Magura Małastowska (813 m n.p.m.) to jeden z najłatwiej dostępnych szczytów w Beskidzie Niskim. Można się na niego dostać z Przełęczy Małastowskiej (604 m n.p.m.), z której na wierzchołek jest zaledwie 2 kilometry drogi. Pod szczytem znajduje się także górna stacja kolejki krzesełkowej, która startuje z Małastowa. Funkcjonuje ona w sezonie zimowym, a także w okresie letnim (szczegóły na temat godzin otwarcia znajdziecie TUTAJ)
Przełęcz Małastowska (604 m n.p.m.)
Wycieczkę rozpoczynamy na Przełęczy Małastowskiej, będącą najwyższym punktem drogi wojewódzkiej nr 977 łączącej Konieczną z Gorlicami. Znajduje się tutaj sporej wielkości parking mogący pomieścić kilkadziesiąt samochodów. Po drugiej stronie drogi warto podejść do cmentarza wojennego nr 60, na którym pochowanych jest 174 żołnierzy.
Schronisko PTTK na Magurze Małastowskiej
Z Przełęczy Małastowskiej mamy zaledwie 1 kilometr do schroniska PTTK znajdującego się pod szczytem Magury Małastowskiej. Wędrujemy szlakiem o kolorze niebieskim, który początkowo prowadzi po asfaltowej drodze (droga dojazdowa do wsi Nowica). Po 5 minutach marszu skręcamy jednak w prawo i wędrujemy już leśnym duktem. Kolejne 15 minut łazikowania i meldujemy się tuż pod schroniskiem PTTK im. Stanisława Gabryela na Magurze Małastowskiej (tak naprawdę znajduje się poniżej szczytu). Zostało ono wzniesione w 1955 roku, a obecnie prowadzone są prace rozbudowujące obiekt. Niestety, oprócz kotów nie zastaliśmy tutaj nikogo, a drzwi schroniska były zamknięte. Szkoda, bo słyszeliśmy, że klimat tego miejsca jest wyjątkowy. Będziemy musieli wrócić!
Lackowa– opis szlaku. To również powinno Cię zainteresować.
Na szczyt Magura Małastowska
Ze schroniska na szczyt Magury Małastowskiej pozostaje nam ok. 20 minut wędrówki. Szlak nie jest trudny. Maszerujemy leśnym duktem, który łagodnie wznosi się do góry. Po drodze mijamy górną stację kolejki linowej, o której wspominaliśmy na początku. Obok niej znajduje się nie lada gratka dla małych i dużych, czyli plac zabaw 😀 W środku lasu, przy szlaku jeszcze nie spotkaliśmy takiej niespodzianki!
Na wierzchołku Magury Małastowskiej meldujemy się 40 minut po opuszczeniu samochodu na Przełęczy Małastowskiej. Szczyt jest w pełni zalesiony, stąd nie oferuje żadnych widoków. Tuż poniżej znajduje się cmentarz wojenny z I wojny światowej nr 58.
W drogę powrotną udajemy się po swoich śladach. Zejście na Przełęcz Małastowską zajmuje nam niewiele ponad 30 minut.
Nocleg w Beskidzie Niskim
Szukając noclegu w Beskidzie Niskim, zwróćcie uwagę na dom turystyczny Siwiejka. Znajduje się on w miejscowości Ropki, skąd możecie wyruszyć na Lackową, a także na wiele innych szlaków pieszych, oraz rowerowych i konnych. Agroturystyjka Siwiejka to miejsce dla osób aktywnych, w tym rodzin z dziećmi, którzy kochają przyrodę i uwielbiają ruch na świeżym powietrzu.
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!