Latarnia Morska Stilo
Latarnia Morska Stilo jest jedną z siedemnastu, jakie można zobaczyć nad polskim wybrzeżem. Znajduje się ona w pobliżu miejscowości Osetnik, na jednej z wydm o wysokości ok. 40 m n.p.m. Wzniesiono ją na początku XX wieku ze względu na dużą ilość statków, które w trakcie złej pogody kończyły swoją podróż na mieliznach, jakich wiele tych okolicach. 
Latarnia Morska Stilo
Latarnia Morska Stilo

Latarnia morska Stilo- jak się do niej dostać?

Latarnia morska znajduje się ok. kilometr na północ od miejscowości Osetnik, którą wcześniej nazywano Stilo (od niej latarnia wzięła swoją nazwę). Można się do niej dostać, wędrując czerwonym szlakiem ze wsi (ok. 1 kilometr), bądź od strony Morza Bałtyckiego (również czeka nas ok. 1- kilometrowy spacer). 

Latarnia Morska Stilo
Widok na Morze Bałtyckie- Latarnia Morska Stilo

Do Osetnika natomiast możemy przybyć własnym samochodem. Znajduje się tutaj sporo parkingów (koszt za cały dzień to 10 zł). Istnieje także możliwość dostania się do tej miejscowości meleksami, które jeżdżą z Łeby (koszt ok. 20 zł w jedną stronę). Inną opcją jest przyjazd do Osetnika rowerem. Właśnie na tę możliwość my się zdecydowaliśmy. Rower można wypożyczyć w Łebie (koszt za cały dzień 25-40 zł) i z niej poruszać się trasą EuroVelo R10 (ok. 17 km), lub drogą przez Sarbsk i Sasino (ok. 24 km). 

Słowiński Park Narodowy– co warto zobaczyć?

Latarnia Morska Stilo
Latarnia Morska Stilo
Latarnia Morska Stilo
schody prowadzące na Latarnia Morska Stilo

Latarnia morska Stilo- czy warto na nią wejść? 

Latarnia morska Stilo zachwyca swoim wyglądem już od pierwszego wejrzenia. W przeciwieństwie do większości latarń w Polsce ta jest zbudowana ze stalowych płyt skręconych śrubami (druga taka jest w Jastarni). Zbudowana została ona na szesnastokątnej podstawie, stąd ma ona kształt ostrosłupa. Charakterystyczne dla niej jest trójbarwne pomalowanie elewacji- na dole na czarno, następnie na biało, a na samej górze na czerwono. Jej wysokość to nieznacznie ponad 33 metry, a światło jakie z niej rozbłyska, ma zasięg ponad 23 mil morskich. 

Wejść na latarnię morską w Stilo warto przede wszystkim dla niesamowitych widoków, jakie się z niej rozpościerają. Możemy podziwiać nie tylko Morze Bałtyckie, ale i Jezioro Sarbsko, Jezioro Łebsko, wydmy ruchome w okolicy Łeby, czy Rowokół- świętą górę Słowińców. 

Wstęp na latarnię morską w Stilo jest płatny: 8 zł bilet normalny, 6 zł ulgowy. Jest ona otwarta tylko i jedynie w okresie czerwiec- sierpień. 

Latarnia Morska Stilo
Widok z latarni morskiej Stilo na Jezioro Łebsko i Rowokół

Zatopiony statek w okolicach latarni morskiej w Stilo

Na mieliźnie w okolicach latarni morskie Stilo (na zachód od niej) w 1970 roku osiadł statek duński. Został on opuszczony przez załogę, jednak samej jednostki już nigdy nie uratowano. Do dzisiaj znajduje się na mieliźnie. Patrząc z plaży w Stilo, można go bardzo łatwo zlokalizować, gdyż ponad powierzchnię wody wystaje jeden z dwóch masztów (drugi został zatopiony w 2013 roku po przejściu silnego sztormu). Niestety, ze względu na to, że przyjechaliśmy do Stilo rowerami, nie byliśmy w stanie podejść bliżej wraku i zrobić zdjęć. To kolejny powód do tego, by tutaj wrócić.

Zobacz także: Wydma Czołpińska

Latarnia Morska Stilo
Latarnia Morska Stilo- na tarasie

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy?

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!