Lublana (Ljubljana) to stolica Słowenii, która skradła nasze serca. Nie jesteśmy fanami zwiedzania miast, zwłaszcza tych dużych, jednak z tym największą miejscowością Słowenii było zupełnie inaczej. Lublana ma niesamowity klimat. Wąskie, urokliwe uliczki, życie toczące się w rytmie slow i kompletny brak tandety, jaką znamy z wielu metropolii.
Jadąc do Ljubljany (Lublana), stolicy Słowenii myśleliśmy, że odwiedzimy kolejną gwarną europejską metropolię. Tym razem po raz kolejny się pomyliliśmy i przekonaliśmy się o tym, że nie warto oceniać kolejnych miejsc stereotypowo. Od samego zjazdu z autostrady na ulicach słoweńskiej stolicy emanował spokój i cisza. Mimo, że wjeżdżaliśmy do miasta popołudniu, w środku tygodnia, to nie natrafiliśmy na żadne korki, a odnalezienie wolnego miejsca parkingowego zajęło nam bardzo mało czasu. Samochód pozostawiliśmy na podziemnym parkingu zlokalizowoanym pod placem Kongresni trg, znajdującym się w samym centrum Ljubljany (zaznaczony na poniższej mapce).
Lublana- Życie toczy się wzdłuż rzeki
Po wyjściu z parkingu trafiamy prosto na uroczy plac, gdzie znajduje się sporo restauracyjnych ogródków. My udajemy się w kierunku rzeki, wzdłuż której toczy się w głównej mierze życie Ljubljanskiej starówki. Przechodzimy przez most nad rzeką Ljubljanicą i stajemy u stóp wzgórza zamkowego, które jest widoczne nawet z najdalszych zakątków miasta. Od początku da się wyczuć sielankowy, śródziemnomorski klimat jaki panuje na ulicach Ljubljany.
Czytaj także: Triest- co warto zobaczyć?
Lublana- zamek
Będąc w centrum miasta warto udać się na wzgórze zamkowe. Prowadzi na nie droga, którą zaprojektował Joze Plecnik. Był to architekt, któremu Ljubljana zawdzięcza w dużej części swój dzisiejszy wygląd. Dla bardziej leniwych turystów jest możliwość wjazdu na wzgórze zamkowe kolejką (w dwie strony- 4 euro, w jedną- 2,2 euro). Wstęp na zamek jest darmowy, płatne jest jedynie wejście na wieżę zamkową. Pierwszy zamek w tym miejscu został wzniesiony w XI w., ale wcześniej to właśnie na tym terenie pojawiła się pierwsza osada, która dała zalążek dzisiejszej stolicy Słowenii. Będąc na wzgórzu zamkowym warto jest odwiedzić kościół św. Jerzego z pięknymi freskami w jego wnętrzu.
Glavna Trznica- Ljubljanski targ
Idąc nadbrzeżem Ljubljanicy natrafiamy na targowisko. Usytuowane jest ono przy samym brzegu rzeki, ale i na dwóch sąsiadujących z nią placach: Vodnikov trg, Pogarcnev trg. Można na nim zakupić pamiątki oraz lokalne przysmaki i owoce. Idąc dalej natrafiamy na Pokrita trznicy, czyli w wolnym tłumaczeniu “Przykryte targowisko”. Jest to kolumnada nad samym brzegiem rzeki, zaprojektowana przez Jose Plecnika, w której miało pierwotnie znajdować się targowisko. Dzisiaj mieszczą się tutaj kawiarnie i restauracje, w których za przyzwoitą cenę można zjeść obiad (5-9 euro) albo wypić kawę (1,0-1,5 euro).
Lublana- Potrójny most
Spacerując wzdłuż rzeki Ljubljanicy nie sposób zwrócić uwagę na liczne mosty, nadające temu miastu niesamowity klimat. Do najsłynniejszych należy Potrójny Most łączący Stare Miasto z Presernov trg. Jego podstawę stanowi kamienny most z 1842 r. W 1931 r., wspomniany wcześniej Plecnik wpadł na pomysł, aby po obydwu stronach starej konstrukcji dobudować kładki dla pieszych, dzięki czemu powstała charakterystyczna i unikatowa budowla.
Lublana- Zmajski most
Drugim ze znanych mostów jest Zmajski Most, czyli Most Smoków. Na jego czterech krawędziach znajdują się 4 figury smoków. Dzięki temu te stworzenia stały się symbolem stolicy Słowenii i można je spotkać na wszelkich sprzedawanych pamiątkach. Zbudowany w 1901 r. most, początkowo nosił imię cesarza Franciszka Józefa. Nazwa ta jednak zupełnie nie przyjęła się wśród mieszkańców Ljubljany, dla których był to od zawsze most smoków.
Lublana- Katedra i ratusz miejski
Po dojściu do Mostu Smoków, warto zawrócić i udać się znów w stronę Wzgórza Zamkowego, ale spacerować nie wzdłuż rzeki, a równoległymi do niej ulicami: Ciril Metodov trg i Mestni trg. Znajdują się tutaj przepiękne kamienice, a także katedra św. Mikołaja oraz ratusz miejski.
Katedra znajduje się w miejscu wzniesienia pierwszego, XIII- wiecznego kościoła w Ljubljanie. Obecny jej kształt to efekt przebudowy, która miała miejsce w XIX w. Drzwi znajdujące się w bocznym wejściu świątyni mają wyrzeźbione wydarzenia obrazujące historię diecezji. W górnej części znajduje się twarz Jana Pawła II na pamiątkę jego wizyty w tym miejscu, w 1996 r.
Kolejnym wartym uwagi budynkiem jest ratusz miejski. Pierwszy budynek będący głównym gmachem miasta powstał w tym miejscu w XV w. Ten, który obecnie możemy oglądać jest jednak o ok. 300 lat młodszy. W ratuszu znajdują się fontanny: Herkulesa i Narcyza, a przed gmachem ulokowano najbardziej znany pomnik w całym mieście- przedstawiający w sposób alegoryczny trzy rzeki: Sawę, Krkę i Ljubljanicę.
Po drugiej stronie rzeki
Nad drugim brzegiem rzeki jest równie ciekawie jak w Starym Mieście. Zdecydowanie warto wstąpić na wcześniej już wspomniany Presernov trg. Przy nim znajduje się kościół franciszkanów z bogato zdobionym wnętrzem. Przy placu znajdują się również budynki w stylu Art Nouveau, który to charakteryzuje całą tą część miasta. Spacerując po uliczkach znajdujących się po tej stronie rzeki natkniemy się ponadto na liczne murale oraz graffiti.
Lublana- czy warto odwiedzić?
Zdecydowanie tak! Opisane powyżej atrakcje można powierzchownie zwiedzić w ciągu kilkugodzinnego pobytu w stolicy Słowenii. W naszym odczuciu warto tutaj spędzić przynajmniej cały weekend. Atrakcji z pewnością nie zabraknie! My już mamy w planach, by ponownie tutaj zawitać. Miasto nas oczarowało swoim spokojem, ciszą, porządkiem, a do tego wyczuwalnym klimatem, który wcześniej znaliśmy z toskańskich, włoskich miasteczek. Dużej metropolii, znanej z innych stolic europejskich w Ljubljanie na pewno nie znajdziecie.
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!