Dzieciątkiem, którą ustawił pod jednym z drzew, pod szczytem Igliczna. Kiedy okolicę nawiedziła potężna wichura i połamała okoliczne drzewa, to figurce nic się nie stało. Okoliczni mieszkańcy uznali to za dobry znak i postanowili zbudować niewielką kapliczkę, w której umieścili ową figurę.
Do figury zaczęło przybywać coraz więcej wiernych, którzy twierdzili, że ma ona moce uzdrawiające. Stąd, dość szybko postanowiono o zbudowaniu kościoła, który służy do dzisiaj. Obok kościoła funkcjonuje również schronisko.
Gdzie w góry z Międzygórza?
Najpopularniejszym celem górskich wędrówek z Międzygórza jest oczywiście Śnieżnik. Na ten wznoszący się na wysokość 1425 m n.p.m. szczyt z Międzygórza prowadzi szlak o kolorze czerwonym oraz niebieskim. Na szczycie znajduje się wieża widokowa, a u jego podnóża schronisko turystyczne.
Z Międzygórza można się również wybrać na Czarną Górę i pobliski Żmijowiec, na którego zboczach znajdują się Mariańskie Skały– unikatowy, naturalny punkt widokowy na Śnieżnik. Swoją nazwę zawdzięcza on Mariannie Orańskiej, która po tych szlakach często wędrowała. Ciekawym celem górskich wędrówek jest również Trójmorski Wierch. Na szczycie tej góry znajduje się wieża widokowa. Jej nazwa nawiązuje natomiast do tego, że na jej zboczach znajdują się zlewnie trzech mórz- Bałtyckiego, Czarnego oraz Północnego.
Międzygórze- trasy rowerowe Singletrack Glacensis
W okolicy Międzygórza znajdują się także trasy należące do sieci dróg rowerowych Singletrack Glacensis. W tej miejscowości zapętlają się trasy- Międzygórze (najdłuższa pętla w całym kompleksie) oraz trasa pod Śnieżnikiem. Niedaleko są także takie trasy jak Ostoja, Jodłów, oraz Stronie Śląskie. Na zboczach Czarnej Góry funkcjonuje również park z trasami typu downhill.
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!