Małe Organy Myśliborskie [Pogórze Kaczawskie]

Małe Organy Myśliborskie to pomnik przyrody nieożywionej znajdujący się w pobliżu Myśliborza. Są one jednym z namacalnych dowodów na to, że w okolicy, w której się znajdujemy, przed laty aktywne były wulkany… Nic dziwnego, że rejon ten został nazwany Krainą Wygasłych Wulkanów. Jesteście gotowi na to, by znaleźć się w dawnym kominie wulkanicznym? W takim razie udajcie się z nami na wycieczkę, na wzgórze Rataj!

Małe Organy Myśliborskie [Pogórze Kaczawskie]

Jak tutaj trafić? Gdzie zaparkować samochód?

Wycieczkę na Małe Organy Myśliborskie rozpoczynamy w Myśliborzu. Jest to niewielka wieś znajdująca się ok. 5 kilometrów na zachód od Jawora, na skraju Parku Krajobrazowego Chełmy. Samochód zostawiamy na parkingu zlokalizowanym tuż u wylotu Wąwozu (całodzienna opłata za parking to 5 zł- stan na kwiecień 2021 r.). Tuż przy parkingu znajduje się kilka miejsc, gdzie można rozpalić ognisko, a także wiata turystyczna.

Małe Organy Myśliborskie [Pogórze Kaczawskie]
Na parkingu czekają na Was również wiaty turystyczne, gdzie można pobiwakować

Małe Organy Myśliborskie- Szlak

Aby dojść na Małe Organy Myśliborskie z powyżej wspomnianego parkingu, należy kierować się za żółtymi oraz czerwonymi szlakowskazami. Początkowo wędrujemy asfaltową ścieżką w dół, po czym tuż obok Ośrodka Rehabilitacji dla Zwierząt skręcamy w prawo. Odtąd tuptamy pomału do góry. Towarzyszą nam łąki, a dzięki temu, gdy tylko odwrócimy się do tyłu, możemy podziwiać malowniczy krajobraz. Ścieżka w końcu wkracza w leśny krajobraz, po czym skręca w lewo. Wygodnym leśnym duktem dochodzimy do rozwidlenia. Na wprost możemy wędrować dalej w kierunku Bazaltowej. My, jednak skręcamy w prawo ze szlakiem o kolorze czerwonym. Po chwili stajemy jak wryci, gdy naszym oczom ukazują się Małe Organy Myśliborskie. Mówimy, tylko wow! przez duże “W”. 

Małe Organy Myśliborskie [Pogórze Kaczawskie]
Początek szlaku z Myśliborza przebiega rozległymi łąkami
Małe Organy Myśliborskie [Pogórze Kaczawskie]

Małe Organy Myśliborskie- co to właściwie jest?

Małe Organy Myśliborskie to nic innego jak bazaltowy czop wulkaniczny z widocznymi ciosami słupowymi, których wiek szacuje się na ok. 30 milionów lat! Pewnie wielu z Was zadaje sobie pytanie, dlaczego zostały one tak odsłonięte? Przecież jesteśmy w samym środku wulkanicznego komina! To efekt działalności człowieka, a dokładnie kamieniołomu, który tutaj funkcjonował. Jeśli Wam będzie za mało wrażeń, możecie wybrać się ścieżką zlokalizowaną po prawej stronie Organ na szczyt Wzgórza Rataj (350 m n.p.m.). 

Będąc w okolicy koniecznie zdobądź Radogost

Małe Organy Myśliborskie [Pogórze Kaczawskie]
Małe Organy Myśliborskie to dawny czop wulkaniczny

Do Myśliborza wracamy po własnych śladach. Wycieczka, którą Wam proponujemy, nie powinna zająć więcej niż 60-70 minut. Jest to bardzo ciekawa opcja na rodzinny wypad, który możecie połączyć z wizytą w Wąwozie Myśliborskim. Polecamy! 

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!