Site icon www.manawpodrozy.pl

Lazne Jesenik – uzdrowisko, dojazd, atrakcje

Sanatorium PRIESSNITZ (Lazne Jesenik)

Sanatorium PRIESSNITZ (Lazne Jesenik)

Czy wiecie, jaka jest etiologia słowa “prysznic”? Należy doszukiwać się jej w historii czeskiego uzdrowiska Lazne Jesenik, położonego na zboczach Studnicnego Vrchu w Rychlebskich Horach, zaledwie 2 kilometry od centrum Jesenika. Miejsce to charakteryzuje się wyjątkowymi warunkami klimatycznymi, dzięki czemu stale rozwija swoje walory uzdrowiskowe. Uwielbiamy tutaj przyjeżdżać! Po to, by pospacerować, przejść ścieżką kuracji wodnej, czy po prostu rozkoszować się pięknym widokiem na Wysoki Jesionik oraz Góry Opawskie.

Widok w kierunku Wysokiego Jesionika
Przy rodzinnym domu Vincenza Priessnitza

Lazne Jesenik- jak dojechać? 

Lazne Jesenik leżą ok. 2 kilometry na zachód od Jesenika. Do tego drugiego dojedziemy bardzo łatwo z Polski. Najkorzystniej jest wybrać opcję przekroczenia granicy na dawnym przejściu Głuchołazy- Mikulovice. Stamtąd wystarczy podążać cały czas główną drogą za kierunkowskazami wskazującymi na Sumperk. W ten sposób w Jeseniku zameldujemy się po ok. 20 minutach od opuszczenia naszego kraju. 

Wjeżdżając do Jesenika, uzdrowisko widoczne jest po naszej prawej stronie na zboczu góry. Aby się do niego dostać, musimy przejechać przez centrum Jesenika, a potem zgodnie ze znakami kierować się do góry. 

Mapa
Lazne Jesenik

Lazne Jesenik- parking

W uzdrowisku Lazne Jesenik znajdują się 4 parkingi

Pierwszy z parkingów na jaki trafimy jadąc od Jesenika

Paarking zlokalizowany przy głównym sanatorium

Skąd ten prysznic?

Uzdrowisko Lazne Jesenik swoje początki zawdzięcza jednemu człowiekowi- Vincenzowi Priessnitzowi (1799- 1855). Był on prostym chłopem zamieszkującym w okolicach Jesenika. W wieku 12 lat porzucił on szkołę, by pomagać rodzicom na gospodarstwie. Był analfabetą. Gdy miał 16 lat uległ poważnemu wypadkowi. Spłoszony koń przewrócił wóz, na którym jechał Vincenz, w efekcie czego połamał żebra. Rekonwalescencja trwała długo. Dopiero gdy pewnego dnia Vincenz zobaczył jak sarna w lesie moczy swoją zranioną nogę w górskim potoku, postanowił wykonywać podobne zabiegi. Robił okłady z wód wypływających z gór w okolicach Jesenika. W ten sposób żebra się zrosły, a Vincenz postanowił pomagać innym, stosując tę metodę leczenia. Wiele osób zarzucało mu znachorstwo. Jednak znaczna większość przekonała się, że metody polecane przez Priessnitza są skuteczne.

W efekcie, w 1830 roku powstało pierwsze sanatorium, które służy do dnia dzisiejszego. Do końca swojego życia Priessnitz rozwijał metody leczenia oparte na balneoterapii. Jedna z nich polegała na polewaniu całego ciała wodą pochodzącą z górskiego potoku. Stąd etiologia słowa “prysznic”. 

Sanatorium Pressnitz

Ścieżka kuracja wodna

Oprócz budynków sanatoryjnych, w Lazne Jesenik znajduje się rozbudowana infrastruktura pozwalająca przebywającym tu kuracjuszom na jeszcze szybsze dochodzenia do zdrowia. 

Jedną z nich jest ścieżka kuracji wodnej. Składa się na nią kilka stacji, które wykorzystują spływającą z gór naturalną wodę mineralną. Jak korzystać z tych dobrodziejstw? Wszystko opisane jest na tablicach informacyjnych (również w języku polskim). Najpierw należy rozgrzać mięśnie i stawy, które będą poddawane hydroterapii. Kolejno zanurzamy część ciała, cały czas się ruszając. Temperatura wody zazwyczaj nie przekracza kilku stopni powyżej zera! Po kilkuminutowej kuracji należy udać się na 30- minutowy odpoczynek, najlepiej wygrzewając się na Słońcu. Wtedy dopiero powinniśmy skorzystać z kolejnej stacji. 

Balneopark
Balneopark- miejsce do wygrzewania się między zabiegami

Tuż obok ścieżki kuracji wodnej znajduje się także siłownia plenerowa, a w całym masywie Studnicnego Vrchu kilkadziesiąt źródeł wody mineralnej, którą można pić. 

Jedno z wielu źródeł, na jakie trafimy w okolicy

W drugim parku, który zlokalizowany jest na wschód od głównego sanatorium, w lecie odbywają się koncerty plenerowe. Stąd też rozpościera się piękna panorama na najwyższe szczyty Jeseników. Można usiąść sobie na jednej z kręcących się ławek i rozkoszować się tym widokiem! 

Co istotne, wszystkie powyższe atrakcje są w pełni bezpłatne. 

Alejka z obrotowymi ławkami- stąd rozpościera się piękny widok na Wysoki Jesionik

W budynkach sanatoriów można ponadto skorzystać z innych metod leczniczych takich jak: kąpiele ziołowe, inhalacje, muzykoterapii, leczenie światłem, czy akupunktury. Opis wszystkich metod kuracyjnych oferowanych przez sanatorium Lazne Jesenik znajdziecie TUTAJ.

P.S. Osoby chcące dogłębniej poznać historię Vincenza Priessnitza i powstania uzdrowiska powinny udać się do muzeum znajdującego się w domu rodzinnym inicjatora balneoterapii. 
Muzeum Vincenza Priessnitza

Atrakcje dla najmłodszych

Lazne Jesenik to nie tylko miejsce, z którego pobytu w nim będą zadowoleni dorośli. Znajduje się tutaj mnóstwo atrakcji przeznaczonych również dla najmłodszych. Można do nich zaliczyć: 

Wystawa LEGO
Mały Park Linowy
Plac zabaw

Propozycje dla piechurów

Chociaż w Lazne Jesenik jest tak ogromna liczba atrakcji, że z pewnością pozwolą Wam zagospodarować cały dzień, to wielu z Was może chcieć ruszyć na wędrówkę po tutejszych szlakach. Gdzie można się wybrać? 

Medvedi Kamen
Hotel i restauracja Krizovy Vrch

Lazne Jesenik na rowery

Lazne Jesenik oferuje również wiele ścieżek rowerowych. Najsłynniejsze to oczywiście Rychlebskie Stezky , ale i znajdzie się coś dla mniej zaawansowanych fanów dwóch kółek. Co ważne w uzdrowisku znajduje się bardzo dobrze rozbudowana infrastruktura sprzyjająca cyklistom: miejsce do naprawy rowerów, ich mycia, a nawet boksy do przechowywania dwóch kółek. Ponadto, znajdują się tutaj także ładowarki dla e-bików; 

Punkt rowerowy Lazne Jesenik

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Exit mobile version